Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Hastalıklar / Lökosit

Lökosit

LökositLEU, Beyaz Kan Hücresi ya da Akyuvar olarak bilinmekte olup; bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olarak vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan hücre grubudur.

Dalak, kemik iliği, lenf bezleri ve timüs bezinde üretilen ve bağışıklık sisteminin önemli bir yapısı olan lökositler; vücutta yabancı organizmalar ile karşılaşması durumunda hızla üreyerek çoğalmasına rağmen, kanda bulunan şekilli elemanlarının % 1’lik bir kısmını oluşturmaktadır. Bağışıklık sisteminin belli zaman aralıklarında kalesi olarak tanımlanan lökositlerin temel görevi; vücuda girmiş olan bakteri, mantar, virüs ve zehirli toksinler gibi antijenleri tanıyarak yok etmektir. Damar yapıları içinde yer alan lökositler; bakteri ya da virüsün bulunduğu bölgeye ulaşmak için damardan ayrılarak ilgili dokuya ulaşmaktadır. Lökositler, beş farklı tipte beyaz kan hücresini kapsamakta olup, her bir hücre tipinin farklı görevleri bulunmaktadır.

Lökosit Hücre Tipleri

NötrofilNEU: Vücutta enfeksiyona sebep olan yabancı organizmaların yanına ilk ulaşan öncü hücrelerden biri olmasının yanı sıra yabancı organizmalarla mücadele etmek için kimyasal enzimleri serbest bırakarak, onları sindirmektedir. NEU, lökosit hücre grubunun % 55 ile % 70’ini oluşturmaktadır.

Lenfosit LYM: Lenf dokusunda ve kemik iliğinde bulunan lenfosit hücreleri, kemik iliği tarafından üretilmektedir. Belli bir kısmı üretildiği bölgede kalarak B hücrelerine dönüşürken, büyük bir bölümü timüs olarak tanımlanan, göğüsün orta bölgesinde yer alan lenf bezine giderek, T hücrelerine dönüşmesinin ardından bademcik, bağırsak, dalak ve lenf bezleri gibi lenfoid dokulara yayılmaktadır. Vücutta bulunan yabancı organizmalara karşı lenfokin adlı kimyasalları salgılayarak diğer bağışıklık sistemi hücrelerini uyararak, bu hücrelerin yabancı organizmaya saldırmalarını sağlamaktadır.

Monosit ve Makrofaj: Alyuvarların yaklaşık olarak % 8’ini oluşturan monositler, kemik iliğinde üretildikten sonra kana karışmasının ardından, kan dolaşımında monosit olarak tanımlanan bu hücre yapıları, birkaç saat içinde dolaşım sisteminden çıkarak dokulara ulaşmaktadır. Dokuya ulaşan monosit yapılarına makrofaj adı verilmektedir. Enfeksiyona sebep olan mikroorganizmaları ortadan kaldırarak, ölü hücreleri temizlemektedir.

EozinofilEOS: Vücuttaki inflamasyon adı verilen yangısal ve alerjik reaksiyonlara sebep olan parazitleri parçalamasının ardından yok olmalarını sağlayan enzimler üretmektedir.

Bazofil: Vücutta yer alan lökositin tipleri arasında en az sayıda bulunmasının rağmen, enfeksiyon ve paraziter enfeksiyon tipleri ile mücadele etmektedir. Alerjik reaksiyonlar sırasında bir azot bileşiği olan histamini salgılayarak, vücudun immünoglobulin E adlı antikoru üretmesini sağlamasının yanı sıra salgıladığı heparin sayesinde, kanın akışkan yapısını arttırmaktadır.

İdrarda Lökosit Yüksekliği 

İdrarda düşük seviyelerde lökosit bulunmakta olup; yüksek seviyelere çıktığında bir enfeksiyon ya da altında yatan başka bir intihaplanma gibi sorunların belirtisi olabilmektedir. İdrarda lökosit yüksekliği; ağrılı ya da sık idrara çıkma, ateş, bulanık veya kokulu idrar, idrarda kan ve titremenin yanı sıra kadınlarda pelvik ağrı gibi belirtiler göstermektedir. İdrarda lökositin varlığı bir çok hastalığın belirtisi olup, tedavisi mevcut olan enfeksiyonun tedavisi, bağışıklık sistemi güçlendirilmesi sağlanarak; B ve C vitamini bakımından zengin gıdalar, lökosit düzeyinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

WBCWhite Blood Cell / HPFHigh Power Hield olarak bilinen “Yüksek Güç Alanı Başına Beyaz Kan Sayımı” anlamına gelen tahlil, düşük ya da yüksek değerler ile araştırılmaktadır. Sabah ilk idrar ile ölçümlenen lökosit, idrarda bulunması normal kabul edilen aralığı 0 – 5 WBC / HPF olmalıdır. İdrar tahlili ile ölçümlenen lökosit miktarı 5 WBC / HPF‘den yüksek olması durumunda bir çok farklı hastalığın belirtileri arasında gösterilmekte olup; bazı kanser türleri, kan hastalıkları ve bazı ilaçların kullanımına bağlı olarak gözlenmesinin yanı sıra idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolu tıkanıklığı, böbrek taşı, böbrek enfeksiyonları ve gebelik sıklıkla lökosit varlığında görülen durumlardır. Gebelikte idrarda lökosit değeri her üç aylık döneminde, kanda bir miktar lökosit yüksekliği gözlenebilmekte olup; idrar yolu enfeksiyonu şeklinde yanlış olarak değerlendirilebilir. Hamilelikte lökosit yüksekliği ya da bakteri görülmesi tam idrar tahliline bağlı olarak tedavi uygulanmaktadır.

Lökosit

Kanda Lökosit Düşüklüğü – Yüksekliği

Tam kan sayımının bir parçası olarak bir takım bakteriyel ve viral enfeksiyonlar başta olmak üzere, süt ve süt ürünlerinden bulaşan brusella, sıtma gibi parazitler ile bazı mantar türlerine bağlı enfeksiyonların yanı sıra; anemi, karaciğer, otoimmün, bazı kanser hastalıkları türleri ve ilaçlara bağlı olarak lökosit düşüklüğü görülebilmesi için istenmektedir. Kemik iliğinin lökosit üretimini engelleyen bu tip hastalıklar; kanda bu miktarın düşmesine neden olmasının yanı sıra bağışıklık sisteminin sağlıklı olarak işlevini yerine getirmesi için lökosit miktarının normal değerler arasında olması önem taşımaktadır.

Tüm yaş gruplarında tam kan sayımı ile ölçülen WBC seviyesi, beklenen normal değer aralığı farklı olup; yeni doğanların beyaz kan hücre seviyesi, mikrolitre başına 9.000 – 30.000 aralığında olması beklenirken, çocuk ve yetişkinlerin 4.500 – 11.000 aralığında olması belirtilmiştir. Beyaz kan hücre sayısının anormal artışı ise kanda lökosit yüksekliği ile hiperlökositoz adı verilen ve çeşitli kan hastalıklarında görülebilen lökosit yüksekliği durumunda kandaki WBC sayısı mikrolitre başına 100.000 olarak görülmektedir.

Gebelikte 15.000 civarına kadar lökosit sayısı artışı normal görülmekte olup; doğum sırası ve doğum sonrasındaki hafta boyunca artış gösterir ve 25.000 – 30.000 aralığına kadar yükselmeler gözlemlenmiştir. Anne adayının kanındaki WBC miktarı, doğumdan bir hafta sonra normal sayılan düzeye inmeye başlamaktadır.

Normal Lökosit Değerleri

0 – 1 Ay: 9.4 – 34.0 mcLİdrarda lökosit 125

2 – 12 Ay: 5.0 – 19.5 mcL

1 – 3 Yaş: 6.0 – 17.5 mcL

4 – 5 Yaş: 5.5 – 15.5 mcL

6 – 15 Yaş: 4.5 – 13.0 mcL

15 Yaş ve Üzeri: 4.5 – 11.0 mcL

Gaitada Lökosit Görülmesi

Sağlıklı bir bireye ait mikroskopik incelemede gaita adı verilen dışkı örneğinde lökosit görülmemektedir. Gaitada lökosit görülmesi durumunda, bağırsak enfeksiyonu ya da iltihap olabileceği düşünülmektedir. İntihaplanmaya bağlı ishale sebep olan mikroorganizmaların sebep olduğu enfeksiyonlar ve kalın bağırsak hastalıkları, gaitada bol miktarda lökositin bulunmasına sebep olmaktadır.

Stres

Aşırı duygusal stres durumu başta olmak üzere lökosit sayısında artış gözlemlenmesi, egzersiz yoluyla oluşan fiziksel stres hormon düzeylerini artırıp kan dolaşımında beyaz kan hücrelerinin seviyelerini yükseltebilmektedir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

SMA Hastalığı

SMA Hastalığı – Spinal Musküler Atrofi; hareket için kullanılan iskelet kaslarında güçsüzlük ve zayıflama ile …

Bir cevap yazın