Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Tıp Filmleri / 12 Maymun

12 Maymun

12 MaymunTwelve Monkeys; senaryosunu Chris Maker, DavidJaney Peoples‘ın yazdığı, yönetmenliğini Terry Gilliam‘ın yaptığı başrollerinde Brad Pitt, Bruce Willis ve Madeleine Stowe‘un yer aldığı 1995 ABD yapımı bilimkurgu, dram ve bulaşıcı hastalık temalı filmdir. Aynı zamanda 1995 yılında 68.Akademi Ödüllerinde 12 Maymun‘daki performansıyla Brad Pitt, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve Julie Weiss, En İyi Kostüm Dizaynı dallarında Oscar‘a aday olmuştur.

Film, özellikle 1996-2035 yılları arasında dünyada 5 milyar kişinin ölümüne neden olan ve yalnızca nüfusun %1’i hayatta kalan ölümcül bir virüsün etkilerini vurgulamaktadır. Bununla birlikte virüsten korunabilmek için insanlar yer altında koloniler halinde yaşamaya başlamıştır.

Ne yazık ki, virüs nedeniyle hurda yığınları ile tel örgülerden oluşan bir yeraltı sığınağında yaşayan James Cole (Bruce Willis); virüsü yok etmek ve gezegendeki insan nüfusunun çoğunu yok eden insan yapımı virüs hakkında bilgi toplamak amacıyla gönüllü olarak tek başına zaman yolculuğuna gönderilmiştir. James Cole; bilim insanlarının virüs hakkında tedavi geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla zaman yolculuğunda yanlışlıkla 1990 yılına gönderilmiştir. Böylelikle zamanda yolculuğuna devam eden Cole; virüs hakkında araştırmalar yaparken ne yazık ki, akıl hastanesine yatırılmıştır. Hastanede özellikle psikiyatrist Kathryn Railly (Madeleine Stowe)’in bakımına verilen Cole; gelecekten gelen bir ziyaretçi olduğunu Dr.Kathryn Railly‘e söyleyince önce onun hayal gördüğünü düşünmüştür.

Ayrıca Cole, laboratuvar yaratıkları üzerinde virüs deneyleri yapan tanınan bir biokimyacı Dr. Goines (Christopher Plummer)’ın ne var ki, akıl hastası oğlu Jeffrey Goines (Brad Pitt) ile tanışarak arkadaş olur. Jeffrey aracılığıyla, önce 12 Maymun ordusunu öğrenen Cole; hastaneden kaçar ve hatta yanında Dr.Kathryn’i de kaçırır. Sonrasında zaman yolculuğunda 1996 yılına dönen Cole; Philadelphia’da virüsün mutasyona uğramadan önce saf formda olan 12 maymunu bulmak için Dr.Kathryn’nin yardım etmesine ihtiyacı vardır.

Film gelecek hakkında başka birilerinin uyarılması veya doğruları söylemesine rağmen; kimseyi söylediklerine inandıramama durumu olan ve üstelik psikolojide “Cassandra Kompleksi” adı verilen bir tabana oturtulmuştur.

12 Maymun

12 Maymun – Twelve Monkeys

Yönetmen Terry Gilliam
Yapımcı

 Charles Roven

Senaryo

Chris Maker
David Peoples
Janey Peoples

Oyuncular

Bruce Willis
Brad Pitt
Madeleine Stowe

Müzik Paul Buckmaster
Görüntü Yönetmeni Roger Pratt
Ülke ABD
Cinsi Sinema Filmi
Dağıtıcı Universal Pictures
Türü Bilimkurgu, Gizem, Dram, Gerilim
Renk Renkli
Yapım Yılı 1995
Süre 129 Dakika
Dil İngilizce

Bununla birlikte 12 Maymun adı ile Türkçe’ye çevrilmiş, orjinal ismi İngilizce Twelve Monkeys; IMDb derecelendirmesi 8,0/10 puan ve yorumları ile birlikte Netflix ve birçok film uygulamasında Türkçe Dublaj ve Full Altyazılı olarak gösterimdedir. Aynı zamanda 360p, 480p, 720p ve 1080p formatlarında renkli online olarak izlenebilmektedir. Özellikle, 18 yaş ve üzeri yaş grubuna hitap eden 12 Maymun filmi; ayrıca Hipokratist & Sağlık Ansiklopedisi Youtube kanalında fragmanı yayınlanacaktır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Yağmur Adam

Yağmur Adam

Yağmur Adam & Rain Man filminin yönetmenliğini Barry Levinson, senaryosu Barry Morrow ve Ronald Bass’ın …

Bir cevap yazın