Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Solunum

Solunum; insan vücudunda kan ile atmosfer havası arasında gaz değişimini sağlayan bir sistemdir.

Sistemin görevi O2oksijen‘in kana geçmesi ve kandaki CO2 – karbondioksit‘in dışarı atılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda bazı maddeler solunum sistemi yardımıyla dışarı atmak gibi farklı soluma işlevleri de bulunmaktadır. Akciğer, deri, solungaç ve trake solunumu gibi türlere göre değişen solunumun organları; buna bağlı olarak sistem farklılıkları göstermektedir.

Solunum organlarının görevleri; akciğerlere alınacak havanın ısıtılması, nemlendirilmesi, filtre edilmesi ve temizlenmesi ile bunun yanında dışarıdan alınan O2‘nin dokulara, CO2‘in dış ortama havanın taşınması ve pH’ın ayarlanarak homeostazis adı verilen hücrenin kendi dengelerini koruma çabasının devam ettirilmesidir.

Akciğerlerden kan ile atmosfer havası arasında yapılan oksijen ve karbondioksit alışverişi yapan dış solunum; sistemik kapillerde bulunan kan ile doku hücreleri arasındaki O2 ve CO2 alışverişine iç solunum denir.  Ayrıca hücrelere gelen besinlerin orada oksijenle veya oksijensiz olarak yakılması; bununla birlikte ATP üretilmesi olayı olan hücresel solunum ile birlikte solunumun sistemini oluşturmaktadır.

solunum

Solunumu Gerçekleştiren Organlar

Solunum; burun boşluğunun giren atmosfer havası farinks adı verilen burun ve ağız boşluğunun arkasında yer alan yutak ve yutaktan sonra gelen, boyun bölgesinde bulunan gırtlak veya bilimsel adıyla larinks, vücutta solunan havanın geçtiği trachea adı verilen soluk borusu ve ikiye ayrılması ile başlayıp akciğerlere kadar giden kısımlarından biri olan bronş ve bronşlar dallanarak 1 mm veya daha az çapa sahip iletim tüpleri olan bronşioller, bununla dışında akciğerlerin içinde bulunan kılcal damarlardaki karbondioksiti alan ve kılcal damarlara içlerinde olan oksijeni vererek madde alışverişi sağlayan ve ayrıca kan dolaşımında da görevli olan alveoller sırasıyla görev almaktadır. İnsan göğsünün önünü üst kol ve omuz kemiklerine bağlayan pektoral kaslar adı verilen göğüs kasları; bununla birlikte göğüs ve karın boşluklarını birbirinden ayıran ve kas yapısıyla solunumun yüzde 75’inden sorumlu bir yapı olan diyafram solunumu gerçekleştiren organlardır.

Dakikada Solunum Sayısı

İnsanlar dakikada ortalama 15 solunum gerçekleştirmesinin yanı sıra değişim sınırı 12 -20 arasında değişmektedir. Bir insanın dakikada solunumun sayısı; vücut büyüklüğü, yaş, egzersiz, heyecanlanma, çevre ısısı, gebelik, sindirim sisteminin doluluk derecesi ve sağlık durumu etkileyen faktörler arasındadır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Kadavra

Kadavra

Kadavra, yaşamını yitirmiş insan vücudunu tıp öğrencileri ve hekimlerin, öncelikli olarak anatomi çalışmaları ile hastalıklarla …