Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Doktorlar / Prof. Dr. Meliha Terzioğlu

Prof. Dr. Meliha Terzioğlu

Prof.Dr.Meliha Terzioğlu 1915 yılında Manisa‘nın Soma ilçesinde doğmuştur. Akademisyen, Tıp Bilim İnsanı, Fizyoloji ve Biyofizik Profesörüdür. İngi­lizce, Fransızca ve Almanca bilmektedir.

İstanbul Üniversitesi eski rektörlerinden merhum Prof. Dr. Nazım Terzioğlu‘nun eşi ve TÜBITAK eski başkanı merhum Prof. Dr. Tosun Terzioğlu‘nun annesidir.

 

Prof. Dr. Meliha Terzioğlu, 1934 yılında İstanbul Amerikan Kız Koleji‘nde orta öğrenimini tamamladıktan sonra yüksek öğrenimi için  Amerika Birleşik Devletleri Wellesley College‘de ve doktorasını 1938 yılında Yale University Medical School‘da burslu olarak gerçekleştirmiştir. 1938 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji kürsüsünde göreve başlayan Dr. Meliha Terzioğlu; 1944 yılında doçent 1949 yılında profesör olmuştur. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi‘nin kuruluşunda aktif görev üstlenen Prof. Dr. Meliha Terzioğlu; 7 Eylül 1967 yılından itibaren çalışmalarını Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde sürdürerek; Biyofizik ayrı bir anabilim dalı olarak ayrılıncaya kadar Fizyoloji ve Biyofizik kürsüsü başkanlığını yürüterek, 1984 yılında emekli olmuştur.

Fizyoloji ve Biyofizik alanlarında yaptığı çalışmalarla gelişmesi için her türlü gayreti gösteren Meliha Terzioğlu; yurt dışında uzun süre Biyofizik öğretimine katılarak, Türkiye’de birçok tıp fakültesinde biyofizik kürsülerinin kurulmasına ve gelişmesine destek vermiştir. Solu­num regülasyonu, hipotermi ve alyuvar yapımını sağlayan eritropoez mekanizması üze­rine çalışmaları olan Prof. Terzioğlu; Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalında birçok öğretim üyeleri yetiştirmiş olup, Biyofizik Derneğinin kurucularından biri olmuştur. Prof.Dr.Meliha Terzioğlu 1988 yılında Cambridge International Biographical Center tarafından yayınlanan “Foremost Women of Twentieth Century” adlı kitabın 1. cildinde yer alan bin kadın arasından ilk 35 arasında gösterilmiştir. 1995 yılının Ocak ayında Türkiye Bilimler Akademisi şeref üyeliğine seçilmiştir.

Türk tıp bilimine önemli katkıları olan değerli bir tıp bilim insanı olan Prof. Dr. Meliha Terzioğlu, 14 Mart 1995 yılında İstanbul’da yaşamını yitirmiştir. Meliha Terzioğlu yetiştirdiği öğrenciler, öğretim görevlileri ve  tıp bilimine yaptığı katkılarıyla her zaman saygıyla anılacaktır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Prof. Dr. Kamile Şevki Mutlu

Prof. Dr. Kamile Şevki Mutlu

Prof.Dr.Kamile Şevki Mutlu; 1906 yılında İstanbul’da doğmuştur. Tıp doktoru, Türkiye’nin İlk Kadın Patoloji Uzmanı, İlk …