Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Yeni
Ana Sayfa / Tıp Filmleri / Uyanışlar

Uyanışlar

Uyanışlar & Awakenings; Oliver Sacks‘ın kendi hayatından kesitler sunduğu 1973 tarihli aynı isimli kitabından senaryolaştırılan 1990 yapımlı Biyografi, Dram türü filmin yönetmenliğini Penny Marshall‘ın üstlendiği, Awakeningssenaristliğini Oliver Sacks ve Steven Zaillian yaptığı filmin; başrollerinde Robert De Niro, Robin Williams, John Heard, Julie Kavner, Penelope Ann Miller ve Max Von Sydow rol almaktadır.

1969 yılında L-Dopa ilacının yararlı etkilerini keşfeden Oliver Sacks‘ın gerçek yaşam deneyimine dayanan kurgusal bir karakter olan Nörolog Malcolm Sayer‘in hikayesini anlatmaktadır. 1917 – 1928 yılları arasında Avrupa’ya ve ardından dünyaya yayılan nörolojik bir sendrom olan ensefalit lethargica salgınından kurtulan ve psikiyatrik bozukluklara yol açarak katatonik adı verilen “donakalım” haline getiren hastalara ilacı uygulayarak; Leonard Lowe (Robert De Niro) ve geri kalan hastalar onlarca yıl sonra uyanarak, yeni bir zamanda yeni bir hayatla uğraşmak zorunda kalırlar.

Konusu

Dr. Malcolm Sayer (Robin Williams); iş başvurusu için gittiği New York‘un Bronx ilçesindeki yerel bir hastanede, bir çok hasta bulunmasına rağmen, personel yetersizliğinden işe kabul edilmiştir. Hastanede, hastaların bir çoğunun çocukluklarında ensefalit lethargica salgınında yayılan virüsten etkilendiği düşünülen, bitkisel Awakenings Film izlehayatta yaşayan bir nevi koma hali ve “donakalım” hastalığına yakalanmış, çoğu gezip konuşmayan ve surat ifadeleri değişmeyen hastalardan oluşmaktadır. Dr. Malcolm Sayer, bazı hastaların 30 yıldan fazla süredir hastalığa mahkum olarak hastane personeli sayesinde yaşayan insanları hayat döndürmek istemektedir. Başlangıçta topları hastaların üzerine atarak cisimleri yakalayabilmeleri ya da televizyona odaklanmasını sağlamaya çalışsa da, diğer doktorlar refleks olduğunu söylemektedir.

Dr. Sayer, L-Dopa adlı bir ilaç ile hastaları hayata döndürmeyi denemek istemektedir. İlacın pahalı ve tehlikeli olması yüzünden sadece bir kişide denemeye karar verir ve annesinden izin alarak ilacı Leonard Lowe üzerinde deneyerek iyileştirmeye çalışmaktadır. İlacın etkisiyle bir gece ayağa kalkarak gezinen Love; hasta gibi görünse de konuşmaya başlayarak normal insan gibi davranmaya başlayınca, Dr. Sayer ilacın bazı yan etkileri görülmesine rağmen; yardımlar sayesinde tüm hastaları hayata döndürmeye çalışmaktadır.

Uyanışlar filmi; Leonard Lowe‘un dramatik hayatı, yaşadıkları, aşık olması, özgürlük için hastaneden çıkmak istemesinin yanı sıra Dr. Malcolm Sayer ile aralarında oluşan dostluğu konu almaktadır.

Ödülleri

Awakenings, en iyi film ve en iyi erkek oyuncu Robert De Niro; en iyi uyarlama senaryo dallarında Oscar Akademi Ödülüne aday gösterilmiştir. Japonya Film Akademisinde en iyi yabancı film, Altın Küre Ödüllerinde Robert De Niro en iyi erkek oyuncu dalında aday gösterilmiştir. The New York Film Critics Circle – NYFCC, New York Film Eleştirmenleri Birliği; Robert De Niro‘yu en iyi oyuncu ödülüne layık görmüştür. National Board of Review – NBR‘de Robert De Niro ve Robin Williams en iyi aktör ödülünü kazanmıştır. Film, bir çok ödüle ve Grammy en iyi film müzikleri için başvurmuş ancak aday olarak gösterilmemiştir.

Uyanışlar & Awakenings; IMDb derecelendirmesi 7,8/10 puan ve yorumları ile birlikte bir çok film uygulamasında Türkçe dublaj ve full altyazılı, 720p ve 1080p formatlarında online olarak izlenebilmektedir. 13 yaş ve üzeri yaş grubuna hitap eden Uyanışlar filmi fragmanına Hipokratist & Sağlık Ansiklopedisi Youtube sayfasından ulaşabilirsiniz.

Uyanışlar & Awakenings

Yönetmen Penny Marshall
Yapımcı Lawrence Lasker

Walter F. Parkes

Senaryo
Oliver Sacks – Kitap

Steven Zaillian – Senaryo

Oyuncular Robert De Niro – Leonard Lowe

Robin Williams – Dr. Malcolm Sayer

Julie Kavner – Eleanor Costello

Ruth Nelson – Bayan Lowe

John Heard – Doktor Kaufman

Alice Drummond – Lucy

Penelope Ann Miller – Paula

Judith Malina – Rose

Vin Diesel – Hastane Personeli

Müzik Randy Newman
Görüntü Yönetmeni Miroslav Ondrícek
Kurgu Battle Davis

Gerald B. Greenberg

Stüdyo Lasker / Parkes Productions
Dağıtıcı Columbia Pictures
Türü Biyografi – Dram
Renk Renkli
Yapım Yılı 1990
Süre 121 Dakika
Dil ABD

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Patch Adams

Patch Adams

Patch Adams; Hunter Doherty Adams ve Maureen Mylander‘in Yaşam Boyu Kahkaha adlı kitabından esinlenerek, gerçek …

Bir cevap yazın