Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Nadir Hastalıklar Günü

Nadir Hastalıklar Günü

Nadir Hastalıklar Günü; Avrupa Nadir Hastalıklar Örgütü Rare Diseases Europe – EURORDIS tarafından nadir hastalıklara karşı farkındalık oluşturmak amacıyla 2008 yılı itibariyle Şubat ayının son günü olarak belirlenmiştir.

Dünya genelinde tüm bölgelerde kampanyayı kuran ve savunan; 57 ülkede 62 Ulusal İttifakı bir araya gelmektedir. Nadir Hastalıklar Günü; genetik, nadir ve ilerleyici hastalıklardan etkilenen hastalar ve ailelerinden oluşan; AFM-Téléthon, Chan Zuckerberg Girişimi Vakfı ve Avrupa Birliği Sağlık Programı‘nın desteğiyle EURORDIS tarafından koordine edilmektedir. Nadir hastalıklara sahip olan bireylerin ve bununla birlikte yakınları için; tedavi ve ilaç erişiminin kolaylaşması amacıyla oluşturulan gün dünyanın birçok ülkesinde düzenlenmektedir.

Günün amacı, nadir bir hastalıkla yaşayan bireylerin tedavilerinden geriye kalmaması için; destek olmak, bağlantı kurmak, paylaşmak ve aidiyet duygusu oluşturulması amaçlanmaktadır. 2008 yılında günün belirlenmesinden bu yana; dünya genelinde binlerce etkinlik gerçekleşmesinin ardından milyonlarca insana ulaşılmıştır. Organizasyon, ulusal ve uluslararası karar vericilerle birlikte medyayı aktif bir şekilde kullanarak katılım sağlamıştır. Nadiren ve karmaşık hastalıkların her biri yalnızca az sayıda hastayı etkilediği düşünülmesine rağmen; nadir hastalıklar dünya genelinde tahmini olarak 300 milyon insanı etkileyen küresel bir halk sağlığı sorunudur.

Nadir görülen bir hastalıkla yaşayan insanların hayatlarında bir fark yaratmak için; toplu olarak değişim sağlayabilir ve bunun dışında herkes için daha iyi bir dünya yaratılabilmesi mümkündür. Nerede yaşarsanız yaşayın; Nadir Hastalıklar Günü kampanyasını destekleyerek ve nadir bir hastalıkla yaşayan insanların sesini yükselterek katılabilirsiniz.

2021 Teması: Renklerinizi Paylaşın

2021 yılının 28 Şubat günü kutlanması planlanan on dördüncü Nadir Hastalıklar Günü; dünyanın her yerinden binlerce insanın, özellikle nadir bir hastalıkla yaşayan insanları savunmak ve bilinçlendirmek için sanal olarak bağlantı kurulması planlanmaktadır.

EURORDIS, 62 Ulusal Hasta Örgütü İttifakı Ortağı ve bunun yanında 100’den fazla ülkeden hasta örgütleriyle; koronavirüs pandemisinin ortasında, nadir bir hastalıkla yaşayan insanların seslerinin küresel toplum tarafından duyulmaya ve buna göre hareket edilmeye devam etmesini sağlamak için işbirliği yapmıştır.

2021 yılı kampanya ana mesajı “Nadir çoktur. Nadir güçlüdür. Nadir gururludur“; 6000’den fazla nadir hastalığı temsil eden “nadir” kelimesi ve bununla birlikte  insanların yaşamlarının farklı yönlerini şekillendirmeye odaklanılmıştır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü

Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü; akılcı antibiyotik kullanımı konusunda toplumu bilgilendirmek amacıyla 2008 yılından itibaren 18 …

Bir cevap yazın