Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Son Umut

Son Umut & Children of Men; İngiliz yazar Phyllis Dorothy James‘in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan 2006 yılı ABD, İngiltere, Japonya ortak yapımı dram, macera, gerilim, bilimkurgu temalı filmin yönetmenliğini Oscar ödüllü Meksikalı Alfonso Cuarón, senaryosu Alfonso Cuarón, Timothy J. Sexton tarafında yazılan, başrollerinde Clive Owen, Julianne Moore ve Michael Caine rol almaktadır.

İngiliz yazar Phyllis Dorothy James‘in 1992 yılında yayımladığı Children of Men isimli eserinden uyarlanan sinema filmi; on sekiz yıldır dişi doğurganlığının geçerliliğini yitirmesi sonrasında, bu salgınla insanlar üreyemez duruma gelerek hiç bir çocuğun doğmadığı 2027 yılında yaşanan distopik bir dünyayı konu almaktadır. Salgın sonrasında dünya üzerinde büyük yıkımlar yaşanmasının ardından, sağlıklı ve güvenli ülkeler arasında gösterilen İngiltere; kaçan sığınmacılara karşı aldıkları önlemlerin ardından bir polis devletine dönüşmüştür.

Konusu

Dünyadaki en genç kişi olan Arjantinli Bebek Diego, hayranlarından biri tarafından bıçaklanarak öldürülmesi sonrasında kaotik bir ortam oluşmuştur. Enerji bakanlığı‘nda bürokrat ve eski bir aktivist olan Theo Faron (Clive Owen); olaylar karşında kayıtsız olarak yaşamını sürdürdüğü sırada Fleet Caddesi üzerinde kahve aldığı kafenin patlaması sonrasında Bebek Diego‘nun ölümünden sarsıldığı bahanesiyle işten erken çıkan Theo; Londra dışında kenevir çeşitleri yetiştiren bir orman evinde inzivada yaşayan, eskiden hippi olan arkadaşı Jasper‘ı (Michael Caine) ziyarete gider.

Theo, ertesi gün işine gittiği sırada bombalama eyleminde adı geçen ve eski eşi Julian Taylor‘ın (Julianne Moore) örgüt lideri olduğu Fishes adında yasadışı gerilla grubu tarafından kaçırılır. Julian, ellerindeki iki mülteciyi kuzeni Nigel (Danny Huston) aracılığıyla Doğu Sussex bölgesinde liman şehri olan Bexhill‘e götürmek için para karşılığında izin kağıdı çıkarmasında yardımcı olmasını ister.

İnsan Projesi

Theo, kuzeni Nigel‘den izin kağıtlarını alıp Julian‘la birlikte örgütten Luke (Chiwetel Ejiofor), mültecilerden Kee (Clare-Hope Ashitey) ve ebe Miriam (Pam Ferris) arabayla yola çıkarlar ancak yolda başka bir çetenin saldırısı ile karşı karşıya kalırlar. Julian‘ın vurularak öldürmesinin ardından geri dönerek çetenin karargahına giderler. Kee‘nin hamile olduğunu öğrenen Theo; bu mucizevi olayın amacının “İnsan Projesi” adı verilen gruba yetiştirmek olduğunu görür. Theo’nun gece geç saatte eve gelen kişilerin konuşmalarını gizlice dinlemesinin ardından; saldıranların Julian‘ın örgütünden olduğu, onu bilerek öldürüldüğünü anlamasıyla Kee ve Miriam‘i alarak kaçar.

Jasper, katatonik donakalım hastalığı” bulunan ama eski ödüllü muhabir olan eşi Janice (Philippa Urquhart) ile yaşadığı orman evine gelen Theo; saklanıp, dinlenmelerinin ardından plan yaparak evden ayrılırlar. Doğacak bebeği kendi siyasi amaçları için kullanmak isteyen çete; Jasper‘ın evine gelerek Kee’nin kaçtığını görünce ne yazık ki, Jasper’ı öldürürler. Bexhill’de bulunan mülteci kampına ulaşmalarıyla Marichka adındaki kadının yardımıyla güvenli eve ulaşırlar. Ayrıca Theo‘nun yardımıyla Kee doğumu gerçekleştirerek bir kız çocuğu dünyaya gelir. Ertesi sabah Marichka yanında Syd adlı adamın eve gelmesiyle bebeği görüp şaşkına döner ve aynı zamanda televizyonda polis katili olarak Theo‘yu gören Syd; onu büyük ödül için hükümete teslim etmeyi planlamasına rağmen ne var ki, Marichka ve adamlarının yardımıyla Syd‘den kaçarak geçici olarak terkedilmiş bankanın sığınağına gelirler.

Marichka, Theo, Kee ile beraber bebeği ertesi gün adamlarıyla Bexhill limanında tekneye götürmeye çıktığı sırada; çetenin de Bexhill‘e ulaşması sonrasında ulusal muhafızlarla çete arasında şiddetli çatışma yol açar. Marichka, son umut olarak uzun süren kovalamacanın ardından Kee, bebek ve Theo‘yu tekneye ulaştırmasına rağmen; proje gemisine ulaşamadan ne yazık ki, Theo vurularak yaşamını yitirir.

Son Umut & Children of Men

Yönetmen Alfonso Cuarón
Yapımcı Marc Abraham,

Eric Newman,

Iain Smith,

Hilary Shor,

Tony Smith,

Thomas A. Bliss,

Armyan Bernstein

Senaryo Alfonso Cuarón – Timothy J. Sexton
Oyuncular Clive Owen,

Julianne Moore

Michael Caine

Claire-Hope Ashitey

Chiwetel Ejiofor

Müzik John Tavener
Görüntü Yönetmeni Emmanuel Lubezki
Kurgu Alfonso Cuarón

Alex Rodríguez

Hikaye Phyllis Dorothy James
Dağıtıcı Universal Pictures & Strike Entertainment
Türü Dram, Macera, Bilim Kurgu, Gerilim
Renk Renkli
Yapım Yılı 2006
Süre 109 Dakika
Dil İngilizce

Son Umut & Children of Men; IMDb derecelendirmesi 7,9/10 puan ve yorumları ile birlikte bir çok film uygulamasında Türkçe Dublaj ve Full Altyazılı olup, aynı zamanda 720p ve 1080p formatlarında online olarak izlenebilmektedir. Özellikle, 16 yaş ve üzeri yaş grubuna hitap eden Son Umut filmi; ayrıca Hipokratist & Sağlık Ansiklopedisi Youtube sayfasında fragmanı izlenebilmektedir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Uyanışlar

Uyanışlar

Uyanışlar & Awakenings; Oliver Sacks‘ın kendi hayatından kesitler sunduğu 1973 tarihli aynı isimli kitabından ayrıca …

Bir cevap yazın