Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya Ankilozan Spondilit Günü

Dünya Ankilozan Spondilit Günü

Dünya Ankilozan Spondilit Günü; Uluslararası Ankilozan Spondilit Federasyonu – Axial Spondyloarthritis International Federation – ASIF tarafından toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla 1988 yılından itibaren her yıl mayıs ayının ilk cumartesi günü olarak kabul edilmiştir.

Dünya Ankilozan Spondilit Günü’nde çeşitli etkinliklerle Ankilozan Spondilit ve ilgili durumlar hakkında farkındalık yaratmak için; ASIF’in dünya çapında 42 ülkeden 51 Hasta Örgütü Üyesi ile birlikte hastalıkla ilgili toplumları bilgilendirmektedir.

Ankilozan Spondilit ile yaşayan insanlara adanan Dünya Ankilozan Spondilit Günü; dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen hastalığın profilini yükseltmek ve sadece fiziksel değil zihinsel sağlığı da etkilediği için insanların yaşamları üzerindeki etkisinin farkındalığını arttırmaktır. Aksiyal Spondiloartrit; hala nispeten bilinmeyen bir hastalık olması ve bununla birlikte farkındalığın arttırılarak hakkında bilgi yayılması hedeflenmektedir.

Ankilozan SpondilitAxial Spondiloartrit veya axSpA; iltihaplı omurgabel romatizması olarak bilinen omurgayı ve sakroiliak eklemleri etkileyen iltihaplı romatizma hastalığıdır. Ayrıca bazı Avrupa ülkelerinde “Morbus Bechterew” olarak adlandırılmaktadır. AxSpA farkındalığını ve dünya çapındaki hastalık bilgisini yaşayan kişiler başta olmak üzere; sağlık meslek mensupları, araştırmacılar, ilaç firmaları, politika yapıcılar ve bununla birlikte kamuoyunda önemi paydaşlığı artırılması amaçlanmaktadır.

Ankilozan Spondilit Günü’nde üye dernekler arasında bilgi ve deneyimi ile uluslararası araştırma projelerinde işbirliğinin yanında; axSpA‘nın yeni oluştuğu toplumlarda gelişiminin desteklenmesi ve henüz var olmadığı ülkelerde paydaşlarıyla teması sağlanmaktadır.

Ankilozan Spondilit, özellikle omurgayı etkileyen kronik, ilerleyici, ağrılı ve sebebi bilinmeyen romatizmal bir hastalıktır. Tanısı Modifiye New York Kriterlerine göre konulan axSpA‘de; ağrı hareketle azalmasının yanında yok olabilmekte olup, uzun süre oturma ve istirahat halinde arttığı görülmektedir. Ankilozan Spondilit‘de ilk belirtiler arasında bel, kalça ve topuk ağrısı olabilmekte olup; hastalık gerektiği gibi tedavi edilmediğinde ileri dönemlerde omurga deformiteleri ile kamburluk ortaya çıkabilmektedir.

Dünya Ankilozan Spondilit Günü

2021 yılı Ana Teması

BİRLİKTEAnkilozan Spondilit ve Duygusal Sağlık

2021 yılı ana teması üç kategoriye ayrılmıştır:

Öğrenin: Ruh sağlığı, duygusal sağlık ve Ankilozan Spondilit.

Yönetin: Stresi, kaygıyı ve depresyonu nasıl azaltabilir ve Duygusal Sağlığınızı nasıl geliştirebilirsiniz?

Destek: Duygusal Sağlığınız için nasıl yardım ve destek aramalısınız?

Ankilozan Spondilit Günü etkinlikleri için Uluslararası Ankilozan Spondilit FederasyonuAxial Spondyloarthritis International FederationASIF resmi internet sayfası asif.info/worldasday/ adresinden ulaşarak fotoğraf veya video yükleyerek kampanyaya destek olabilir ya da etkinliklere sosyal medya üzerinden katılarak destek olabilirsiniz.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya Down Sendromu Günü

Dünya Down Sendromu Günü

Dünya Down Sendromu Günü; down sendromlu bireylerin 21’inci kromozomun 3 tane oluşunun simgesi kabul edilerek Birleşmiş …

Bir cevap yazın