Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Tıp Filmleri / Uyanışlar

Uyanışlar

Uyanışlar & Awakenings; Oliver Sacks‘ın kendi hayatından kesitler sunduğu 1973 tarihli aynı isimli kitabından ayrıca senaryolaştırılan 1990 yapımlı Biyografi, Dram türü filmin yönetmenliğini Penny Marshall‘ın üstlendiği, Awakeningssenaristliğini Oliver Sacks ve Steven Zaillian yapmaktadır. Başrollerinde Robert De Niro, Robin Williams, John Heard, Julie Kavner, Penelope Ann Miller ve Max Von Sydow rol almaktadır.

1969 yılında L-Dopa ilacının yararlı etkilerini keşfeden Oliver Sacks‘ın gerçek yaşam deneyimine dayanan kurgusal bir karakter olan Nörolog Malcolm Sayer‘in hikayesini anlatmaktadır. Nörolog Sayer, 1917 – 1928 yılları arasında Avrupa’ya ve bununla birlikte; ne yazık ki, tüm dünyaya yayılan nörolojik bir sendrom olan ensefalit lethargica salgınından kurtulan ve psikiyatrik bozukluklara yol açarak katatonik adı verilen “donakalım” haline getiren hastalara bu yüzden ilacı uygulamıştır. Leonard Lowe (Robert De Niro) ve bununla birlikte geri kalan hastalar onlarca yıl sonra uyanarak, yeni bir zamanda yeni bir hayatla uğraşmak zorunda kalırlar.

Konusu

Dr. Malcolm Sayer (Robin Williams); iş başvurusu için gittiği New York‘un Bronx ilçesindeki yerel bir hastanede üstelik bir çok hasta bulunmasına rağmen, personel yetersizliğinden işe kabul edilmiştir. Hastanede, hastaların bir çoğunun çocukluklarında ensefalit lethargica salgınında yayılan virüsten etkilendiği bu yüzden bitkisel Awakenings Film izlehayatta yaşayan bir nevi koma hali ve “donakalım” hastalığına yakalanmıştır. Hastanede, ne yazık ki; çoğu gezip konuşmayan, üstelik surat ifadeleri değişmeyen hastalardan oluşmaktadır. Dr. Malcolm Sayer, bazı hastaların 30 yıldan fazla süredir hastalığa mahkum olarak hastane personeli sayesinde yaşayan insanları hayat döndürmek istemektedir. Başlangıçta topları hastaların üzerine atarak cisimleri yakalayabilmeleri ya da televizyona odaklanmasını sağlamaya çalışsa da, diğer doktorlar refleks olduğunu söylemektedir.

Dr. Sayer, L-Dopa adlı bir ilaç sayesinde hastaları hayata döndürmek amacıyla ilacı denemek istemektedir. İlacın pahalı ve tehlikeli olması yüzünden sadece bir kişide denemeye karar verir ve annesinden izin alarak ilacı Leonard Lowe üzerinde deneyerek iyileştirmeye çalışmaktadır. İlacın etkisiyle ve bu nedenle bir gece ayağa kalkarak gezinen Love; hasta gibi görünmesine rağmen konuşmaya başlayarak bunun yanında normal insan gibi davranmaya başlamıştır. Dr. Sayer, ne yazık ki; ilacın bazı yan etkilerini görmüş ama yardımlar sayesinde tüm hastaları hayata döndürmeye çalışmaktadır.

Uyanışlar filmi; Leonard Lowe‘un dramatik hayatı, yaşadıkları, aşık olması, özgürlük için hastaneden çıkmak istemesi ve bununla birlikte Dr. Malcolm Sayer ile aralarında oluşan dostluğu konu almaktadır.

Ödülleri

Awakenings, en iyi film ve en iyi erkek oyuncu Robert De Niro; en iyi uyarlama senaryo dallarında Oscar Akademi Ödülüne aday gösterilmiştir. Ayrıca Japonya Film Akademisinde en iyi yabancı film, Altın Küre Ödüllerinde Robert De Niro en iyi erkek oyuncu dalında da aday gösterilmiştir. The New York Film Critics Circle – NYFCC, New York Film Eleştirmenleri Birliği; Robert De Niro‘yu en iyi oyuncu ödülüne layık görmüş, bununla birlikte National Board of Review – NBR‘de Robert De Niro ve Robin Williams en iyi aktör ödülünü kazanmıştır. Film, bir çok ödüle ve Grammy en iyi film müzikleri için başvurmuş ancak aday olarak gösterilmemiştir.

Uyanışlar & Awakenings; IMDb derecelendirmesi 7,8/10 puan, yorumlar ve bununla birlikte bir çok film uygulamasında Türkçe dublaj ve full altyazılı, 720p ve 1080p formatlarında online olarak izlenebilmektedir. Uyanışlar filmi, 13 yaş ve üzeri yaş grubuna hitap etmesinin yanı sıra ayrıca fragmanına Hipokratist & Sağlık Ansiklopedisi Youtube sayfasından ulaşabilirsiniz.

Uyanışlar & Awakenings

Yönetmen Penny Marshall
Yapımcı Lawrence Lasker

Walter F. Parkes

Senaryo
Oliver Sacks – Kitap

Steven Zaillian – Senaryo

Oyuncular Robert De Niro – Leonard Lowe

Robin Williams – Dr. Malcolm Sayer

Julie Kavner – Eleanor Costello

Ruth Nelson – Bayan Lowe

John Heard – Doktor Kaufman

Alice Drummond – Lucy

Penelope Ann Miller – Paula

Judith Malina – Rose

Vin Diesel – Hastane Personeli

Müzik Randy Newman
Görüntü Yönetmeni Miroslav Ondrícek
Kurgu Battle Davis

Gerald B. Greenberg

Stüdyo Lasker / Parkes Productions
Dağıtıcı Columbia Pictures
Türü Biyografi – Dram
Renk Renkli
Yapım Yılı 1990
Süre 121 Dakika
Dil ABD

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Körlük

Körlük & Blindness, Portekizli Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Jose Saramago‘nun 1995 yılında aynı adlı romanından …

Bir cevap yazın