Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Doktorlar / Prof. Dr. Derviş Manizade

Prof. Dr. Derviş Manizade

Prof.Dr.Derviş Manizade; 12 Ekim 1903 tarihinde Limasol, Kıbrıs‘ta doğmuştur. Tıp Doktoru, Araştırmacı – Yazar, Tarihçi, Akademisyendir.

Mehmet Derviş Manizade, 4 yaşından okula başlayan 11 yaşında rüşdiyeyi bitirdikten sonra savaş nedeniyle yüksek öğrenime gidemeyeceği için babası tarafından İngiliz okuluna kaydettirilmiştir. Okulu bitirdikten sonra bir süre memur olarak çalışan Derviş Manizade; 1924 yılında tıp öğrenimi görmek amacıyla Avusturya’ya gitmiştir. Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 22 Temmuz 1932 tarihinde mezun ilk Türk Doktor unvanını alan, sonrasında aynı üniversitenin Genel Cerrahi ve II. Kaza Cerrahisi Travmatoloji bölümlerinde ihtisaslarını tamamlamıştır.

Dr. Manizade, Viyana’da asistanlığı sırasında tedavisi ile ilgilendiği dönemin Adliye Bakanı Şükrü Saraçoğlu‘nun tavsiyeleri doğrultusunda, 1937 yılında İstanbul’a gelerek İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde günümüzde Ortopedi ve Travmatoloji, Beyin ve Sinir Cerrahisi ve hekimlikte acil vakalar Anabilim Dalları’nı barındıran, o dönemin I. Cerrahi Servisi uzman atamasına müsait olmadığından asistan kadrosunda göreve başlamıştır. Dr. Manizade, 1943 yılında doçent olmaya hazır olduğunda Orf. Prof. Akif Şakir Şakar ile görüşerek Ortopedi’de karar kılmıştır.

Prof. Dr. Derviş Manizade

D0çent Derviş Manizade, Travmatoloji‘deki yeni gelişmeleri yakından takip ederek; ilik çivilemesi, collum femoris kırıklarında smith-pettersen çivisi, plastik hemiprotezler, madeni thompson, moore hemiprotezleri ve bununla birlikte 1955 yılında profesör olana kadar 400’ün üzerinde intramedüller çivileme ameliyatlarını başarıyla uygulamıştır.

Özellikle 1960 yılında III. Cerrahi’de Prof. Dr. Fahri Arel‘in yardımcılığına atanan Profesör Manizade; 27 Mayıs 1960 askeri darbesiyle 147 hocanın görevden alınmasıyla III. Cerrahi Kliniği kürsü başkanlığına getirilerek üç yıl boyunca kürsü başkanlığını yürütmüştür. Prof. Dr. Manizade; özellikle başkanlığı döneminde 35 yataklı Travmatoloji ve Kemik Cerrahisi bölümünü kurmuştur.

Ortopedi Kliniği ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Vakfı 

20 Ekim 1967 tarihinde İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi kurulmasının ardından Prof. Dr. Manizade, 31 Ocak 1969 tarihinde Profesörler Kurulu Kararı ile “Ortopedi ve Çocuk Cerrahisi”ne kürsü başkanlığına seçilmesi ile birlikte 1971 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Ortopedi Kliniğini kurmuştur. Ayrıca, Profesör Manizade, 1972 yılında kurulan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Vakfı kurucuları ve ilk mütevelli heyetinde yer almıştır.

Emekliliği

Aynı zamanda, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji bölümünün gelişmesinde önemli katkıları olan Prof.Dr.Derviş Manizade; 1977 yılında yaş haddinden emekli olmuştur. Emekliliği sonrasında Kıbrıs tarihi ile ilgili birçok eseri bulunan Derviş Mehmet Manizade; çeşitli gazete ve bunun yanında dergilerde Kıbrıs sorunları hakkında yazılar yazmıştır. Ayrıca bir dönem İstanbul’da Kıbrıs Türk Kültür Derneği’nin yönetim kurulu ve başkanlığını yapmıştır.

Prof. Dr. Derviş Manizade; Ortopedi ve Travmatoloji camiasına yaptığı katkıları ile öncü olması ve bunun yanında 1997 yılında 95 yaşında İstanbul’da düzenlenen XV. Milli Türk Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi’nin ayrıca başkanlığını yapmıştır.

Kitapları

  • Gönlümden Damlalar – Şiirler, İstanbul – 1997
  • 65 Yıl Boyunca Kıbrıs – 1993
  • Kıbrıs, Dün, Bugün, Yarın – 1974
  • Kıbrıs Sorununun Başı Ve Sonu – 1974
  • Kıbrıs’ta Kara Günler – 1968
  • Kıbrıs’ta Komünist Taktikler – 1968
  • Baştan Sona Kıbrıs Gerçeği – 1965
Vefatı

Ne yazık ki, 19 Şubat 2003 tarihinde Yeşilköy‘deki evinde 100 yaşında vefat eden Prof. Dr. Derviş Manizade için 21 Şubat Cuma günü Türk ve KTTC bayrakları sarılı tabutu Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Oditoryumunda düzenlenen tören sonrasında cenazesi Süleymaniye Camii‘nde kılınan ikindi namazının ardından Edirnekapı Şehitliği‘nde toprağa verilmiştir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Prof. Dr. Selim Mehmet Arcasoy

Prof. Dr. Selim Mehmet Arcasoy

Prof.Dr.Selim Mehmet Arcasoy; 4 Mayıs 1966 tarihinde ABD’nin Washington eyaletinde bulunan Seattle şehrinde doğmuştur. Tıp …

Bir cevap yazın