Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Medikal Ürünler / Laparoskopik Elektrotlar

Laparoskopik Elektrotlar

Laparoskopik elektrotlar; monopolar ve bipolar teknolojilerinde laparoskopik prosedürler sırasında dokuları koagüle etme, kesme, küçültme veya incelemek için kullanılmaktadır.

Laparoskopide kullanılan aletler 3 – 20 mm arasında değişen giriş deliklerinden elektrotların yerleşmesi ve opere edilen bölgeye ulaşabilmesi için yeterli uzunlukta olması gerektiğinden özel olarak tasarlanmaktadır.

Monopolar ve bipolar elektrotların koagülatif etkileri 1 – 6 mm ve 5 – 7 mm arasından değişmektedir. Dolayısı ile hedef doku dışında, çevre doku termal hasar riski monopolarlara göre bipolar teknolojisinde azalmıştır. Genellikle tüm aletlerin tekrar kullanılabilen; dispozabl adı verilen tek kullanımlık veya bir kısmı tek kullanımlık olan hibrit formları bulunmaktadır. Laparoskopik elektrotlar; monopolar ve bipolar teknolojileri olarak iki sistem bulunmaktadır.

Monopolar teknolojisinde akım birbirinden uzak 2 elektrot arasında olup; hastanın kendisi devrenin tamamlayıcısı rolündedir. Enerji, aktif küçük elektrottan çıkmasının ardından hastanın cildine yapıştırılan büyük toplayıcı elektrottan vücudu terk etmektedir. Monopolar enerji kullanımında sisteme bağlı bir takım yanık veya farklı komplikasyon riskler ve tehlikeler mevcuttur. Monopolar elektrot, dokunun mobilizasyonu ve transeksiyonu için laparoskopik prosedürlerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. İkincil işlev olara; dokuyu inceleme ve koagüle etmek için monopolar elektrokoter yeteneği sağlamaktır.

Bipolar teknolojisi; kullanılan irigasyon sıvısının iletken olması nedeniyle hasta plakasının kaldırılması ile akım hasta üzerinden geçmeyerek elektrot üzerine sabitlenen nötr plaka üzerinden geçen akımı en az seviyeye indirmesinin yanında daha etkili kesme ve koagülasyon yapılmasını mümkün kılmaktadır. Bipolar elektrotlarının bilye, bugby, J-kanca, L-kanca ve spatula gibi uçlu elektrotları bulunmaktadır.

Laparoskopik Elektrotlar bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek aynı zamanda herkese açık dizin kaynağına katkıda bulunabilirsiniz. Bunun yanında Taslak içeriğine katkıda bulunmak için info@hipokratist.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Takipçilerimizin hizmetlerimizi tamamıyla sunmamıza engel olan sorunları çözmeye çalışıyoruz. Ayrıca hipokratist.com ile ilişkinizin devamını dileriz.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Kulak Tıkaçları

Kulak Tıkaçları; kulakları aşırı ses başta olmak üzere su, hava ve toz gibi yabancı cisimlerin …