Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Medikal Ürünler / İdrar Kapları

İdrar Kapları

İdrar Kapları; farklı birçok şekil ve büyüklüklerde, kapakları üzerine oturan ya da vidalı olan medikal ürünlerdir.

İdrar toplama kapları, başta sağlık çalışanlarının örneğe maruz kalmaması, bulunması istenmeyen madde veya madde karışımları ile karşı karşıya kalınması önlenmesi için sızdırmaz olarak tasarlanan kaplar kullanılmaktadır. Sızdırmaz kaplarda alınan İdrar örnekleri; en geç iki saat içerisinde buzdolabı ya da laboratuvarlara en kısa sürede ulaştırılmalıdır. İdrar kabı üretici firmaları, idrar toplama kaplarının özelliklerini yazılı olarak paket içerisinde sağlamaktadır.

Etiketleme

Kişiye verilen idrar kabının doğru etiketlenmesi gerekmektedir. Kabın üzerindeki etikette ve kayıtta; hasta adı-soyadı, doğum tarihi, hekim, örneğin alındığı tarih gibi tanımlayıcı özellikler bulunmaktadır. Ayrıca idrar toplama kapları transportta taşınıyorsa; etiket doğru yapıştırıldığı, sadece kabın üstüne ve soğuk ortamda yapışkanlığını koruduğuna emin olunması gerekmektedir.

İdrar Kapları

Hekimlere önemli ölçüde bilgi sağlayabilen idrar örnekleri; 6.000 yıldan fazla bir süredir devam eden bir tıp geleneğinden geldiği düşünülmektedir. İdrarın bulunduğu o küçük bardak; Eski Babilli ve Sümerli doktorlar idrarla ilgili değerlendirmelerini ilk olarak M.Ö. 4.000’li yıllarda kil tabletlere kaydetmiştir.

Daha sonra, Antik Yunan‘da; Hipokrat, idrarın önemini “İnsan vücudunda hiçbir organ sistemi veya organı, boşaltım yoluyla üriner sistem kadar bilgi vermez” söyleminin ardından idrarın önemi genişletilmiştir.

Orta çağların sonlarında; idrar çalışması, üroskopi olarak bilinen uygulama ile doktorlar bilinen her hastalığı idrar özellikleri veya hastaları görmeden sadece bir şişe idrarı inceleyerek teşhis koymuştur. “Matula” olarak bilinen bir üroskopi şişesi, camdaki herhangi bir deformasyonla renklenmeler yanlış tanıya neden olabileceğinden; şeffaf bir camda altı dairesel, üstü hastanın idrarını yapabilmesi için ince bir boyun açıklığında tasarlanmıştır.

İdrar, sağlık ve esenliği ölçmek için bir kaynak olarak uzun ve zengin bir geçmişi ile birlikte; taşınan kapların önemi, klinik teşhis için önemli bir araç olmaya devam etmektedir.

İdrar örnekleri için çok çeşitli toplama ve taşıma kapları medikal firmalar tarafından piyasada bulunmaktadır. Hangi idrar toplama yönteminin ve kabının kullanılması gerektiği, sipariş edilen laboratuvar testinin türüne bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca, İdrar kapları ile taşınan örnekler; idrardan elde edilen klinik bilgiler, toplama yöntemi, zamanlama ve kullanımdan etkilenmektedir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Kulak Tıkaçları

Kulak Tıkaçları; kulakları aşırı ses başta olmak üzere su, hava ve toz gibi yabancı cisimlerin …