Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Tıp Filmleri / 28 Gün Sonra

28 Gün Sonra

28 Gün Sonra – 28 Days Later; yönetmenliğini Danny Boyle, senaryosu Alex Garland tarafından yazılan ve başrollerini Cillian Murphy, Naomie Harris, Christopher Eccleston, Megan Burns ve Brendan Gleeson‘ın paylaştığı 2002 İngiliz yapımı bilimkurgu, gerilim, korku türü bulaşıcı hastalık temalı filmdir.

Londra‘daki bir araştırma merkezindeki denek maymunların, bir grup hayvan hakları aktivisti tarafından bir bilim adamının kafesleri kilitli tutma isteği ve maymunların bulaşıcı olduğu yönündeki uyarılarına rağmen; aktivistlerin tıbbi laboratuvara girmesinin ardından onları kurtarmak için maymunları kafeslerinden çıkararak serbest bırakması ile birlikte çevreye ölümcül bir virüs yayılmıştır.

Konusu

Yirmi sekiz gün sonra; kurye olan ve bisiklet kazasının ardından terk edilmiş bir hastanede tek başına komadan uyanan Jim (Cillian Murphy); dışarıya çıktığında Londra‘nın terk edilmiş olduğu ve bunun yanında adeta bir hayalet şehir haline gelmiş olduğunu görür. Aradan geçen zamanda neler olduğunu anlamaya çalışan ve başka birilerini aramaya başlayan Jim; virüslü yaratıklarla karşılaşması sonrasında Selena (Naomie Harris) ve Mark (Noah Huntley) adlı iki kişinin yardımıyla saldırıyı atlatırlar.

Jim, ailesinin evine gitmek ister; Selena ile Mark bunun kötü bir plan olduğunu düşünmesine rağmen, yine de ona eşlik ederler. Ailesinin evine gittiklerinde ne yazık ki intihar ettiklerini gören Jim, arkadaşlarıyla birkaç enfekte olanlar tarafından saldırıya uğrarlar. Kavga sona erdiğinde Mark yaralanması ve bununla birlikte; Selena onu hemen pala ile öldürmesinin ardından Jim‘e enfeksiyonun kirli kanla temas yoluyla yayıldığını açıklar. İngiltere genelinde hızla yayılan ve üstelik çok sayıda insanı enfekte eden virüs; etkilenen kişileri 15 saniye sonrasında insani özelliklerinden çıkaran, kontrol edilemeyen cinayete eğilimli saldırgan yaratıklara dönüştürür.

Jim, şehirde enfekte olanlar ve olmayanların olduğu, aynı zamanda yalnız olmadığının farkına varır. Selena ile birlikte yola çıkmasının  ardından enfekte olanların seslerini duymasıyla onlardan kurtulmanın yolunu ararlar. Bununla birlikte kendileri gibi virüsten kurtulmuş Frank (Brendan Gleeson) ve kızı Hannah (Megan Burns)’ın evine yerleşir. Baba ve kızı ile birlikte; Manchester‘da efekte olmayanları korumak amacıyla askeri kampa doğru yola çıkarlar. Virüsten kurtulan daha fazla insan bulmayı başarırlar, ancak onları en az virüs kadar tehlikeli olaylar beklemektedir.

28 Gün Sonra – 28 Days Later

Yönetmen Danny Boyle
Yapımcı Andrew Macdonald
Senaryo Alex Garland
Oyuncular Cillian Murphy

Naomie Harris

Christopher Eccleston

Megan Burns

Brendan Gleeson

Müzik John Murphy
Görüntü Yönetmeni Anthony Dod Mantle
Ülke  Birleşik Krallık
Cinsi Sinema Filmi
Dağıtıcı Fox Searchlight Pictures
Türü Bilimkurgu, Gerilim, Korku
Renk Renkli
Yapım Yılı 2002
Süre 112 Dakika
Dil İngilizce

28 Gün Sonra – 28 Days Later; IMDb derecelendirmesi 7,6/10 puan ve yorumları ile birlikte bir çok film uygulamasında Türkçe Dublaj ve Full Altyazılı olup, aynı zamanda 720p ve 1080p formatlarında online olarak izlenebilmektedir. Özellikle, 18 yaş ve üzeri yaş grubuna hitap eden 28 Gün Sonra filmi; ayrıca Hipokratist & Sağlık Ansiklopedisi Youtube sayfasında fragmanı izlenebilmektedir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Uyanışlar

Uyanışlar

Uyanışlar & Awakenings; Oliver Sacks‘ın kendi hayatından kesitler sunduğu 1973 tarihli aynı isimli kitabından ayrıca …

Bir cevap yazın