Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Doktorlar / Prof. Dr. Rüştü Süleyman Güner

Prof. Dr. Rüştü Süleyman Güner

Prof.Dr.Rüştü Süleyman Güner; 25 Temmuz 1963 tarihinde Isparta’da doğmuştur. Fizyoloji Uzmanı ve Spor Hekimliği Profesörüdür.

İlk öğrenimini Isparta’da tamamlamasının ardından 1981 yılında Bornova Anadolu Lisesi’nden mezun olan Rüştü Güner; sonrasında 1987 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden tıp doktoru ünvanını almıştır. Daha sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Fizyoloji doktorası, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Spor Hekimliği doktorası yapmıştır.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı‘nda çalışmalarına devam eden Rüştü Güner; 1999 yılında Spor Hekimliği Doçenti ve 2006 yılında Profesör unvanlarını almıştır. 1994 yılından itibaren Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı‘nda görev yapan Prof.Dr. Güner; ilk önce 2002 yılında İngiltere’nin Manchester kentinde yapılan 17. İngiliz Uluslar Topluluğu Oyunları, 2004 yılında Yunanistan’ın Atina kentinde yapılan 12. Paralimpik Oyunları ve 2008 yılında Çin’in Pekin kentinde yapılan 13. Paralimpik Oyunları sırasındaki dopingle mücadele çalışmalarını Dünya Dopingle Mücadele AjansıWADA adına izledi ve hazırladığı raporlar WADA tarafından yayınlanmıştır.

Aynı zamanda, Prof.Dr.Rüştü Süleyman Güner; 2004 – 2008 yılları arasında Ankara Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı yapmıştır. Dünya Dopingle Mücadele Ajansı’nın desteklediği 2008 – 2011 yılları arasında Anksiyolitiklerin İnce Ayar Aktivite Performansına Etkileri ve buna ek olarak, 2013 – 2017 yılları arasında Okçulukta Beta Blokerlerin İnce Motor Performansına Etkileri üzerine uluslararası projelerde yer almıştır. Bununla birlikte, 2012 – 2014 yılları arasında Ankara Cebeci Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimliği görevini yürütmüştür. Ayrıca, 2015 yılında Ankara Üniversitesi Dopingle Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürlüğü görevine getirilmiştir. Profesör Rüştü Güner; 2022 yılı itibarıyla Ankara Üniversitesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Prof. Dr. Rüştü Süleyman Güner

Performans Hekimliği Danışmanlıkları

Bunlara ek olarak, çalışmalarını Egzersiz Fizyolojisi ve Dopingle Mücadele alanlarında yoğunlaştıran Prof. Dr. Rüştü Güner; özellikle Basketbol ve Atletizm milli takım doktorluğu görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca Gençlerbirliği, Fenerbahçe, Trabzonspor, Vestel Manisaspor, Ankaragücü gibi futbol takımları ile Süperlig hakemlerinin ve parlamenterlerden oluşan Meclis Spor takımının performans hekimliği danışmanlıklarını yapmıştır.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Dopingle Mücadele Komisyonu Genel Koordinatörü, Akdeniz Oyunları Uluslararası Komitesi, Sağlık Komisyonu üyesi, Avrupa Konseyi Dopingle Mücadele Yönlendirme Grubu Eğitim ile Bilim Danışma Gruplarının üyesi ve aynı zamanda Dünya Dopingle Mücadele Ajansı Bağımsız Gözlemciler Grubu’nda Tıbbi Bilirkişi olarak görev yapmaktadır.

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Sibel Güner ile evli olan Rüştü Süleyman Güner; Onat adında bir erkek çocuk sahibidir.

Bilimsel ve Mesleki Kuruluşlara Üyelikler

  • Türk Fizyolojik Bilimler Derneği Üyesi
  • Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyesi
  • Türkiye Spor Hekimleri Derneği Üyesi
  • ACSM – Amerikan Spor Hekimliği Koleji Üyesi
İletişim

Adres: Balkiraz, No: 8 PK: 06620 Mamak / Ankara

Telefon: 0 312 595 71 20

E-Posta: guner@medicine.ankara.edu.tr

Web: ankara.edu.tr/rustu-suleyman-gunerrustuguner.com

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Prof. Dr. Nurol Arık

Prof. Dr. Nurol Arık

Prof.Dr.Nurol Arık; 1 Şubat 1959 tarihinde Ankara’da doğmuştur. İç Hastalıkları – Nefroloji Uzmanı ve Tıp …

Bir cevap yazın