Ana Sayfa / Tıp ve Sağlık Kitapları / İnsan Anatomisi Atlası / Netter

İnsan Anatomisi Atlası / Netter

İnsan Anatomisi Atlası / Netter; anatomik detayları ele almak için ABD’li ressam ve tıp doktoru Frank H. Netter tarafından yazılarak 1989 yılında yayınlanmıştır.

İlk baskısında anatomik çizimleri “The Netter Collection of Medical Illustrations” eserinden alan Dr. Netter; insan vücudunu klinik uzman perspektifinden ele alarak, vücudun bölümleri tasvirlerle detaylı bir şekilde anlatmaktadır. Anatomi ve anatominin tıp bilimine nasıl uygulandığı, kitap içerisinde akılda kalıcı görsel kelimeler ve anatomik görüntüler yer almaktadır. Çizimleri ile karmaşık tıbbi kavramların daha kolay anlaşılmasını sağlayan Netter; ödüllü olan İnsan Anatomisi Atlası, son baskısı dışında Nobel Tıp Kitabevleri‘nden güncellenmiş yeni baskıları olup tüm dünyada 11 dile çevrilerek, İngilizce dilinde en çok satan anatomi atlası olmuştur. Frank H. Netter eserleri ve çizimleri ile sağlık profesyonellerinin eğitimine önemli bir katkı sağlamıştır.

İçerik ve Görsel Detaylar

İnsan Anatomisi Atlası / Netter içerisinde yer alan detaylar uzman kişiler tarafından değerlendirilmiş olup; tıp ve sağlık bilimi öğrencileri için yardımcı akademik kitaptır. Anatomik yapılar ayrıntılı bir şekilde adlandırılarak, yeni çizimlerde; a. carotis interna‘nın seyri, dizin arka bölgesi, ekstremite arterler, fossa pterygopalatina, memenin lenf drenajı ve orta kulağın yanı sıra; tıbbi görüntüleme yöntemleri ile anatomik detaylarla birlikte insan vücudunun bölümleri şekil ve radyolojik görüntülerle tasvir edilmektedir. Tıbbi görüntülemenin önemi vurgulanmasının yanında anatomik ilişkiler anlaşılabilir görsel detaylarla okuyucuya resmedilmiş yüzlerce zarif illüstrasyon sunulmuştur.

Atlasta abdomen, baş ve boyun, medulla spinalis, sırt ve toraks gibi konularla alakalı bilgilerle birlikte yüzey anatomisi, damarlar, sinirler ve lenfatiklerin, tüm vücut görünümlerini içeren “Yeni Sistemlere Genel Bakış Bölümü“; boynun klinik olarak önemli fasyal yapıları, bacağın derin damarları, kalça bursaları ve prostatın damarsal yapıları dahil 25’ten fazla yeni görsel; ve infratemporal fossa gibi görülmesi zor alanların yanı sıra her klinik bölümün sonunda yüksek klinik öneme sahip yapılara odaklanan yeni klinik tablolar. Bu tablolar, vücut sistemine göre düzenlenmiş hızlı özetler sağlar ve önemli yapıların en iyi nerede görüntüleneceğini göstermektedir.

Atlasta yer almakta olan tüm metinler Uluslararası Anatomistler Birliği Federasyonu; The Federative International Programme for Anatomical Terminology (FIPAT) bağlamında Termonologia Anatomica’nın en son sürümü göz önünde bulundurularak güncellenmiştir.

İnsan Anatomisi Atlası / Netter 7. Baskı

Hekimler tarafından görselleştirilmiş tek anatomi atlası 2020 yılı Eylül ayı itibariyle 7. baskı, klinik açıdan insan vücudunu anatomik görsellerini sunmaktadır. Frank Netter‘in ünlü çalışmalarına ek olarak, tıbbi illüstratör Dr. Carlos A. G. Machado‘nun 100’e yakın resim bulunmaktadır. İnsan vücudunun klinik olarak en uygun görsellerini sergilendiği güncel İnsan Anatomisi Atlası‘nda 50’nin üzerinde radyolojik görüntü, günlük pratikte görüldüğü gibi resimli anatominin canlı anatomiye köprü oluşturmasına yardımcı olmaktadır. Her bölümün sonunda “Kas Tablosu” ekleri dahil olmak üzere bölgesel anatomiye göre oluşturulmuş içeriklerin yanı sıra anatomik komşuluklara ait büyük ve net çizimlerin olduğu 7. baskıdaki güncellemeler öğrenciler ve uygulayıcılardan gelen talepler doğrultusunda yapılmıştır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Mekanik Ventilasyonun Temelleri

Mekanik Ventilasyonun Temelleri kitabı, yetişkin mekanik ventilasyonu hakkında yoğun bakım hekimleri başta olmak üzere konuya …

Bir yanıt yazın