Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Medikal Ürünler / Kulak Tıkaçları

Kulak Tıkaçları

Kulak Tıkaçları; kulakları aşırı ses başta olmak üzere su, hava ve toz gibi yabancı cisimlerin girmesini engelleyen, kulak kanalına sokulan medikal ürünlerdir.

Kişisel koruyucu olarak kullanılanı kulak tıkacı; kulak yoluna uyum gösterebilecek yapılarda, gerekli olan yalıtımı sağlayabilen kullanıcılar için tip ve büyüklük olarak bir çok özellikleri bulunmaktadır. Dış kulak kanalının içine yerleştirilerek, kulak kanalının yapısı ve büyüklüğüne bağlı kullanıcıya göre değişmesi, farklı boyut ve şekillerde üretilmektedir. Plastik, kauçuk, silikon, pamuk gibi maddelerden değişik şekillerde ve boyutlarda üretimleri yapılmaktadır.

Kulak tıkacı tipinin belirlenmesinde kullanıcılar arasında değişken olan kulak yolunun çapı ve biçimi önem teşkil etmektedir. Kulak yolu çapı genellikle, 3 – 14 mm arasında değişmesinin yanı sıra kulak tıkacının belirlenebilmesi için öncelikle kullanıcıların kulak anatomisinin incelenmesi gerekmektedir. Standart büyüklüklerde üretilen kulak tıkacı, universal tip adı verilen genelde kullanıcıların kulak yoluna uymasının yanı sıra farklı boyutlarda üretilen bu tip tıkaçlar, koruyucunun kulağa uyması için küçük, orta, büyük tipleri bulunmaktadır. Kullanıcıya özel olarak da üretilen kulak tıkaçları; silikonlu kauçuk ya da plastikle kulak ölçüsü alınarak hazırlanmakta olup kulağa tam olarak uyum sağlayarak belirlenen maksimum kullanım süresi boyunca kullanılabilmektedir.

Kulak Tıkaçları

Kulak Tıkacı ve Özellikleri

Düz, mantar, flange adı verilen flanşlı kulak tıkaçları; değişik boyut ve biçimlerdeki kulak yollarına uyum sağlayabilecek çeşitlilikte üretilmektedir. Kauçuk veya özel plastikten üretilen bu tıkaçlar, kullanıcılar tarafından temizlenebilmesi ve uzun süreli kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Parafin emdirilmiş pamuk veya süngerden oluşturulan tıkaçlar, kulak yolunun şeklini alabildiğinden etkin gürültü denetimi sağlamasının yanı sıra boyut ve biçim olarak birbirinden farklı her türlü kulağa uyabilmektedir. Sesin hacmini azalttığından kulak tıkacı çoğu zaman duyma kaybı ve kulak çınlamasını önlemek için de kullanılmakta olup; işitmeyi korumak için başlıca dört tip kulak tıkacı bulunmaktadır.

  • Köpük Kulak Tıkaçları: Polivinil KloridPVC veya hafızalı köpük adı verilen PoliüretanPU malzemelerden yapılmaktadır.
  • Wax – Balmumu Kulak Tıkaçları: Arı peteğinden elde edilen balmumu, pamuk ve zeytinyağında anti-bakteriyel yuvarlak olarak üretilmektedir.
  • Silikon Kulak Tıkaçları: Suni kauçuk malzemeler, özel bir polimer türü olan elastomerler malzemelerden yapılmaktadır.
  • Özel Kulak Tıkaçları: Laboratuvarlarda ve yerinde şekillendirilmiş olarak ikiye ayrılmakta olup; özel ölçülere göre kalıptan tasarlanarak yapılmaktadır.

Kulak Tıkacı

Kulak Tıkacı Tarihçesi

Antalya Elmalı’da Karataş-Semayük höyüğündeki kazılarda, Eski Tunç Çağı döneminde M.Ö. 30.yüzyıla ait olduğu tahmin edilen altın ve altın kaplama kulak tıkaçları bulunmuştur. Ölülerin kulaklarını kapatmak için dini inanış veya haşeratların vücuda girmesini önlemek amacıyla kullanılmış olduğu düşünülmekte olan tıkaçlar; ince boyunlu, konik gövdeli, baş kısmı hafifçe dışa çekik iç kalıp üzerine sarılarak yüzeyde paralel çizgiler yer almaktadır.

Kulak tıkacının kullanılmasında kaydedilmiş ilk söz M.Ö 8.yüzyılın sonlarında, Anadolu’nun bir kıyı kenti olan İyonya‘da oluşturulduğu tahmin edilen Homeros‘un Odise Destanı içinde yer almaktadır. Odysseus, savaşçı mürettebatı ile Truva Savaşı dönüş yolculuğunda yelken açtığı gemisiyle Siren Adasına yaklaşırken, Tanrıça Kirke tahtından Odysseus‘a seslenir; “Odysseus ne yapın edin, büyüleyen şarkılar ve siren seslerinden, çiçekli çayırlarından, büyülü yaratıklardan sakının! Bilmeden kim dinlerse sirenleri, bir daha evinde onu ne karısı karşılar ne de çocukları… Durmayın sakın orada, yürüyün! Mürettebatının da kulaklarını balmumu ile tıka ki, sirenlerin sesini duymasınlar.” diye uyarmıştır. Efsaneye göre, şarkıyı ve siren seslerini duyanlar o kadar büyüleniyor ki adaya doğru ilerliyor ve kayalara çarpıyorlar.

1907 yılında Alman Ohropax şirketinin kurucusu Max Negwer; Odise Destanından etkilenerek Ohropax‘ın kuruluş felsefesi olarak ilk kulak tıkacı üretmeye başlayan firmadır.

ABD’li başarılı klasik senfoni orkestrası müzisyeni olan Raymond Benner ve karısı Cecilia, McKeon Products‘ı alarak şirketin tek ürünü olan kalıplanabilir kil kulak tıkacı olan Mack’s Earplugs‘ı yeniden tasarlayarak; Mack’s Pillow Soft Kulak Tıkacı olarak bilinen ilk kalıplanabilir saf silikon kulak tıkacını 1962 yılında icat etmiştir. Gürültünün yanı sıra su geçirmez özelliği ile “yüzücü kulağı” olarak bilinen dış kulak enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olacağından yüzücüler tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

1967 yılında ABD’deki National Research CorporationNRC, Ross GardnerJr. tarafından derzlerin sızdırmazlığı ile ilgili bir projenin parçası olarak, EAR – Enerji Soğurma Reçinesi adını verdiği malzeme ile 1972 yılında polivinil klorür ve poliüretandan yapılmış günümüzde kullanılan köpük kulak tıkaçlara dönüştürülmüştür.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Solunum Devreleri

Solunum Devreleri

Solunum Devreleri; hastalara oksijen verme, karbondioksiti çıkarma ve inhalasyon anestezik maddeler olan buğu, gaz veya …