Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Tıp Filmleri / Dünya Savaşı Z

Dünya Savaşı Z

Dünya Savaşı ZWorld War Z; Max Brooks‘un 2006 tarihli  Zombi Savaşı – World War Z adlı kitabından uyarlanmıştır. Matthew Michael Carnahan, Drew Goddard ve Damon Lindelof‘un senaryosunu yazdığı filmin yönetmenliğini Marc Forster‘ın yapmıştır. Filmin yapımcılığını Brad Pitt ile birlikte Dede Gardner, Jeremy Kleiner ve Ian Bryce üstlenmiştir. Başrollerinde Brad Pitt, Mireille Enos ve James Badge Dale‘in paylaştığı World War Z; 2013 ABDBirleşik Krallık yapımı korku, dram, aksiyon ve bulaşıcı hastalık temalı filmdir.

Film aynı zamanda MTV Film Ödüllerinde En İyi Korkutucu Sahne dalında, Satürn Ödüllerinde En İyi Gerilim Filmi dalında ve ASCAP Ödüllerinde En İyi Gişe Filmi dalında ödüller almıştır.

Özellikle Güney Kore’de ortaya çıkan bir virüs insanları ikiye ayırarak yaşayan ölüler haline getiren filmde; zombi pandemisini durdurmanın bir yolunu bulmak için daha önce bir Birleşmiş Milletler araştırmacısı Gerry Lane (Brad Pitt) görevlendirilerek dünyayı dolaşarak ipuçları toplamaya başlar.

Konusu

Daha önce, Birleşmiş Milletler araştırmacısı olan Gerry Lane, karısı Karin (Mireille Enos) ve iki küçük kızları Rachel ve Connie ile birlikte ailesiyle ABD’nin Pensilvanya eyaleti Philadelphia şehrinde yaşamaktadır. Bir sabah Televizyonlarda çıkan sıkıyönetim dayatılmasıyla ilgili haberler olmasına karşın, buna aldırış etmeyen Gerry; en önemlisi ertesi gün, Philadelphia şehri zombiler tarafından istila edildiğinde trafik sıkışıklığı içinde kalır. Böylelikle, insanüstü bir güce sahip saldırgan özelliği olan zombilerin insanlara nasıl saldırdığına tanık olan Gerry; zombilerin saldırıları sonucunda kurbanlarını kısa sürede zombiye dönüştürmektedir. Gerry, ailesinin de içinde olduğu minibüsü kaçırarak şehirden uzaklaşarak New Jersey eyaletinin Newark şehrine ulaşırlar.

Dolayısıyla, paniğe kapılan insanlarla birlikte markette ilaç ve yiyecek toplarken, ailesiyle yağmacıların saldırısına uğrayan Gerry; saldırılara başarıyla karşılık vermesine rağmen, ne yazık ki minibüsleri kaçırılır. Bununla birlikte, hispanik göçmenlerin yanında bir sığınağa yerleşen Lane ailesi; eski arkadaşı olan BM Genel Sekreter Yardımcısı Thierry Umatoni, Gerry’e sabah helikopter göndereceğine söz verir. Gerry, helikopter geldiğinde göçmenleri de yanında götürmek ister, ancak gelmek istemez ve zombilere kurban olurlar. Ancak son anda çatıya çıkmayı başaran oğulları, Gerry‘nin ailesiyle birlikte helikopter ile açık denizde bir donanma filosuna ulaşırlar. Aynı zamanda deneyimli eski bir araştırmacı olan Gerry; ne var ki, karada bir mülteci kampı yerine salgının nedenlerini araştırmak için kurulan ekibe katılmaya davet edilerek zombi pandemisi ile olan mücadelesi başlamış olur.

Dünya Savaşı Z

Dünya Savaşı Z – World War Z
Yönetmen Marc Forster
Yapımcı

Brad Pitt
Dede Gardner
Jeremy Kleiner
Ian Bryce

Senaryo

Matthew Michael Carnahan
Drew Goddard
Damon Lindelof

Oyuncular

Brad Pitt
Mireille Enos
James Badge Dale

Müzik Marco Beltrami
Görüntü Yönetmeni Ben Seresin
Ülke ABD – Birleşik Krallık
Cinsi Sinema Filmi
Dağıtıcı Paramount Pictures
Türü Korku, Dram, Aksiyon
Renk Renkli
Yapım Yılı 2013
Süre 116 Dakika
Dil İngilizce

Dünya Savaşı Z, 2 Haziran 2013 tarihinde Londra’da prömiyeri ve Moskova Uluslararası Film Festivali’nin açılışının ardından ABD’de 21 Haziran 2013 tarihinde 2D ve RealD 3D olarak gösterime girmiştir. Bununla birlikte Dünya Savaşı Z adı ile Türkçe’ye çevrilmiş, orjinal ismi İngilizce World War Z; IMDb derecelendirmesi 7,0/10 puan ve yorumlarına ek olarak Netflix ve birçok film uygulamasında Türkçe Dublaj ve Full Altyazılı olarak gösterime sunulmuştur. Aynı zamanda 360p, 480p, 720p ve 1080p formatlarında renkli online olarak izlenebilmektedir. Özellikle, 13 yaş ve üzeri yaş grubuna hitap eden Dünya Savaşı Z filmi; ayrıca Hipokratist & Sağlık Ansiklopedisi Youtube kanalında fragmanı yayınlanacaktır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Yağmur Adam

Yağmur Adam

Yağmur Adam & Rain Man filminin yönetmenliğini Barry Levinson, senaryosu Barry Morrow ve Ronald Bass’ın …

Bir cevap yazın