Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Medikal Ürünler / İşitme Cihazı Pilleri

İşitme Cihazı Pilleri

İşitme Cihazı Pilleri; standart tek kullanımlık veya şarj edilebilen pil olarak iki ana tip modeli ile işitme cihazlarına güç sağlayan elektronik tıbbi ürünlerdir.

Özellikle, teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok işitme cihazı modeli lityum iyon şarj edilebilen piller kullanmaktadır. Genellikle kullanıcılar işitme cihazının kullanılmadığı uyku saatlerinde şarj edilmekte olan şarj edilebilen piller; son olarak 2021 yılı itibariyle sadece kulak arkası işitme cihazlarında mevcuttur. Şarj edilebilen piller; genellikle duvar prizlerinde AC – alternatif akım elektrik güç kaynağı ile sağlanan yeniden şarj ile birçok kez boşaltılarak yeniden şarj edilebilmektedir.

Aynı zamanda, işitme cihazlarının kalite ve boyutu kullanıcıya bağlı olarak, birkaç günden 20 güne kadar değişmektedir. Ayrıca, üretim sırasında bir etiket ile mühürlenerek devre dışı kalmalarını sağlanan tek kullanımlık piller; çinko – hava teması sonrasında etkin duruma geçmektedir. Özellikle, oda sıcaklığında, kuru bir ortamda üç yıla kadar saklanabilen tek kullanımlık piller; üzerinde bulunan mühürlenmiş etiketin çıkarılması ve buna ek olarak, bir dakikalık hava temasıyla oksijenin çinko ile etkileşimi pili aktif hale getirmektedir. Pillerin mühürlü etiketi çıkarılması sonrasında gücü boşalana kadar aktif kalmaktadır.

Tek kullanımlık Pil Boyutları, Renk Kodları, Kapasiteleri

Kullanıcıların işitme kaybı durumu başta olmak üzere; özellikle işitme cihazlarının boyut ve güç ihtiyaçlarına göre pil gereksinimleri değişmektedir. Bununla birlikte, ileri derecede işitme kaybı olanların işitme cihazları daha fazla güç tükettiğinden daha büyük ebatlarda piller gerekmektedir. Ayrıca, işitme cihazları için beş farklı boyutta tek kullanımlık pil bulunmasına rağmen; boyut 5 dışında yaygın olarak diğer dört boyut kullanılmaktadır. Farklı boyutlar nedeniyle karışıklığı ve hatırlanması zor olabileceğinden, üreticiler doğru olanı bulma ve satın almayı kolaylaştırmak amacıyla pil ambalajı renk kodlu olarak üretmektedir. Pil Kapasitesi, nominal voltajda sağlayabileceği elektrik yükü miktarı ve bunun yanında işitme cihazlarında pilin boyutu genellikle pil kapasitesinin ne olduğunu belirlemektedir. Bir işitme cihazı pili, büyük ve küçük işitme cihazlarına aynı açık devreyi geliştirmesine rağmen; işitme cihazlarında kullanılan mAhmiliamper-saat ölçüm birimi ne kadar büyükse, kapasitesi o kadar artmaktadır.

Boyut Renk Genişlik Yükseklik Kapasite Ağırlık Voltaj
boyut 5 pili 5 Kırmızı 5,8 mm 2,15 mm 35 mAh 0.20 Gram 1.4 Volt
boyut 10 pili 10 Sarı 5,8 mm 3,6 mm 75 mAh 0.28 Gram 1.4 Volt
boyut 312 işitme cihazı pili 312 Kahverengi 7,9 mm 3,6 mm 170 mAh 0.49 Gram 1.4 Volt
boyut 13 işitme cihazı pili 13 Turuncu 7,9 mm 5,4 mm 300 mAh 0.80 Gram 1.4 Volt
boyut 675 işitme cihazı pili 675 Mavi 11,6 mm 5,4 mm 605 mAh 1.76 Gram 1.4 Volt
İşitme Cihazları Pil Ömrü

Tek kullanımlık işitme cihazı pil ömürleri, özellikle kullanım süresine bağlı olarak değişiklik göstermekte olup; pillerin boyutu ve bunun dışında işitme cihazlarının ihtiyaç duyduğu güce bağlı olarak büyük pilleri ömrü küçük pillere göre daha uzun ömürlüdür. Bununla birlikte, işitme cihazlarının pilleri ortalama ömrü; genellikle boyut 5: 1 – 3 gün, boyut 10: 3 – 7 gün, boyut 312: 3 – 10 gün, boyut 13: 6 – 14 gün, boyut 675: 9 – 20 gün arasında değişmektedir. İşitme Cihazı Pilleri ömrü ile ilgili sorunlar yaşanıyorsa, işitme cihazının düzgün çalıştığından emin olmak için kullanım kılavuzu veya işitme cihazı merkezlerinde bulunan uzmanlara başvurmalıdır.

İşitme Cihazı Pili Ömrü Hesaplama

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sisteminde kayıtlı her bir işitme cihazı için işitme cihazı pili SGK ödemesi yıllık olup, ayrıca katılım payından muaftır. İşitme cihazı pilleri; işitme cihazı merkezleri başta olmak üzere, eczaneler, elektronik marketler ve e-ticaret sitelerinden temin edilebilmektedir.

Tüm dünyada ne yazık ki, her yıl 1,5 milyarın üzerinde tek kullanımlık işitme cihazı pili çöplüklere atıldığı tahmin edilmektedir. Aynı zamanda, işitme cihazı enstitüsü çalışmalarını daha fazla çevre bilinci ve yeşil teknolojilere doğru devam eden bir eğilim ile çalışmalarına devam etmektedir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Kulak Tıkaçları

Kulak Tıkaçları; kulakları aşırı ses başta olmak üzere su, hava ve toz gibi yabancı cisimlerin …