Ana Sayfa / Tedaviler / Miyop Tedavileri

Miyop Tedavileri

Miyop TedavileriUzağı Görememe Tedavileri; ışığı retinaya odaklama ile görmeyi iyileştirebilecek çeşitli tedavi yöntemleriyle etkili bir şekilde düzeltilebilmektedir.

Uzağı görememe durumu glokom, katarakt, retina yırtığına bağlı ayrılmalar ve merkezi retina alanlarındaki hasar dahil; miyopi gözlük, kontakt lens, lazer ve göz içi mercek ameliyatı ile tedavi edilebilmektedir.

Miyop Tedavi Yöntemleri

Gözlük: Miyopluktan kaynaklanan görmeyi keskinleştirmenin basit ve güvenli bir yolu olmasının yanı sıra gözlük camlarının tek görüş, iki odaklı, üç odaklı ve aşamalı çok odaklı geniş bir çeşitlilik içermektedir.

Kontak Lens: daha net ve geniş bir görüş alanı sunan lensler; tam göze takılarak sferik, torik ve çok odaklı gaz geçirgen yumuşak ve sert tasarımları ile birlikte çeşitli malzemeleri mevcuttur. Kontakt lensler doğrudan göze takıldığı için göz sağlığını koruyabilmek amacıyla kullanımı sırasında belirli düzeyde önlemler alınması gerekmektedir.

Lazer Göz Ameliyatı: Göz küresinin şeklini değiştirebilmek için yaygın olarak; LASIK, LASEK ve PRK yöntemleri Excimer Laser teknolojisi ile lazerle göz ameliyatı uygulamasıdır. Çocuklarda gelişimleri tamamlanmadığı için yöntemin uygulanması uygun görülmemektedir.

  • LASIK: Laser-Assisted in Situ Keratomileusis baş harflerinden oluşturulmuş kısaltmanın Türkçeye Lazer Destekli Yerinde Keratomileusis olarak çevrilmiştir. Korneanın kırılma durumunun cerrahi olarak lazer ile korneanın dış koruyucu kaplamasında olan epitelin flep adı verilen ince bir kapağı bıçaklı olarak mikrokeratom veya bıçaksız olarak femtosecond adı verilerek Femto LASIK, Intralase i-LASIK yöntemler kullanılarak kanatçık yapmasının ardından yeniden şekillendirilerek iyileştirilmesidir.
  • LASEK: Laser-Assisted Subepithelial Keratectomy baş harfleriyle oluşturulmuş kısaltmanın Türkçeye Lazer Yardımlı Subepitelyal Keratektomi olarak çevrilmiştir. Korneanın şekillendirilmesi anlamına gelen cerrahi uygulama lazer ile yalnızca korneanın dış koruyucu kaplamasında ultra ince bir flep oluşturularak, yeniden şekillendirilmesinin ardından lazerle eğrisini düzleştirildikten sonra flep yerine yayılarak, epitelyumu değiştirilerek üzerine kontakt lens konularak iyileştirilmesidir.
  • PRK: Photo Refratif Keratektomi baş harfleriyle oluşturulmuş kısaltmanın Türkçeye Fotorefraktif Keratektomi olarak çevrilmiştir. Korneanın yeniden şekillendirilmesi için kornea epitelinin sıyrılması anlamına gelen cerrahi uygulama lazer ile korneanın yüzeysel epitel tabakası sıyrılarak kırma kusuru düzeltme tedavisi uygulanarak, koruyucu kontakt lens konularak iyileştirilmesidir.

miyop

Uzağı görememenin ilerlemesini yavaşlatmak veya durdurmak için miyop tedavisinde son gelişmelerle birlikte göz hastalıkları uzmanları daha etkili yaklaşımlar aramaların yanında birçok tedavi geliştirmektedir.

Diğer Miyop Tedavileri

Topikal atropin damlaları; göz muayeneleri ve göz ameliyatlarının bir parçası olarak cerrahi öncesi ve sonrası göz bebeğini genişletmek için kullanılmaktadır. Çeşitli dozlardaki atropin göz damlaları, kesin etkisi bilinmemekle beraber uzağı görememenin ilerlemesini yavaşlatmaya da yardımcı olabilmektedir.

Ergenlik dönemi ve sonrasında erken yetişkinlik yıllarında dışarıda daha fazla zaman geçirmek, yaşam boyu miyopluk riskini azalttığını düşünen araştırmacılar; güneşin ultraviyole – UV ışınlarına maruz kalmanın sklera ve korneanın moleküler yapısını değiştirebileceği gibi normal bir şeklin korunmasına yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Yeni tür çift odaklı kontakt lenslerin 8 – 12 yaşları arasındaki çocuklarda miyopluğun ilerlemesini yavaşlattığı kanıtlanmıştır.

Uyku lensi olarak bilinen Ortokeratoloji adı verilen korneayı şekillendirici lensler; sadece geceleri uyurken veya belirlenen prosedüre göre gözün eğriliği eşitlenene kadar günde birkaç saat sert gaz geçirgen kontakt lenslerin kullanımı ile sonrasında yeni şekli korumak için lenslerin daha seyrek takılmasıyla beraber tedavini devamında sürekli gözetim altında kullanılması miyopiyi azaltan, miyop göz küresinin uzamasını yavaşlattığına dair kanıtlar bulunmaktadır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Nörolojik Rehabilitasyon

Nörolojik Rehabilitasyon

Nörolojik Rehabilitasyon, periferik adı verilen çevresel ve santral sinir sisteminin hasar gördüğü durumlarda gerekli olan …

Bir yanıt yazın