Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Yeni

Homeopati

Homeopati, insan vücudunun kendini doğal olarak “benzer benzeri ile tedavi etme“, latince’de “similia similibus currentur” prensibine dayanarak; bir hastalık hastanın şikayeti bulunan yerin benzer belirtileri ortaya çıkaran madde ile alternatif tıp ile tedavi etme yöntemidir.

Homeopati yöntemi, 18. yüzyılda Alman eczacı-hekim Christian Friedrich Samuel Hahnemann tarafından, kınakına ağacı  (cinchona officinalis) bitkisini kendi üstünde her gün küçük dozlarda kınakına alarak bu deneyleri sonucunda kınakınanın hastalarda ateşi düşürdüğü, buna karşılık olarak sağlam bedenlerde ateşe benzeyen durumlar yarattığını gözlemleyerek, vücudun kendini doğal olarak iyileştirmesine yardım ettiğini savunuştur. Hahnemann; tüm eleştirilere aldırmayıp denemelerine devam ederek, homeopatinin temel yasası olan “benzerlik yasası”nı ve homeopati öğretisini ortaya atmıştır.

Homeopati tedavi; hasta ile homeopatik hekim arasında hastalığın öyküsünü (anamnez) 1-2 saat sonrası homeopatik hekim kişiye en uygun homeopatik ilacı seçmektedir. İlaç hastaya suya karıştırarak veya ağız yolu ile verilmektedir. İlacın kullanım sıklığı ve şekli tamamen hastaya ve hastalığı ile durumuna bağlı olarak değişmektedir.

Homeopati‘nin hasta olan kişinin kanıtlanmış tedavi edici bir etkisi olmamasına rağmen bir ilacı aldığında kendini iyileştirdiği algısı oluşması (plasebo etkisi) dışında bir faydası olduğu bilimsel ve klinik olarak kanıtlanamamıştır. Ancak Dünya Sağlık Örgütü tarafından kanıtlanmasa da yapılan araştırmalar homeopatinin plasebo etkisine göre üstün olduğu açıklanmıştır. Homeopatik ilaçlar genel olarak herhangi bir aktif madde barındırmadıkları için zararsız kabul edilmektedir. Bu ilaçlar geleneksel tıp haricinde başka bir tedavi yerine kullanılması hastaları tehlikeye atabilir. Homeopatik ilaçlar veterinerlikte yaygın kullanılmaktadır.

Sağlık Bakanlığı tarafından 27 Ekim 2014 tarihinde yayımlanan “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamalar Yönetmeliği”ne göre Homeopati yöntemi “geleneksel ve tamamlayıcı” uygulamalar kapsamında yasallaştırılmıştır. Homeopeti tedavisini özel eğitim almış homeopati hekimleri ve diş hekimleri tarafından, belli özelliklere sahip birim ve merkezlerde yapılabileceği biçiminde bir çerçeve çizilerek uygulanmaktadır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Kuru İğneleme

Kuru İğneleme

Kuru İğneleme, Kuru İğne Tedavisi, Miyofasiyal Tetik Noktası Kuru İğneleme ya da kas içi uyarımı …