Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Doktorlar / Prof. Dr. Yasemin Alanay Değertekin

Prof. Dr. Yasemin Alanay Değertekin

Prof.Dr.Yasemin Alanay Değertekin; 23 Mayıs 1972 tarihinde Diyarbakır‘da doğmuştur. Tıp Profesörü, Akademisyen, Tıp bilim insanıdır. Evli ve iki çocuk annesidir.

İlk ve orta öğrenimini Diyarbakır Yenişehir‘de Mehmetçik İlkokulu ve ABD‘nin New Orleans şehrinde tamamlamıştır. Babasının görevi nedeniyle 1984 yılında Diyarbakır‘a dönmüştür. 1990 yılında Diyarbakır Anadolu Lisesi, 1996 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nden mezun olmuştur. 1996 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda başladığı uzmanlık eğitimine, 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nde devam etmiştir. 2002 yılında “Down Sendromlu Çocuklarda Lipid Metabolizmasındaki Genlerin Polimorfizmlerinin Obezite Gelişimine Katkısı” konulu uzmanlık tezini Çocuk Genetik Ünitesi‘nde tamamlayıp; Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı‘nda uzmanlık eğitimini tamamlamıştır.

2005 – 2006 yılları arasında bir yıl ABD Los Angeles Cedars-Sinai Tıp Merkezi‘nde boy kısalığına neden olan iskelet bozuklukları “İskelet Displaziler” konusunda eğitim almıştır. 2008 yılında doçent olan Dr. Alanay; 2009 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi‘nden Genetik Doktorası almıştır. 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Bilim Teşvik Ödülü’ne layık görülmüştür. 2011 yılına kadar Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı‘nda çalışmıştır.

Çocuk Genetik Hastalıkları

Dr. Yasemin Alanay; 2011 yılında Acıbadem Sağlık Grubu‘nda Çocuk Genetik Hastalıkları yan dal uzmanı olarak çalışmaya başlayarak, Çocuk Genetik Hastalıkları Derneği kurucuları arasında yerini almıştır.

2012 yılında Avrupa İnsan Genetiği Derneği (European Society of Human Genetics) yönetim kurulu üyeliğine seçilmiştir. 2013 yılında Profesör ünvanı alan Prof.Dr.Yasemin Alanay Değertekin, Avrupa ve ABD’de çok merkezli araştırmalarda çok sayıda çalışmanın içinde yer alarak, pek çok hastalığın genetik nedeninin aydınlatılmasında önemli katkılarda bulunmuştur.

Prof. Alanay baş araştırmacı olduğu; “çekinik kalıtılan ostegenezis imperfekta” ve “yüz gelişiminde rol alan genler“in tanımlandığı çalışmalarda iki yeni gen tanımlamıştır. Prof. Alanay‘ın uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış doksanın üzerinde makalesi, çok sayıda kitap bölümü bulunmaktadır.

Prof. Alanay; 2013 yılında ilk kez basılan “Osteogenezis İmperfekta” Kitabında tanımladığı gen üzerine kitap bölümü yazmıştır. Klinik genetik alanında uluslararası, saygın iki derginin Am J Medical Genetics ve Clinical Dysmorphology yayın kurulunda yer almaktadır.

Prof. Dr. Yasemin Alanay Değertekin; 2019 Temmuz itibariyle Acıbadem Sağlık Grubu‘nun Maslak Hastanesi’nde çalışmaktadır.

Bilimsel Kuruluşlara Üyelikler

Ödülleri
  • Hacettepe Üniversitesi 2002 – 2003 Akademik Yılı Araştırma Grubu Başarı Ödülü
  • TUBİTAK Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı
  • Türkiye Plastik ve Rekonstrüktif Estetik Cerrahi Derneği 2010 Doğsan Bilim Ödülü
  • Hacettepe Üniversitesi 2009 – 2010 Akademik Yılı “Bilimde Teşvik Ödülü”
İletişim

Telefon: 0 212 304 41 17

E-Posta: yasemin.alanay@acibadem.edu.tr

Web: www.acibadem.edu.tr/akademik/yasemin-alanay

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Prof. Dr. Osman Bilgin Timuralp

Prof. Dr. Osman Bilgin Timuralp

Prof.Dr.Osman Bilgin Timuralp; 1939 yılında İzmir, Damlacık semtinde doğmuştur. Kardiyoloji Profesörü; Evli ve 4 çocuk …