Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Tıp Fakülteleri / Doğu Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi

Doğu Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi

Doğu Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi; eğitim-öğretim faaliyetleri gerçekleştirmek amacıyla 2012 yılında Gazimağusa, Kuzey Kıbrıs‘ta kurulmuştur.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi; 2012-2013 Akademik yılında ilk öğrencileri ile eğitim-öğretime başlamıştır. Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi, kuruluş hedefleri doğrultusunda; küresel sağlık sorunlarının farkında, sorgulayan, bilimdeki gelişmeleri yakından izleyerek evrensel bilgi üretimine katkıda bulunmaktadır. Ayrıca fakülte etik yönde bilinçli, analitik yeteneğe sahip, teknolojiyi bilgiye çevirebilen yüksek kalitede hekimler yetiştirmektir.

Doğu Akdeniz Tıp Fakültesi, ileri düzeyde öğrenci odaklı eğitim ve araştırma olanakları başta olmak üzere; kurumsal kültürü, kimliği güçlü, bölgesinde ve dünyada tanınan-tercih edilen tıp fakültesi olmayı kendine vizyon edinmiştir.

DAÜ Tıp, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin gerçekleştirildiği, öğrenci odaklı eğitimin gereksinimlerine uygun mimari tasarımla oluşturulmuştur. Daü Tıp eğitim ortamları, çağdaş tıbbın gerektirdiği güncel bilimsel donanıma sahip araştırma ve eğitim laboratuvarları; kadavra havuzu, otopsi masaları, diseksiyon masası ve maketlerden oluşan son teknolojiye uygun anatomi laboratuvarı, 3D diseksiyon film gösterim odası, bilgisayar ve okuma salonları ile kafeterya bulunmaktadır.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi

Eğitim-Öğretim

Doğu Akdeniz Tıp, Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon KuruluUTEAK kuruluşu tarafından tıp eğitiminde akredite edilen Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi ile ortak yürütülmektedir. Doğu Akdeniz Tıp, eğitim süresi altı yıldan oluşmakta olup; eğitim dili İngilizce olarak eğitim-öğretim vermektedir. İlk üç yılda, temel bilimler ve klinik tıp teorik ve laboratuvar dersleri olan Daü Tıp; buna ek olarak, temel bilimler müfredatında klinik uygulamaya giriş dersleri yer almaktadır. Tıp Fakültesinde öğrenciler multidisipliner araştırmaya teşvik edilmesinin yanı sıra klinik uygulamaya giriş programı kapsamında öğrenciler araştırma ve istatistiksel analiz yapma, elde ettikleri bulgularını poster halinde her yıl Marmara Üniversitesi’nde düzenlenen MaSCo ve diğer uluslararası kongrelerde sunma olanağına sağlanmaktadır. Bununla birlikte öğrenciler klinik tıp alanında gerekli olan pratik hazırlığı bu dersler sayesinde elde etmektedirler.

Aynı zamanda küçük grup dersleri ile Probleme Dayalı Öğrenme yöntemini kullanan DAÜ Tıp; öğrencilerin klinik vakalara yaklaşımlarını geliştirmek, neden-sonuç ilişkisi kurarak karar verme, liderlik ve araştırma becerilerini geliştirme imkanı sağlamaktadır. Ayrıca Doğu Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi; tıpta insan bilimleri, davranış bilimleri, felsefe, doğa bilimleri, sosyal bilimler, iletişim, sanat ve bilgi işlem gibi öğrencilerin ilgi alanlarına yönelik özel çalışma modülleri yer almaktadır.

Ayrıca dördüncü ve beşinci sınıflarda uygulamalı stajlar, hastalıkların tanı ve tedavisi ile ilgili çalışan öğrenciler; altıncı sınıfta öğretim üyelerinin gözetimi altında hasta bakımında sorumluluk alarak eğitimlerini tamamlamaktadır. Özellikle seçmeli derslerden biri olan ve diğer programlardan farklı olarak, altıncı yılda aile hekimliği olarak kabul edilen programa katılabilmektedir.

Dolayısıyla, mezunlar Türkiye Cumhuriyeti ve tüm dünyada hekimlik, pratisyen hekimlik yapabilmekte olup; tıpta uzmanlık eğitimlerine devam edebilmekte ya da bilim insanı olabilmek için doktora programlarına katılabilmektedir.

İletişim

Adres: Gazimağusa, PK: 99628 Kuzey Kıbrıs, Mersin

Telefon: 0 392 630 15 70

Faks: 0 392 630 30 25

E-Posta: med.studentaffairs@emu.edu.tr

Web: http://medicine.emu.edu.tr

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Tıp Fakültesi

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Tıp Fakültesi

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Tıp Fakültesi; 11 Ocak 2012 tarihinde Resmî Gazetede yayınlanarak Ankara‘da …

Bir cevap yazın