Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Tıp Bilim İnsanları / Prof. Dr. Turgay Dalkara

Prof. Dr. Turgay Dalkara

Prof.Dr.Turgay Dalkara, 8 Haziran 1952 tarihinde Çivril, Denizli‘de doğmuştur. Nöroloji Uzmanı, Nörobiyolog, Farmakolog ve Tıp Bilim İnsanıdır.

Turgay Dalkara, ilk ve orta öğrenimini Denizli’de tamamlamasının ardından 1968-1975 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp öğrenimi görerek Tıp Doktoru ünvanını almaya hak kazanmıştır. Dr. Turgay Dalkara, önce 1975-1979 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Nöroloji Anabilim Dalı’nda nöroloji ihtisası sırasında, aynı zamanda 1977-1981 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü‘nde farmakoloji doktorasını tamamlamıştır. Dr. Turgay Dalkara, 1982-1984 yılları arasında Kanada’nın Québec eyaleti Montreal kentinde bulunan McGill Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nde doktora sonrasında araştırmalar yürütmüştür.

Dr. Dalkara, 1984 yılında Türkiye’ye dönmesi ile Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Nöroloji Anabilim Dalı’nda çalışmaya başlamasının ardından 1986 yılında doçentlik ünvanını almıştır. Böylelikle, 1991 yılında Hacettepe Üniversitesi, Nörolojik Bilimler ve Psikiyatri Enstitüsü, Nörolojik ve Psikiyatrik Temel Bilimler Anabilim Dalı’nda çalışmalarına başlayan Doç. Dr. Turgay Dalkara; ayrıca 1992 yılında Enstitü Müdür Yardımcılığı görevini üstlenmiştir.

Doçent Turgay Dalkara, ilk önce 1992 yılında fulbright bursu ile ABD’nin Massachusetts eyaleti Boston şehrinin West End bölgesinde bulunan Harvard Üniversitesi Tıp Okuluna bağlı Massachusetts General Hospital‘da çalışmalarına başlamıştır. Harvard Tıp Okulu bünyesinde iki yıllık çalışmaları sonrasında  kadrosu açık sürekli kadrosu bulunan Dr.Dalkara; 1993 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda profesör ünvanını almaya hak kazanmıştır.

Bunlara ek olarak, TÜBİTAK’ta 2000-2004 yılları arasında çeşitli görevler üstlenen Prof. Dalkara; Hacettepe Üniversitesi, Nörolojik Bilimler ve Psikiyatri Enstitüsü‘nün 2001-2019 yılları arasında Enstitü Müdürlüğü görevini yürütmüştür. Ayrıca Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile Hacettepe Üniversitesi ortaklaşa yürüttüğü Nörobilim ve Nöroteknoloji Doktora Programı’nda ders vermektedir.

Özellikle migren, beyin damarlarının tıkanıklığının açılması, Parkinson, Alzheimer gibi hastalıklar üzerine çalışmalarıyla tanınan Prof.Dr.Turgay Dalkara; 2010 yılında, beyin ve damar hastalıkları konusundaki çalışmaları nedeniyle Vehbi Koç Ödülü’ne layık görülmüştür.

Prof. Dr. Turgay Dalkara

Bilimsel Araştırmaları ve Üyelikleri

Bununla birlikte, Türkiye Bilimler Akademisi ve Bilim Akademisi ile Avrupa Bilimler ve Sanatlar Akademisi asli üyesi olan Prof. Dalkara; Turkish Journal of Medical Sciences, Türk Beyin Damar Hastalıkları Dergisi ve ek olarak Türk Nöroloji Dergisi’nin de yayın kurulu üyesidir. Aynı zamanda Nature Medicine ve çeşitli dergilerde yayımlanmış 100’ün üzerinde bilimsel araştırma makalesi bulunan Prof.Dalkara; bunun yanında eş editörlüğünü yaptığı Neurobiological Basis of Migraine başlıklı bir kitabı bulunmaktadır.

Ödülleri

  • Kadir Has Üstün Başarı Ödülü – 2014
  • Dünya Bilimler Akademisi Tıp Ödülü – 2013
  • Vehbi Koç Ödülü – 2010
  • TÜBİTAK Bilim Ödülü – 2002
  • Hacettepe Üniversitesi Vakfı Bilimsel Araştırma Birincilik Ödülü – 1996
  • Sandoz Farmakoloji Bilim Dalı Birincilik Ödülü – 1992
  • Hacettepe Üniversitesi Bilim Başarı Ödülü – 1991
  • Eczacıbaşı Tıp Ödülü – 1990
  • TÜBİTAK Teşvik Ödülü – 1987
  • Atatürk Bilimsel Araştırma Teşvik Ödülü – 1981

Prof. Dr. Turgay Dalkara, Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Eczacılık Meslek Bilimleri Bölümü Farmasotik Kimya Anabilim Dalı‘nda emekli olan Prof. Dr. Sevim Dalkara ile evli olup; California’da gen tedavisi ile uğraşan Deniz ve moleküler biyolog Defne adında kızları vardır.

İletişim
Sıhhiye Kampüsü
Hacettepe Üniversitesi Nörolojik Bilimler ve Psikiyatri Enstitüsü

Telefon: 0 312 305 21 30

Faks: 0 312 311 39 73

E-Posta: tdalkara@hacettepe.edu.tr

Web: avesis.hacettepe.edu.tr/tdalkara

Ulaşım

Prof. Dr. Turgay Dalkara

Prof. Dr. Turgay Dalkara

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Ord. Prof. Dr. Kazım İsmail Gürkan

Ord. Prof. Dr. Kazım İsmail Gürkan

Ord.Prof.Dr.Kazım İsmail Gürkan; 1905 yılında Trabzon’da doğmuştur. Türk Hekim, Cerrah, Akademisyen, Yazar ve Eski İstanbul …

Bir cevap yazın