Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Tıp Filmleri / Çizgi Ötesi

Çizgi Ötesi

Çizgi Ötesi & Flatliners filminin yönetmeni Joel Schumacher, senaryosu Peter Filardi tarafından yazılmıştır. Ayrıca yapımcılığını Michael Douglas ve Rick Bieber‘ın üstlendiği 1990 ABD yapımı dram, psikolojik korku, gerilim ve bilimkurgu filminin başrollerini Kiefer Sutherland, Julia Roberts, William Baldwin, Oliver Platt ve Kevin Bacon paylaşmaktadır.

Ölüme yakın deneyimler üreten ve gizli deneyler yapan beş tıp öğrencisi, ölümün ötesinde ne olduğunu bulmaya çalışmaktadır. Bunun dışında Flatliners filmi, Ekim 1989 – Ocak 1990 tarihleri arasında Loyola Üniversitesi Chicago kampüsünde çekilmiştir. Özellikle ses editörleri Charles L. Campbell ve Richard C. Franklin, 1990 yılında En İyi Ses Kurgusu dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Böylelikle, 10 Ağustos 1990 tarihinde Columbia Pictures tarafından sinemalarda gösterime giren Çizgi Ötesi filmi; en önemlisi, 61 milyon dolar hasılat elde ederek gişede büyük bir başarı elde etmiştir.

Konusu

Bir gün önce sahilde dolaşırken “bugün ölmek için güzel bir gün” diye ilan eden tıp öğrencisi Nelson Wright (Kiefer Sutherland); sonrasında tıp fakültesindeki sınıf arkadaşlarından Joe Hurley (William Baldwin), David Labraccio (Kevin Bacon), Rachel Manus (Julia Roberts) ve Randy Steckle (Oliver Platt) ölümün ötesinde ne olduğunu keşfetmesine yardım etmeye ikna eder.

Aynı zamanda tehlikeli bir deney yapan Nelson; acil önlemler ile defibrilatör cihazı sayesinde hayata döndürülmeden önce bir dakika klinik ölüm yaşar. Arkadaşları diriltmeden önce ölümün ötesinde çocukken zorbalık yaptığı Billy Mahoney (Joshua Rudoy)’ın görüntüsünü gören Nelson; ancak gördüklerini tarif edemediğini söyleyerek rahatlatıcı bir şey olduğunu söyler.

Bununla birlikte, deneyin başarısı ile diğerleri de aynısını yapmaya karar verir. Daha sonra gruptakiler ile deneyin kontrollü gerçekleşmesine rağmen, bilimsel bakış açısına atfedilemeyecek şeyleri de deneyimlemişlerdir.

Çizgi Ötesi

Çizgi Ötesi & Flatliners

Yönetmen Joel Schumacher
Yapımcı Michael Douglas

Rick Bieber

Senaryo
Peter Filardi
Oyuncular Kiefer Sutherland

Julia Roberts

William Baldwin

Oliver Platt

Kevin Bacon

Müzik James Newton Howard
Görüntü Yönetmeni Jan de Bont
Kurgu Robert Brown
Stüdyo Stonebridge Entertainment
Dağıtıcı Columbia Pictures
Türü Bilimkurgu, Dram, Gerilim, Psikolojik Korku
Renk Renkli
Yapım Yılı 1990
Süre 114 Dakika
Dil ABD

Böylece Çizgi Ötesi & Flatliners filmi; IMDb derecelendirmesi 6,6/10 puan, yorumlar ve bir çok film uygulamasında Türkçe dublaj ve full altyazılı, 720p ve 1080p formatlarında online olarak izlenebilmektedir. Ayrıca Çizgi Ötesi filmi, 15 yaş ve üzeri yaş grubuna hitap etmesinin yanı sıra fragmanı Hipokratist & Sağlık Ansiklopedisi Youtube sayfasında güncelleme aşamasındadır.

Ayrıca Danimarkalı film yapımcısı Niels Arden Oplev tarafından yönetilen ve 29 Eylül 2017 tarihinde vizyona giren bir devam filmi çekilmiştir. Bununla birlikte, ABD’de Alabama, Montevallo‘da Sanat Gösterileri etkinlikleri kapsamında; yönetmenliğini Annslyn Pilkington, besteci Jennifer Hartsell ve Licee Freeman‘ın sözleri ile Nisan 2021 – Aralık 2021 tarihleri arasında bir sahne gösterisi olarak Flatliners‘ın müzikal bir versiyonu oluşturulmuştur.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Yağmur Adam

Yağmur Adam

Yağmur Adam & Rain Man filminin yönetmenliğini Barry Levinson, senaryosu Barry Morrow ve Ronald Bass’ın …

Bir cevap yazın