Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Tıp Filmleri / Ben Efsaneyim

Ben Efsaneyim

Ben EfsaneyimI Am Legend; Norveç asıllı ABD’li korku ve bilimkurgu yazarı Richard Matheson‘un 1954 yılında yazdığı aynı adlı romanından uyarlanmıştır. 2007 yılı ABD yapımı kıyamet sonrası bilimkurgu filmin yönetmenliğini Francis Lawrence, senaryosunu Akiva Goldsman ve Mark Protosevich tarafından yazılmış; başrollerinde Will Smith, Alice Braga ve Charlie Tahan‘ın paylaştığı aksiyon, gerilim, dram, bilimkurgu, macera filmidir.

Konusu

Kanserle savaşmak için umut verici olarak yaratılmış olan bir virüs, kanser hastalarına uygulanır. Birkaç yıl içinde tüm dünyadaki insanların çoğu öldürülerek; çimler yolları ve binaları kaplar, terk edilmiş arabalar ve sessiz olan şehirde insanları gece avlanan yaratıklara dönüştüren mutantlara çevirmiştir. Başarılı askeri bir virolog bilim insanı olan Robert Neville (Will Smith), yeryüzünde insan yapımı olan tedavi edilemez korkunç virüsün insanlığı yok edeceği düşünülen ve önüne geçilemez tehlikeli virüs ona bulaşmamıştır. Birçok insanın kısa bir zamanda ölümüne sebep olan virüs, salgının başladığı şehir olan New York‘da hayatta kalan birkaç insandan biri olan Neville; umutsuz olarak radyo mesajları ile hayatta kalan insanlara ulaşmaya çalışarak ve kendi kanını deneyerek virüsün etkilerini tersine çevirmenin bir yolunu bulmaya çalışmaktadır.

Salgında mutantlara dönüşenler, Neville‘in hataya düşmesini bekler ve sonunda kurdukları tuzağa düşürmeyi başarırlar, zor da olsa bir şekilde kurtulmayı başarır ama bu kurtuluşu onu korumak için hayatını feda eden köpeği Sementa’ya borçludur. Köpeği Sementa’nın ölümü Neville’ı çok üzerek umudunu tamamen yitirmesini sağlar. Bir gece yarısı intikam almak için mutantlara saldıran Neville; mutantlardan bir kaç tanesini öldürür ama mutantlar çok kalabalıktır. Ölümle burun buruna kaldığı sırada büyük bir ışık patlaması ile üç yıl boyunca yaşayan bir insan aradığı ancak bulamadığı salgında; hayatta kalan bir kadın ile bir çocuk onu kurtarır. Neville’in hayatını kurtaran Anna (Alice Braga), hayatta kalabilen insanların olduğu bir bölgeden bahsederek Neville umutlandırmıştır.

Yaklaşan tehlikeden habersiz olan Anna; güneş doğmadan eve dönmüş ancak mutantların gölgelerle her hareketini izleyerek onu takip ettiğini fark etmemiştir. Hava tekrar kararınca mutantlar saldırıya geçer ve laboratuvarın daha güvenli olduğunu düşünülerek Anna ve Neville oraya geçer ama mutantlar laboratuvara sızarlar. Kırılmaz bir cam bulunan laboratuvarda kendilerini güvenli bölgeye almasına rağmen; camın kırılmasını az bir süre kala Neville mutanttan aldığı kan örneğini Anna’ya teslim ederek onları patlamadan etkilenmeyecekleri sığınağa yerleştirir. Neville el bombasının pimini çekerek mutantlara doğru koşar.

Ben EfsaneyimI Am Legend

Yapım: 2007

Tür: Korku, Gerilim, Dram, Aksiyon, Bilimkurgu,

Süre: 100 dakika

Yönetmen: Francis Lawrence

Senaryo: Akiva Goldsman, Mark Protosevich

Hikaye: Richard Matheson

Oyuncular: Will Smith, Alice Braga, Charlie Tahan

Yapımcı: Akiva Goldsman, David Heyman, Erwin Stoff

Müzik: James Newton Howard

Görüntü Yönetmeni: Andrew Lesnie

Kurgu: Wayne Wahrman

Ülke: Amerika Birleşik Devletleri

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Körlük

Körlük & Blindness, Portekizli Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Jose Saramago‘nun 1995 yılında aynı adlı romanından …

Bir cevap yazın