Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Tıp Filmleri / Yedinci Mühür

Yedinci Mühür

Yedinci Mühür adı ile Türkçe’ye çevrilmiş, orjinal ismi İsveç dilinde Det sjunde inseglet veya İngilizce The Seventh SealIngmar Bergman‘ın senaryosu yazıp, yönettiği 1957 yılında İsveç yapımı fantastik, dram, tarih, gerilim, bulaşıcı hastalık temalı ve ek olarak alegorik bir filmdir. Başrollerini özellikle Max von Sydow, Bibi Andersson, Gunnar Björnstrand, Nils Poppe, Bengt Ekerot ve Inga Landgré paylaşmaktadır. Aynı zamanda Film, 1957 yılında Cannes Film Festivali Jüri Özel Ödülü, 1961 yılında İtalyan Ulusal Film Gazetecileri Sendikası tarafından En İyi Yabancı Yönetmen Ödülü kazanmıştır.

Konusu

Özellikle savaş ve şeref uğruna Haçlı Seferi‘nde yıllardır savaştan bıkmış olan bir Orta Çağ şövalyesi Antonius Block (Max von Sydow) ve yanında bayraktarı Jöns (Gunnar Björnstrand) ile Avrupa’nın Kara Veba Salgını altında olan İsveç‘e dönmüştür. Kara Veba salgınının yol açtığı tahribatı görünce ve sonrasında Tanrı’dan kuşku duymaya başlayan şövalye; evine yaklaştığında, Death veya Ölüm (Bengt Ekerot), şövalye Antonius Block‘a görünmesi ile ölüm zamanının geldiğini söyler. Ancak Block, boyun eğmeyerek Ölüm‘ü son bir hamleyle kendi hayatı üzerine satranç oynamaya davet eder ve kaybetmesi durumunda canını vermeye razıdır. Ölüm bu olağandışı meydan okuma hoşuna gider ve bunu kabul ederek, oyun devam ettiği sürece yaşamaya devam edecek ve bunun yanında Block‘un oyunu kazanması halinde yaveri Jöns ile birlikte hayatını bağışlayacaktır.

Yolculuk sırasında, bağnaz dincilerin kırbaçlama törenleri başta olmak üzere; bununla birlikte Tanrı’nın emirlerini yerine getirmeye kendini memur etmiş cadı ve umarsız kişilere rastlamışlardır. Ne yazık ki açlıktan ve hastalıktan ölenler, hastalığa uğramış köylerdeki insanların korku içinde yaşadıklarını görürler. Sonrasında yolda performans gösteren akrobat grubundan bebekleri olan masum ve iyimser genç bir çift olan Jof (Nils Poppe) ve karısı Mia (Bibi Andersson) ile tanışan şövalye; ayrıca aile sıradan yaşamın basit sevinçleri ile umutlarını köy köy dolaşıp, birbirlerini severek geçirmektedir. Acı çeken Şövalye, çiftle karşılaşmasının ardından onların birbirine olan aşkıyla rahatlamasına rağmen; Ölüm, hepsinin kaderini belirleyecek olan son hamleyi yapmak amacıyla sinsice bir kenarda oturmaktadır.

Yedinci Mühür

Yedinci Mühür & Det sjunde inseglet
Yönetmen Ingmar Bergman
Yapımcı

Allan Ekelund

Senaryo

Ingmar Bergman

Oyuncular

Max von Sydow

Bibi Andersson

Gunnar Björnstrand

Nils Poppe

Bengt Ekerot

Inga Landgré

Müzik Erik Nordgren
Görüntü Yönetmeni Gunnar Fischer
Ülke İsveç
Cinsi Sinema Filmi
Dağıtıcı AB Svensk Filmindustri
Türü Fantastik, Dram, Tarih, Gerilim
Renk Siyah – Beyaz
Yapım Yılı 1957
Süre 96 Dakika
Dil İsveççe – Latince

Yedinci Mühür adı ile Türkçe’ye çevrilmiş, orjinal ismi İsveç dilinde Det sjunde inseglet veya İngilizceThe Seventh Seal; IMDb derecelendirmesi 8,2/10 puan ve yorumları ile birlikte bir çok film uygulamasında Türkçe Dublaj ve Full Altyazılı olup, aynı zamanda 360p ve 480p formatlarında siyah- beyaz online olarak izlenebilmektedir. Özellikle, 16 yaş ve üzeri yaş grubuna hitap eden Yedinci Mühür filmi; ayrıca Hipokratist & Sağlık Ansiklopedisi Youtube kanalında fragmanı yayınlanacaktır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Uyanışlar

Uyanışlar

Uyanışlar & Awakenings; Oliver Sacks‘ın kendi hayatından kesitler sunduğu 1973 tarihli aynı isimli kitabından ayrıca …

Bir cevap yazın