Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Doktorlar / Prof. Dr. Dursun Buğra

Prof. Dr. Dursun Buğra

Prof.Dr.Dursun Buğra; 27 Kasım 1954 tarihinde Karadeniz Ereğli, Zonguldak‘ta doğmuştur. Sindirim Sistemi Sağlığı Uzmanı ve Genel Cerrahi Profesörüdür.

Dursun Buğra; 1965 yılında ilköğrenimini Fatih İskenderpaşa İlkokulu, 1973 yılında Orta ve Lise öğrenimini Galatasaray Lisesinde tamamlamıştır. 1974 yılında tıp öğrenimi için girdiği İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi‘nden 1979 yılında mezun olmuştur. Dr. Dursun Buğra; 1979 – 1983 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi alanındaki ihtisasını tamamlamıştır. Askerlik hizmetini 1983 – 1985 yılları arasında Kars Sarıkamış Askeri Hastanede tamamlamasının ardından; mecburi hizmetini 1985 – 1987 yılları arasında SSK İstanbul Hastanesinde tamamlamıştır. Dr. Buğra, 1987 tarihinde İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak göreve başlaması ve bununla birlikte; 1989 yılında Doçent olmasının ardından; Fransa Nancy Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastrointestinal Cerrahi Kliniği‘nde bir yıl öğretim üyesi olarak çalışmıştır.

1996 yılında Profesör olan Dursun Buğra; 2010 yılında yarı zamanlı başladığı Amerikan Hastanesi Genel Cerrahi bölümünün ardından; son olarak 2011 yılında tam zamanlı çalıştığı İstanbul Tıp Fakültesinden ayrılmıştır. Aynı yıl Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında öğretim üyesi olan Prof. Buğra; 2018 yılından itibaren Amerikan Hastanesi Sindirim Sistemi Sağlığı Grup Direktörü ve Genel Cerrahi Bölüm Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Mütevelli Heyetinin 1 Haziran 2020 tarihinde aldığı karar sonucunda Üniversite Onur Kurulu üyeliğine seçilen Prof. Dr. Dursun Buğra; 2021 yılı itibariyle Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı ile aynı zamanda Amerikan Hastanesi Genel Cerrahi Bölümünde görevine devam etmektedir.

Prof. Dr. Dursun Buğra

Mesleki İlgi Alanları

Mesleki ilgi alanları kolon ve rektum cerrahisi, üst gastrointestinal sistem cerrahisi ve bununla birlikte laparoskopik cerrrahi olan Prof. Dr. Buğra; Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği’nde 2003 – 2013 arasında yönetim kurulu üyesi, genel sekreter ve bunun yanında başkan olarak görev yapmıştır. 2015 – 2018 arasında Avrupa Koloproktoloji Derneği olan European Society of Coloproctology – ESCP‘de Türkiye temsilcisi ve bununla birlikte halen Bölgesel Etkinlikler Çalışma Grubu’nda yer almaktadır. Uluslararası Üniversite Kolon ve Rektum Cerrahları Derneği olan International Society of University Colon and Rectal Surgeons – ISUCRS yönetim kurulu üyeliği ile ayrıca icra kurulu üyesidir. Aynı zamanda Türk Cerrahi Derneği, Ulusal Endoskopik – Laparoskopik Cerrahi Derneği, Türk Cerrahi Gastroenteroloji Endoskopi Derneği, Avrupa Koloproktoloji Derneği ve Avrupa Endoskopik Cerrahi Birliği üyelikleri bulunmaktadır.

Prof.Dr.Dursun Buğra; 63 yabancı dilde ve PubMed’de kayıtlı makalesi ve bununla birlikte, 1202 alıntılama, H-indeksi 19’dur. Prof. Buğra‘nın bunun yanında 67 Türkçe makale, 154 Türkçe kongre bildirisi, 43 yabancı dilde kongre bildirisi ve 27 Türkçe kitap bölümü bulunmaktadır.

Aynı zamanda Galatasaray Divan Kurulu Üyesi olan Fransızca ve İngilizce bilen Profesör Buğra; evli ve iki çocuk babasıdır.

İletişim

Adres: VKV Amerikan Hastanesi, Güzelbahçe Sok. No: 20 PK: 34365 Nişantaşı, Şişli / İstanbul

Telefon: 0 212 311 20 00

Mobil: 0 532 281 86 39

Faks: 0 212 311 23 53

E-Posta: dursunbugra@yahoo.comdbugra@amerikanhastanesi.org dbugra@ku.edu.tr

Web: dursunbugra.comwww.amerikanhastanesi.org/dursun-bugrawww.kuh.ku.edu.tr/dursun-bugra

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Prof. Dr. Oğuz Kayaalp

Prof. Dr. Oğuz Kayaalp

Prof.Dr.Oğuz Kayaalp; 1931 yılında İnebolu, Kastamonu ilinde doğmuştur. Türk Hekim, Farmakolog ve Türk Bilim İnsanıdır. …

Bir cevap yazın