Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Genel Sağlık Testleri / Renkli Doppler Ultrasonografi

Renkli Doppler Ultrasonografi

Renkli Doppler Ultrasonografi; doppler etkisi oluşturmak için görüntüleme hareketinin dokuların ve vücut sıvılarını incelemeye yarayan radyolojik bir yöntemdir.

Renkli Doppler, hızın renk skalasına göre sunumu olup; genellikle çift yönlü ultrasonografi görüntülerini görüntülemek için B modu adı verilen gri tonlamalı görüntülerle birleştirilmesi ile alanın anatomisinin aynı anda görüntülenmesine olanak tanımaktadır.

Özellikle vasküler sistem ve kalbin sonografisi gibi kardiyovasküler çalışmalarda yararlı olmasının yanı sıra; portal hipertansiyonda karaciğer damarlarında ters kan akımının belirlenmesi gibi birçok alanda gereklidir. Ayrıca Doppler Ultrasonografi; kan akım miktarı veya akımı engelleyen bir yapının varlığı, normal yönde olup olmadığı değerlendirilmektedir.

Renkli Doppler Ultrasonografi

Renkli Doppler Ultrasonografi, arteriyel adı verilen atardamar ve venöz adı verilen toplardamar yapıların incelenmesinde; özellikle boynun her iki yanında bulunan ve şah damarı olarak bilinen atardamarları olan karotis ile kalpten aldığı kanı beynin arka bölümüne götüren vertebral arterlerin yanı sıra alt-üst ekstremite denilen kol, bacak atardamar ve toplardamar saptanmaktadır. Bununla birlikte böbrek, karaciğer ve portal sistem ile testis toplardamarlarında genişlemesi durumunda skrotumda varikosel araştırmasında; meme, tiroid, paratiroid, lenf bezleri ve yumuşak doku gibi yüzeyel yapılar ile parankimal organlarda oluşan tümor ve iltihab oluşumların incelenmesinde kullanılmaktadır. Ayrıca damarsal yapılarda tıkanıklığı, toplardamar kapaklarındaki bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkan venöz kapak yetmezliği ile; renal arter stenozu adı verilen böbreklere kan taşıyan bir veya daha fazla arterin daralması saptanmaktadır.

Referans

Referans

Fotoğraf: MART PRODUCTION adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Sedimantasyon

Sedimantasyon; çökme ve tortulaşma anlamına gelen, enfeksiyon ya da iltihaplanma varlığının anlaşılması için laboratuvar ortamında …