Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Tıp Filmleri / Anatomi & Anatomy

Anatomi & Anatomy

Anatomi & Anatomy; yönetmenliği ve senaryosu Stefan Ruzowitzky tarafından yazılan filmde, başrollerde Franka Potente, Benno Fürmann, Anna Loos, Holger Speckhahn, Sebastian Blomberg ve Traugott Buhre yer almıştır. 2000 yılı Alman yapımı gerilim – korku filmi, Almanca dili ile en çok hasılat yapan film olmuştur. Filmin devamı olarak 2003 yılında Anatomi 2 çekilmiştir.

Başarılı bir tıp fakültesi öğrencilerinden Paula Henning (Franka Potente), en gelişmiş ve prestijli bir okul olan Heidelberg Üniversitesi‘ne ait enstitünün efsanevi hocalarında Prof. Grombek (Traugott Buhre)’in anatomi sınıfına kabul edilir.

Büyükbabasının tanınmış bir profesör olduğu Heidelberg Üniversitesi‘nde sınıftaki diğer öğrenciler olan Gretchen, (Anna Loos) ve Caspar (Sebastian Blomberg) ile tanışarak aile itibarının şansını etkileyip etkilemeyeceğini merak eden Paula; anatomi derslerinden birinde, Heidelberg‘e geldiği trende karşılaştığı genç bir adam olan David (Arndt Schwering-Sohnrey)’in bedenini diseksiyon masasında görmüştür. Bir şeylerin doğru olmadığından şüphelenmeye başlayan Paula; Prof. Grombek‘in David‘in kalbini parçalara ayırmasını isteyerek onu cesaretlendirmek ister ancak şaşkınlığını üzerinden atamayan Paula, David‘in vücudunda bulunan tuhaf kesikleri fark eder, test için numune kesmeye gittiğinde, David‘in bileğinin yakınında üçlü bir “A” işareti bulduğunda şaşırarak, ölümü ile ilgili gizemli koşulları araştırmaya, kullanılan cesetlerin seçimini merak etmeye başlamıştır. Paula, durumu araştırırken, doktorların yasadışı etik olmayan deneyler yapan uygulamaların kampüsteki birkaç profesörle bağlantılı olduğu ve yaşayan insanlar üzerinde korkunç deneyler yapan Anti-Hipokrat eski gizli bir topluluğa dair kanıtlara ulaşır. Kısa bir süre sonra morg görevlisi, Profesör Grombek‘in sırlarını gizli tutmak ve davranışlarından haberdar olup olmadığını öğrenmek için Paula‘yı ürküterek hedef olduğunun farkına varmasını sağlamıştır. Paula araştırmaları sırasında yasadışı Anti-Hipokrat topluluğun kuralları çiğneyenler ve çok fazla sorgulayanlar üzerinde uyguladıkları ritüellerle karşılaşır.

Anatomi – Anatomy
Yönetmen Stefan Ruzowitzky
Yapımcı Andrea Willson
Senaryo Stefan Ruzowitzky
Oyuncular Franka Potente – Paula Henning

Benno Fürmann – Hein

Rüdiger Vogler – Dr. Henning

Anna Loos – Gretchen

Oliver Wnuk – Ludwig

Arndt Schwering-Sohnrey – David

Sebastian Blomberg – Caspar

Holger Speckhahn – Phil

Traugott Buhre – Prof. Grombek

Müzik Marius Ruhland
Görüntü yönetmeni Peter von Haller
Kurgu Ueli Christen
Stüdyo Deutsche Columbia TriStar Filmproduktion

Claussen + Wöbke Filmproduktion GmbH

Dağıtıcı Columbia Pictures
Türü Gerilim – Korku
Renk Renkli
Yapım yılı 2000
Süre 103 dakika
Dil Almanca

Heidelberg Üniversitesi‘nde çalışmış olan plastinasyon adı verilen, biyolojik doku örneklerini korumak için bir teknik geliştirerek, kadavraları çürümekten kurtaran Alman anatomist profesör Gunther von Hagens‘ın çalışmalarından esinlenilerek çekilmiş olan AnatomiAnatomy filminde, kullanılan kadavralarında onun geliştirdiği yöntemle saklanmıştır. Film, zekice kurgulanmış hikayesinin yanı sıra harika anatomik sahneler ile sanatsal çekimleri bulunmaktadır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Körlük

Körlük & Blindness, Portekizli Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Jose Saramago‘nun 1995 yılında aynı adlı romanından …

Bir cevap yazın