Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Sağlık Kurum ve Kuruluşları / E-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi

E-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi

E-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi; Türkiye’deki sağlık kuruluşlarından toplanan kişisel sağlık verilerinin internet ve mobil cihazlar üzerinden erişilebilmesi için 1 Ocak 2015 tarihinde uygulamaya konan sağlık kayıt sistemidir.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü, Veri Yönetimi Dairesi Başkanlığı E-Nabız Birimi tarafından uygulamaya konulan sistem; muayene, tetkik, tedaviler ile tüm sağlık bilgilerinin yönetilebildiği, tıbbi özgeçmişe tek bir yerden ulaşılabilmektedir. E Nabız, süresi ile sınırı kullanıcılar tarafından belirlenmiş yetki çerçevesinde sağlık kayıtlarının hekimler tarafından değerlendirilebildiği; teşhis ve tedavi sürecinin kalitesi ile hızını artıran dünyanın en geniş ve kapsamlı sağlık bilişim alt yapısıdır.

E-Nabız sistemine kimlik doğrulama ile iki şekilde giriş yapılabilmektedir. E-Devlet üzerinden E-Devlet şifresi, E-İmza veya Mobil İmza kullanarak T.C. numarası ile sisteme giriş yapılabilmektedir. E-Devlet şifresi bulunmayan bireyler, Sağlık Bakanlığına kayıtlı Aile Hekimine cep telefonu numarası kaydı yaptırarak, telefona gelen kısa mesaj ile tek kullanımlık erişim kodu kullanarak sisteme giriş yapabilmektedir.

E-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi

Sağlık Profili

E-Nabız sisteminde sağlık verileri ilk girildiğinde eklenmiş olan “Sağlık Profilim” bölümü ile; fotoğraf, ülke, şehir, boy, kan grubu, e-posta, cep telefonu ve bununla birlikte tansiyon, şeker, nabız ve ağırlık bilgileri veya mobil cihazlardan aktarılan veriler sayısal veya grafiksel olarak görebilmektedir.

Sağlık Geçmişi

E-Nabız sisteminde sağlık verileri bulunması halinde, “Sağlık Geçmişim” bölümü ile; bireylerin gerçekleşmiş olan son iki muayeneyi giriş ekranında görebilmekte olup; son muayenenin hizmet kalitesi açısından değerlendirilmesi ve muayene “Değerlendir” butonu ile ilgili yorum yapabilmektedir. Sistemde, takvim alanında geçmişte MHRS üzerinden alınmış olan hastane randevuları ve geçmiş randevu bilgileri görülebilmektedir. Bildirimler bölümünde hesap ile ilgili yapılan son aktiviteler, son erişim ve hastane ziyaretleri gibi bilgileri inceleme imkanı sağlanmıştır.

E-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi, tüm akıllı mobil cihazlara uygulama eklenebilmesi ve bunun yanında verilerin kimler tarafından görüleceği “Paylaşım Seçenekleri” bölümü ile kontrol edilebilmektedir. Bununla birlikte, “Paylaş” butonu ile e-posta adresi ve cep telefonuna sağlık bilgileri geçici bir süre ile paylaşabilmektedir. Ayrıca, muayene bazında sağlık tesisi ziyaretlerini tarih/SYS takip no, hastane adı, branş, işlem adı ve işlem zamanı, muayene bilgilerinin yanı sıra; reçete, ilaç bilgisi, tanı, rapor, tetkik ve radyolojik görüntü detayları ve içeriklere ulaşılmaktadır.

Hastalıklar

Muayenelerden sonra hastalara konulan tüm tanıları tarih, tanı, klinik ve doktor şeklinde görebilen “Hastalıklarım” bölümü bulunmaktadır.

Tahliller

Tüm tahliller ve sonuçlarını tarih ve açıklama bazında referans değerleri ile birlikte “Tahlillerim” bölümünde listelenebilmektedir. Tahlil sonuçları referans değeri aralıklarının dışında olması durumunda farklı renklendirme ile gösterilmesinin yanı sıra; “PDF” butonu ile tüm tahlil sonuçları bilgisayara pdf olarak kayıt yapılabilmektedir.

Görüntüler

Tüm tıbbi görüntü ve radyolojik raporlara Teletıp ve Teleradyoloji sistemi entegrasyonu sayesinde “Görüntülerim” bölümü ile; tarih, hastane ve görüntü bazında erişebilmektedir. Ayrıca görüntü ve raporların üzerine tıklayarak detaylara ulaşabilmektedir.

Kemik İliği ve Kan Bağışı

Kan Bağışı ile ilgili bölümde; kan bağışı ekiplerinin çalışma yürüttükleri adres ve tarih bilgileri ve kişi, kan bağışı geçmişini takip edebilmektedir. Gönüllü Kan Bağışçıları bulundukları il ve ilçelerde acil kan ihtiyacı olması durumunda; Türk Kızılayı sms yoluyla iletişime geçebilmektedir. Özellikle E-Nabız üzerinden Gönüllü Kemik İliği Bağışçısı olabilmenin yanında uygulama ile işlemler yönetilebilmektedir.

Organ Bağışı

Organ Bağışı bölümünde yapılacak organ bağışı bildirimleri Sağlık Bakanlığının organ bağış birimlerine iletilmektedir. Talepler bagis@saglik.gov.tr adresine mail olarak gönderilmesinin ardından organ bağışı birimi yetkilileri iletişime geçmektedir.

Alerjiler

Tüm alerjileri “Alerjilerim” bölümünde tarih detayı ile kayıt edilmekte olup; ilaç alerjileri ve diğer alerjiler olmak üzere iki ayrı bölüme giriş yapabilmektedir. Özellikle Tanı Alerjileri ve Deri Prict Testleri hekim tarafından doldurulan alanda görülmektedir.

Acil durum Notları

Acil durumlarda sağlık personeli tarafından daha hızlı müdahale edilebilmesi amacıyla “Acil durum Notlarım” bölümünde daha önce eklenmiş olan acil durum notlarından faydalanılacaktır. Ayrıca “Yeni Not Ekle” butonuna ile yeni notlar eklenebilmektedir.

Dokümanlar

Özellikle sağlıkla ilgili hekimin görmesi istenilen anlık çıkan yara, döküntü gibi fotoğrafları; “Dokümanlarım” bölümünde ayrıca “Fotoğraf Yükle” butonuna tıklayarak fotoğraf yüklenebilmektedir.

Erişim Bilgileri

Profil sahibi, hesabına erişen profiller tarih ve saat detayıyla listelenmesine ayrıca olanak sağlamaktadır. “Erişim Bilgilerim” bölümü ile seçilen tarih aralığı ile kayıtlar arasında hesaba/verilere erişen kişileri görerek istenmeyen veya sakıncalı bir durumların önüne geçilebilmektedir.

Giyilebilir Mobil Cihazlar

E-Nabız Mobil üzerinden telefon ya da giyilebilir mobil cihazlarla; otomatik olarak gün boyunca yürüme, koşma veya bisiklete binme aktiviteleri kaydedilmektedir.

Randevu İşlemleri

E-Nabız sisteminde özellikle, “Randevu al” butonu ile MHRS web sitesine yönlendirilen randevular planlanmaktadır. Aynı zamanda, takvimde randevuların görüntülenmesi, randevunun üzerine tıklayarak saat ve detaylar görülebilmektedir. Ayrıca, sistem üzerinden çocuklar için randevu alınabilmektedir.

Paylaşım

Bununla birlikte, sağlık verileri belirlenen ayrıntılarda ve yetkilendirilen kişilerle paylaşma imkanı ile; özellikle 16 yaşın altında çocuklarda “Çocuklarım” bölümünde diğer ebeveynin onayı ile çocukların sağlık kayıtları görebilmektedir.

Kişisel Sağlık Bilgileri

E-Nabız’da bulunan sağlık bilgileri, sistemin devreye alınması sonrasında; hastalıklar ile ilgili konulan teşhisler, tahliller, tıbbi görüntüler, ilaçlar, alerji ve buna ek olarak benzeri bilgilerin sağlık hizmeti alınan sağlık kuruluşları tarafından elektronik ortamda e-Nabız sistemine gönderilmesi ile oluşturulmaktadır.

İletişim

Bilkent Yerleşkesi

Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü

Adres: Üniversiteler Mah. Dumlupınar Blv. 6001. Cad. No: 9 PK: 06800 Çankaya / Ankara

Telefon: 0 312 471 83 5051525354

E-Posta: enabiz@saglik.gov.tr

Web: enabiz.gov.tr

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü; ilk olarak Sıhhiye Müdüriyet-i Umumiye adı ile Dahiliye Nezareti’ne bağlı olarak …

Bir cevap yazın