Ana Sayfa / Tedaviler / Ağrı Tedavisi

Ağrı Tedavisi

Ağrı Tedavisi; her türlü akut ve kronik ağrının yanı sıra sebebi bilinmeyen şiddetli ağrıların tedavi edilmesidir. Ağrıların tanı ve tedavisi Algoloji – Ağrı Bölümleri tarafından birçok ileri tedavi yöntemleriyle uygulanmaktadır.

Araştırmalar, bir kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen uzun süreli kronikleşen ağrı şikayetleri; bakış açısına ve duygusal olarak acıyla baş etme biçiminden etkilendiğini göstermektedir. Aynı zamanda ağrı, sosyal ve psikolojik problemleri de beraberinde getiren önemli bir halk sağlığı sorunudur. Uzun süreli kronikleşen ağrı nedeniyle sıkıntı çeken hastalar; sağlık kuruluşlarında bulunan Algoloji – Ağrı Polikliniklerine bulunan ağrı kaynağı olabilecek nedenleri çeşitli tanı ve teşhis yöntemleri kullanarak araştıran Algoloji uzmanlarına başvurarak tedavi olabilmektedir. Genellikle kişiselleştirilmiş tedavi yaklaşımlarının uygulandığı ve multidisipliner yaklaşımla ele alınan ağrı tedavileri; ayrıntılı muayene sonrasında ağrının nedeni veya nedenleri teşhis edilmektedir. Ağrı yönetimi stratejileri arasında; fiziksel terapiler, ilaçlar, tamamlayıcı tedaviler ve girişimsel yöntemlerle hasta için uygun tedavi belirlenerek uygulanmaktadır.

Ağrı, halk sağlığı sorunları arasında en yaygın olarak görülen durumlar arasında gösterilmektedir. Ağrının bir sebeple ortaya çıkması durumu ve bunun dışında insanların yaşı ilerledikçe artış göstermesi ile beraber kadınların ağrı ile yaşama olasılığı erkeklerden daha fazla olarak görülmektedir.

Ağrı Tedavisi

Ağrı Türleri

İki ana ağrı türü bulunmaktadır:

  • Akut Ağrı; normal bir yaralanmaya yanıt olarak aniden başlar ve genellikle kısa bir sürede sonlanmaktadır.
  • Kronik Ağrı; iyileşme için beklenen sürenin devamında genellikle üç aydan uzun sürmektedir.

Ağrı, hafif bir ağrıdan bıçak kesisi gibi keskin ağrıya kadar her şey olabilmekte veya hafif bir ağrıdan çok aşırıya kadar değişebilmektedir. Vücudun bir bölgesinde ağrı hissi veya bir kaç bölgesinde yaygın olarak ağrılar oluşabilmektedir.

Araştırmalar; sosyal ve psikolojik problemlerin beraberinde bakış açısı veya duygusal iyiliğinin ağrı deneyimini etkileyebileceğini göstermektedir. Ağrının nedenini anlama ve ağrıyla baş etmenin etkili yollarını öğrenmek için profesyonel destek alarak yaşam kalitesi artırılabilmektedir.

Ağrı tedavileri genellikle bel-bacak ağrıları, boyun ağrıları, kas-iskelet sistemi ağrıları, omuz-kol ağrıları, sırt ağrıları ve bunun yanında damar tıkanıklığına bağlı ağrılar, bir veya daha fazla sinirde hissedilen ağrıyı tanımlayan nevraljiler, kanser ağrıları ve nedeni belirlenemeyen ağrılar tedavi edilebilmektedir.

Ağrı Tedavisi Yöntemleri

Ağrılarda yönetim stratejileri arasında ağrı giderici ilaçların yanı sıra sıcak veya soğuk paketler, masaj, hidroterapi ve egzersiz gibi fiziksel terapiler, bilişsel davranışçı terapi, gevşeme teknikleri, iş terapisi, meditasyon ve topluluk destek grupları gibi psikolojik terapiler ile aynı zamanda akupunktur gibi kuru iğne, zihin ve vücut teknikleri sık olarak uygulanmaktadır.

Girişimsel yöntemlerle ağrı tedavisinde radyo frekans dalgaları kullanarak yapılan sinir blokları; kalıcı morfin pompaları ya da omurilik pillerinin takılması; kas dokusundaki düğüm bölgelerinde, bulundukları bölgeye göre baş, boyun, omuz, sırt ve bel ağrılarına tetik nokta enjeksiyonları; lokal anestezik ilaçlarla bölgesel sinir blokları ve nöralterapi veya sempatik sinir blokajları; ağrı tedavisinde ısı vererek radyofrekans termokoagülasyon; kuyruk sokumu ve çevresine impar ganglion blokajı ağrı tedavilerinde başlıca kullanılan yöntemlerdir.

Aynı zamanda boyun-bel fıtık ve kanal darlıklarında omurga kanalına steroid enjeksiyon, epiduroskopi ve nöroplasti; omurga kanalındaki yapışıklıklarda spinal adezyonolizis; lazer ışınıyla laser diskektomi; tıbbi ozon gazıyla fıtık tedavisinde ozon diskektomi ve otoregülasyon adı verilen kişinin kendi kanıyla ozon tedavisi; bel fıtığının basınçlı suyla lokal anestezi altında perkütan hidrodiskektomi adı verilen su jeti tedavisi; omuriliğe elektriksel uyarılarla spinal kord stimulasyonu; radyo frekans ile fıtık bölgesine Idet veya nükleoplasti; omurga eklemlerindeki sinirlerin tedavisinde faset eklem enjeksiyonu gibi birçok ileri tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Nörolojik Rehabilitasyon

Nörolojik Rehabilitasyon

Nörolojik Rehabilitasyon, periferik adı verilen çevresel ve santral sinir sisteminin hasar gördüğü durumlarda gerekli olan …

Bir yanıt yazın