Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Medikal Ürünler / Eküvyon Çubuğu

Eküvyon Çubuğu

Eküvyon Çubuğu veya Kültür Çubuğu; ağız ve burun gibi vücut boşluklarından numune alınması için ucunda steril ya da non steril pamuklu çubuktan oluşan klinik test örneği toplamaya yarayan medikal ürünlerdir.

Dr. R.D. Stuart ve arkadaşlarının çabaları ile günümüzde “Stuart’ın Aracı” olarak bilinen şeyin ortaya çıkmasına yol açan; organizmaların canlılığını nakil sırasında korumak için örnek toplama cihazı olarak ilk kez 1948 yılında bir eküvyon çubuğu kullanmıştır.

Eküvyon çubukları ile numune toplama sistemleri; çok sayıda uygulama için çeşitli boyutlarda mevcuttur. Genel olarak; göz, burun, kulak, boğaz, deri ve üreme sisteminden numune almaya uygun olarak pamuklu çubukla benzer şekilde olan eküvyon çubukları; bir ucunda pamuk, polyester veya floklu naylon gibi emici bir malzeme ile kaplanmış 150mm uzunluğunda 2.5 mm çapında plastik, ahşap, nikrom veya paslanmaz çelik tel çubuktan yüksek mukavemete dayanıklı kırılmaz malzemeden oluşmaktadır. Belirli bir teşhis uygulaması için kullanılan pamuklu çubuk materyali test tipine göre değişebilmektedir. Bazı araştırmalar floklu çubukların, lifli çubuklara göre daha büyük hacimde numune materyalini topladığını göstermiştir.

Eküvyon Çubukları; bakteriyolojik, serolojik ve sitolojik örnekleri toplamak ve taşımak için CE IVD işaretli ve beyaz renk kodlu olarak bulunmaktadır. Normal boyutlu sürüntüler tipik olarak boğaz, vajina, yara ve deri örnekleri için kullanılmaktadır. Mini uçlu çubuklar tipik olarak pediatrik örnekleme, kulak, burun, boğaz, göz ve erkek üretral örneklemesi için kullanılmaktadır. Çubuklar kullanıcının uygulama ve tercihine bağlı olarak farklı malzemeler medikal mağazalarda satışa sunulmaktadır.

Eküvyon Çubuğu ile Numune Alınması

Eküvyon Çubuğu ile sürüntü yoluyla alınan numune daha sonra organizmalar veya hastalıkların klinik olarak varlığını tespit etmek için analiz edilmektedir. Örneği toplamak için eküvyon çubuğu, numune alınacak bölgeye doğru yavaşça hareket ettirilerek, salgıları toplamak için sürüntü ile belirli bir süre döndürülmesinin ardından; çubuk analiz edilmek üzere numuneyi koruyan plastik ve alüminyumlu şaftlı 12×150 mm polipropilen tüplerde taşıma ortamına taşınmaktadır. Medikal mağazalarda mikroorganizmaları veya hücrelerin gelişimini desteklemek amacıyla; sıvı veya jel olan besiyeri adı verilen steril taşıma ortamına besiyerli eküvyon çubuğu, besiyeri bulunmayanlara besiyersiz eküvyon çubuğu adı verilmektedir.

Eküvyon Çubukları ile numune toplanarak elde edilen teşhis yöntemi; boğmaca, difteri, grip‘in yanı sıra SARS, MERS ve COVID-19 dahil olmak üzere Coronavirüs ailesinin neden olduğu çeşitli hastalık türlerini teşhis etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Oksijen Bağlantı Hortumu

Oksijen Bağlantı Hortumu

Oksijen Bağlantı Hortumu; medikal grade PVC’den üretilmiş, steril olmayan, standart konnektör boyutlarıyla içi kanallı hortumlar ile …

Bir cevap yazın