Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Tıbbi Vakıf ve Dernekler / Türk Perinatoloji Derneği

Türk Perinatoloji Derneği

Türk Perinatoloji Derneği, perinatoloji uzmanlarının bir araya gelmesi ve mesleki gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla 19 Eylül 1982 tarihinde İstanbul’da kurulmuştur.

Perinatoloji Derneği, ilk önce İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nde, Prof. Dr. Kazım Arısan, Prof. Dr. Şahap Karaaliler, Prof. Dr. Sezer Hatemi, Doç. Dr. Vildan Ocak ve Doç. Dr. Sina Tükel kurucu ve diğer üyeleri tarafından faaliyetlerine başlamıştır. Bunun sonrasında dernek, Birinci Ulusal Perinatoloji Kongresini 13-14 Mayıs 1985 tarihlerinde gerçekleştirmiştir.

Dernek, özellikle perinatoloji uzmanlarının mesleki ve özlük haklarının iyileştirilmesi ve geliştirilmesinde gerekli olan girişimleri yapmaktadır. Dernek, perinatoloji yan dal uzmanlığı ile ilgili diğer uzmanlık alanlarında çalışanlar ile perinatoloji uzmanları arasındaki işbirliğini sağlamaktadır. Ayrıca perinatoloji ile ilgili durumlarda bilirkişilik müessesesini geliştirmesinin yanı sıra buna katkıda bulunmaktadır.

Dernek, gebelik ve öncesindeki süreç ile doğum süresince ve doğumdan sonra anne ve bebekte ortaya çıkabilecek hastalıklar ile ilgili konularda bilgileri geliştirme ve araştırmalar yapmaktadır. Ayrıca, derneğin gebelik ve öncesi ile doğum ve doğumdan sonra medikal, sosyal ve hukuki destek ve çalışmalarda bulunmaktadır.

Türk Perinatoloji Derneği

Perinatoloji Derneği, amacı doğrultusunda tıp mensuplarına kongreler başta olmak üzere, halka eğitici ve öğretici toplantılar gerçekleştirmektedir. Dernek amacına ulaşmak için genellikle toplantı, gösteri, gezi, bilimsel çalışma ve sergilerin yanı sıra yayın, arşiv, plan ve projeler gerçekleştirmektedir.

Perinatoloji Derneği, 1993 yılında Perinatoloji Dergisi adıyla yıllık dört sayı olarak resmi yayın organı çıkarmaya başlamıştır. Türk Perinatoloji Derneği, daha sonra 1999 yılında Avrupa Perinatal Tıp DerneğiEAPM ve Dünya Perinatal Tıp DerneğiWAPM derneklerine üye olunmasına karar vermiştir. İlk önce Perinatoloji Derneğinin EAPM’de Türkiye’yi temsil eden dernek olarak kabul edilmiştir. 1999 yılında Türk ibaresi ve kamu yararına olma konusunda karar alan Dernek, 18 Mart 2003 tarihinde Türk Perinatoloji Derneği olarak tescil edilmiştir.

İletişim

Adres: Harbiye, Cumhuriyet Cad. No: 30/5 PK: 34367 Elmadağ, Taksim, Şişli / İstanbul

Telefon: +90 542 442 87 36

Faks: 0 542 442 87 36

E-Posta: info@perinatoloji.org.tr

Web: www.perinatoloji.org.tr

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Jinekolojik Cerrahi Derneği

Jinekolojik Cerrahi Derneği

Jinekolojik Cerrahi Derneği – JCD, jinekolojik cerrahi alanında bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izlemek, uygulamak ve …

Bir cevap yazın