Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Tıp Filmleri / Tanrıyı Oynayanlar

Tanrıyı Oynayanlar

Tanrıyı Oynayanlar & Something The Lord Made filminin yönetmenliği Joseph Sargent, senaryosu Peter Silverman ve Robert Caswell tarafından yazılmıştır. Filmin başrollerini Mos Def, Alan Rickman, Kyra Sedgwick, Gabrielle Union ve Mary Stuart Masterson paylaşmıştır.

Özellikle modern kalp cerrahisine öncülük eden “Mavi Bebek Doktoru” olarak bilinen Amerikalı beyaz bir cerrah olan Dr.Alfred Blalock ile karmaşık ve değişken ortaklığı olan Afro-Amerikan bir laboratuvar asistanı Vivien Theodore Thomas‘ın 1990 yılında ABD Ulusal Dergi Özel Yazı Ödülü‘nü kazanan Washington dergisinde Katie McCabe tarafından 1989 tarihinde yazılan “Like Something The Lord Made” makalesine dayanarak, 2004 yapımı Amerikan HBO televizyonu için gerçek bir hikayenin anlatıldığı biyografik drama filmidir.

Tanrıyı Oynayanlar filmi, Dr. Alfred Blalock’un (Alan Rickman) Vivien Thomas’ı (Mos Def) Vanderbilt Üniversitesi laboratuvarında asistan olarak tutması ve ek olarak ondan temizlik işi yapmasını beklemesi ile 1930 yılında ABD’nin Tennessee eyaleti, Nashville Bunalım Dönemi’nde başlayan ve 34 yıllık ortaklığın gerçek bir hikayesi anlatılmaktadır.

Konusu

Başlangıçta, laboratuvarında köpeklere bakması ve ek olarak temizlik işleri yapması için Vivien Thomas’ı asistan olarak tutan Dr. Blalock; sonrasında ameliyatlarda olağanüstü el becerisi, alet yapıcı ve bilimsel zekası ile Dr. Blalock’un kafasını karıştırır. Böylelikle Thomas, Dr.Blalock’un kalp ameliyatlarına girişleri ile hızla vazgeçilmez hale gelen araştırma ortağı olur.

Aynı zamanda, kibir derecesinde kendine güvenen bir cerrah olan Alfred Blalock; bir nedenle aldığı karar ile Vanderbilt Üniversitesi’den ABD’nin Maryland eyaleti Baltimore şehrinde bulunan Johns Hopkins Üniversitesi‘ne yanında Thomas’ı da alarak taşınır.

İkilinin Johns Hopkins Üniversitesi’ne taşınması ile birlikte hastane çocuk kardiyoloğu Helen Taussig (Mary Stuart Masterson); Dr. Blalock’u mavi bebeklere cerrahi bir çözüm bulması için teşvik eder. Mavi Bebek Sendromu olarak bilinen kandaki düşük oksijen seviyelerinin bir sonucu olarak bebeklerde siyanoza veya cildin maviliğine neden olan Fallot Tetralojisi; doğuştan gelen yıkıcı kalp sorununa karşı köpek barınağından aldıkları sokak köpekleri üzerinde ikili deneyler yapmaya başlar.

Bunun sonrasında, köpekleri kobay olarak kullanarak, köpeklere kasten kalp kusuru vererek sorunu çözmeye çalışan ikili; sonuçların iyi görünmesinin ardından hastanede bulunan bir bebeği ameliyat etmek için heyecanlanırlar. Ancak, Thomas rüyasında bebeğin ölmek üzere olduğu için ağladığını görür. Bunun ardından, bebeğin neden öldüğünü Dr.Blaloc’a soran Thomas; bunun bir bebek kalbi olduğu için dikiş tekniklerinin işe yaramadığı, dikişlerin kalple birlikte büyümediği ve işe yarayacak yeni bir versiyon üzerinde çalıştığını söyler.

Bununla birlikte, Johns Hopkins Üniversitesi’nin ırkçı yöneticilerinin protestoları üzerine Thomas’ın kendisine ilk mavi bebek ameliyatında koçluk yapmasında ısrar eden Dr. Blalock; yine de ölmekte olan mavi bebekleri kurtarmak için hakim olan ırkçılığı birbirinden ayırırlar. Ne var ki, ameliyat sırasında yanlışlıkla bir arteri yanlış yerden keserek bir hata yapan Dr. Blalock; ancak sonrasında Thomas ile birlikte mavi bebeği kurtardıklarında başarılı olurlar.

Tanrıyı Oynayanlar

Tanrıyı Oynayanlar & Something The Lord Made

Yönetmen Joseph Sargent
Yapımcılar Robert W. Cort

David Madden

Eric Hetzel

Julian Krainin

Mike Drake

Senaryo
Peter Silverman

Robert Caswell

Oyuncular Mos Def

Alan Rickman

Kyra Sedgwick

Gabrielle Union

Mary Stuart Masterson

Müzik Christopher Young
Görüntü Yönetmeni Donald M.Morgan
Kurgu Michael Brown
Stüdyo Nina Saxon Film Tasarımı
Dağıtıcı HBO Films
Türü Bilimkurgu, Dram, Gerilim, Psikolojik Korku
Renk Renkli
Yapım Yılı 2004
Süre 110 Dakika
Dil ABD

Tanrıyı Oynayanlar, 30 Mayıs 2004 tarihinde ABD’de ilk önce HBO Tv‘de standart geniş ekran formatı ile elde edilen 1.78 : 1 görüntü oranında gösterime girmiştir. Bununla birlikte Tanrıyı Oynayanlar adı ile Türkçe’ye çevrilmiş, orjinal adı Something The Lord Made; IMDb derecelendirmesi 8,1/10 puan ve yorumlarına ek olarak birçok film uygulamasında Türkçe Dublaj ve Full Altyazılı olarak gösterime sunulmuştur. Aynı zamanda 360p, 480p, 720p ve 1080p formatlarında renkli online olarak izlenebilmektedir. Özellikle, 13 yaş ve üzeri yaş grubuna hitap eden Tanrıyı Oynayanlar  filmi; ayrıca Hipokratist & Sağlık Ansiklopedisi Youtube kanalında fragmanı yayınlanacaktır. Emmy ve Peabody Ödüllü Tanrıyı Oynayanlar film versiyonu 2,6 milyon izleyici ile HBO tarafından yapılan filmler arasında izleyicilerde bir numara olmuştur.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Yağmur Adam

Yağmur Adam

Yağmur Adam & Rain Man filminin yönetmenliğini Barry Levinson, senaryosu Barry Morrow ve Ronald Bass’ın …

Bir cevap yazın