Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Tıbbi Vakıf ve Dernekler / Ankilozan Spondilit Hasta Derneği

Ankilozan Spondilit Hasta Derneği

Ankilozan Spondilit Hasta DerneğiASHAD; Ankilozan Spondilit hasta ve yakınlarını bilgilendirmek ve dayanışma ortamı oluşturmak amacıyla 2003 yılında İzmir’de kurulmuştur.

ASHAD, Türkiye’de teşhis konulmuş Ankilozan Spondilit hastalarına konunun uzmanlarıyla doğru ve güncel bilgileri ile bilgi alış verişinde bulunmak amacıyla çalışmalarına devam etmektedir.

Omurgayı etkileyen kronik, ilerleyici, ağrılı ve sebebi bilinmeyen romatizmal hastalık olan Ankilozan Spondilit; özellikle ASHAD çatısı altında ağrının hareketle azaltılması ve yok olmasına yönelik çalışmalar yapmaktadır.

ASHAD hastalığın gerektiği gibi tedavi edilmesi, ileri dönemlerde omurga deformiteleri ve kamburluğun önüne geçilmesini sağlamak amacıyla çalışmalar yürütmektedir. Ankilozan Spondilit Hastalığının görülme sıklığı genellikle % 0.1-1.4 arasında değişmekte olup; Türkiye’deki sıklık oranı % 0.5 sıklıkta olduğu tahmin edilmektedir. Ankilozan Spondilit Hastalığı, 8-45 yaş arasında görülmesinin yanı sıra; genellikle 15-30 yaş arasında başladığı görülmektedir. Türkiye’de tanı gecikmesi ortalama 8 yıl olarak görülen Ankilozan Spondilit Hastalığı; ASHAD‘ın mevcut tedavi yöntemleri ile hastaları tedavileri için doğru şekilde yönlendirmektedir.

Ankilozan Spondilit Hasta Derneği

Ankilozan Spondilit hasta ve yakınlarına hastalıkla ilgili güncel bilgilerin aktaran ASHAD; ayrıca bilinçlendirilmeleri ve hastaların Dünya Ankilozan Spondilit Günü başta olmak üzere birçok platformda dayanışma içinde olmalarının sağlamayı kendine misyon edinmiştir.

ASHAD, Ankilozan Spondilit hastalığı ile ilgili toplumsal farkındalık yaratmak, hastalığın bilinirliğini sağlamak ve tüm Ankilozan Spondilit hastalarına ulaşabilmeyi kendine vizyon edinmiştir.

Ankilozan Spondilit Hasta Derneği, internet sayfasından ilgili istek ve önerileri almakta olup; üyeleri ile birlikte verimli ve aktif bir sosyal ortam oluşturmayı hedeflemektedir.

E-Dergi.Üyelik.Gönüllü Ol.Bağışçı Ol

İletişim

E-Posta: ashad2003@gmail.com

Web: www.ashad.org/tr/

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Türk Neonatoloji Derneği

Türk Neonatoloji Derneği

Türk Neonatoloji Derneği; yenidoğan bebek döneminde hastalıkların teşhis ve tedavilerin uygulanması amacıyla 12 Aralık 1989 …

Bir cevap yazın