Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Sağlık Kurum ve Kuruluşları / Renkli Reçete Sistemi

Renkli Reçete Sistemi

Renkli Reçete Sistemi; Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından tüm renkli reçetelerin elektronik ortama aktarılmasını sağlamak amacıyla 14 Mart 2017 tarihinde kullanıma açılmıştır.

Ulusal Uyuşturucu ile Mücadele Eylem PlanıUyuşturucuya Ulaşılabilirliğin Önlenmesi” uyarınca kurulan Elektronik Renkli Reçete Sistemi; genelge ile kırmızı ve yeşil reçeteli ilaçlar elektronik reçete kapsamına alınmasının ardından projenin devamında mor ve turuncu reçeteli ilaçlar ile normal reçete ile verilmesi gereken izlemeye tabi ilaçları içerecek şekilde kapsamı genişletilmiştir.

Daha sonra 05 Mart 2018 tarihinde Sağlık Bakanının oluru ile tüm ilaçlar renkli reçete sistemine dahil edilmiştir. Ayrıca kamu ve özel tüm sağlık hizmet sunucularında 15 Haziran 2018 tarihinden itibaren Sağlık Bakanlığının kontrolünde ortak bir e-reçete uygulamasına geçilmiştir. Hekimler tüm ilaçları Sağlık Bakanlığı Reçetem veya E-Reçete Sistemi üzerinden imzalayabilmektedir.

Elektronik Renkli Reçete Uygulamasının amacı; hali hazırda basılan kırmızı, yeşil, turuncu ve mor renkli reçetelerin elektronik ortama aktarılmasını sağlamaktır. Bununla birlikte, geliştirilen Renkli Reçete Uygulamasına, Hastane Bilgi Yönetim SistemiHBYS ve Aile Hekimliği Bilgi Sistemi – AHBS’lerin akredite olmuştur. HBYS ve AHBS entegre olması ile web api adı verilen web sunucusu için diğer uygulama programlama arayüzleri kullanıma açılmıştır.

HBYS ve AHBS ekranlarından renkli reçeteli ilaç yazılmak istendiğinde hekimler otomatik Renkli Reçete uygulamasına yönlendirilmektedir. Özellikle Google Chrome üzerinden yönlendirilen Renkli Reçete Uygulaması; ilk olarak kullanıcı adı, şifre, tesis kodu ve doktor TC Kimlik numarası parametreleri ile token oluşturma servisi çağrılması ile elektronik imzaya gerek kalmadan sisteme girmesine olanak sağlamaktadır.

Renkli Reçete Sistemi

Elektronik Reçete Düzenlenmesi

  • Renkli Reçete Sisteminde, hekimler oluşturdukları reçeteleri 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ile yapılan düzenleme kapsamında; ıslak imzaya eşdeğer hukuki geçerliliği olan e-imza prosedürü ile imzalanmaktadır.
  • Eczacılar elektronik reçete numarası ile düzenlenen elektronik reçeteye sistem üzerinden ulaşılabilmektedir. Reçete sisteme kaydedildikten sonra ilaçlar hastaya verilmesi gerekmektedir.
  • Renkli Reçete Sisteminde uyuşturucupsikotrop madde ve müstahzarların reçeteye yazılan maksimum miktarlar otomatik olarak belirlenmiştir.
  • Sistem sadece hastane dışı serbest eczaneler tarafından karşılanan uyuşturucu – psikotrop madde ve müstahzarları için kullanılmaktadır.
  • İl Sağlık Müdürlükleri sistemin sağladığı istatistiksel veriler ile denetim yapmaktadır.
  • İlaç kullanım raporları hekimler veya eczacılar tarafından sisteme girilmektedir.
  • Hastanın talebi olması durumunda reçete örneği hekim tarafından hastaya verilmektedir.
  • Sistem ile ilgili sorunlar renkli.recete@titck.gov.tr adresi tarafından kabul edilmektedir.
  • Sistemde belirlenen maksimum dozdan fazla ihtiyacı olan hastalara reçete edilen uyuşturucu ve psikotrop ilaçlar; Türkiye ilaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuendikasyon dışı ilaç kullanım onayı” vermektedir. Daha sonra, onay alınan evrak numarasıyla renkli.recete@titck.gov.tr adresine başvuru yapıldığında belirtilen dozda ilaç alımı yapılabilmektedir.
İletişim

Adres: Söğütözü Mah. 2176. Sokak No: 5 PK: 06520 Çankaya / Ankara

Telefon: 0 312 218 30 00

İleitşim Merkezi: 444 46 80

Faks: 0 312 218 34 60

E-Posta: recetem@titck.gov.tr

Web: recetem.titck.gov.tr

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Kadın ve Üreme Sağlığı Dairesi Başkanlığı

Kadın ve Üreme Sağlığı Dairesi Başkanlığı

Kadın ve Üreme Sağlığı Dairesi Başkanlığı; Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü bünyesinde 2017 yılında Ankara’da kurulmuştur. …

Bir cevap yazın