Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Medikal Ürünler / Aspirasyon Uçları

Aspirasyon Uçları

Aspirasyon Uçları veya Yankauer Emme Ucu; cerrahi ve tıbbi prosedürlerde bölgenin temizlenmesine yardımcı olmak amacıyla tasarlanmış medikal ürünlerdir.

1907 yılında ABD‘nin New York şehrinde bulunan The Mount Sinai Hospital‘da kulak burun boğaz uzmanı Sidney Yankauer tarafından geliştirilen aspirasyon cihazı; dünyada en yaygın olarak kullanılan tıbbi cihazı haline gelmiştir. Başlangıçta bademcik ameliyatı sırasında cerrahi alanın temizlenmesine yardımcı olmak için tasarlayan Dr. Yankauer, birçok cerrahi prosedürün yanı sıra; hastane içi ve hastane öncesi küçük miktardaki sıvı, katı besin ya da vokal kord seviyesinin altından gelen sekresyonların akciğere kaçması ile orofaringeal aspirasyonu içerecek şekilde kullanımı genişlemiştir.

Yankauer emme ucu

Aspirasyon Uçları

Tıp biliminde, cerrahi ve tıbbi prosedürlerde bir hastanın nefes alabilmesini kolaylaştırmak amacıyla; hava yolunu kan, tükürük, kusmuk veya diğer salgıların temizlenmesinde emme oluşturmak için aspirasyon veya aspiratör cihazları kullanılmaktadır. Emme; bir nesnenin veya akışkanın soluk borusuna ve ciğerlere solumasıyla oluşacak olası akciğer enfeksiyonunu önlemektedir. Ayrıca bölgenin hijyeni, soğutulması ve hava yollarındaki akışkanı çıkarmak için kullanılmasının yanında; solunumu kolaylaştırarak mikroorganizmaların büyümesini engellemektedir. Cerrahların izin verdiği alan içerisinde cerrahi olarak kan çıkarılması için emme işlemi uygulanmaktadır. Aynı zamanda; kafatasının herhangi bir yerinde intrakraniyal kanamadan sonra kafatasında biriken kanı çıkarmak için emme kullanılmaktadır.

Emme cihazları; mekanik el pompaları, batarya ve elektrikle çalışan mekanizmalar olabilmektedir. Hastaneler ve sağlık kuruluşlarında; emiş tipik olarak bir boru hattı sistemi aracılığıyla merkezi bir tıbbi vakum kaynağına bağlanan emme düzenleyicileri tarafından sağlanmaktadır. Aspirasyon uçları tipik olarak; 30 derecelik bir açıyla kalıplanan yapısı, başparmak girişiyle çelik ve plastikten üretilmektedir. Emme uçları, şekli ve tasarımı ile mikroskop veya büyüteç altında çalışmak için; dar şekliyle konik ucu sayesinde açık görüş alanı hijyenik kullanım kolaylığına göre özel olarak geliştirilen ve aynı zamanda dokuya zarar vermeden etkili bir emme sağlamak üzere hassas aspirasyona izin veren ürünlerdir.

Aspiratör ucu, vantuzlara uygun olarak çeşitli tedaviler için bir çok aspiratör çapları bulunmasının yanında; sıklıkla Yeşil – 1/4, Beyaz – 1/8, Mavi – 1/16 çaplarında 3 beden üretilmektedir. Uçlar, paketlenerek 135 C’ye kadar otoklav cihazların steril olarak tek kullanımlık olarak üretilmektedir. Yakauer emme uçları, uzun yıllardır standart bir yapısı olmasına rağmen; yeni tasarımlarla güçlü ve dayanıklı malzemelerin yanı sıra hava yolunu temizlemede verimli olan emme uçları imal edilmiştir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Kulak Tıkaçları

Kulak Tıkaçları; kulakları aşırı ses başta olmak üzere su, hava ve toz gibi yabancı cisimlerin …