Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Körlük

Körlük & Blindness, Portekizli Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Jose Saramago‘nun 1995 yılında aynı adlı romanından uyarlanan filmin yönetmenliğini Fernando Meirelles, senaryosunu Don McKellar, başrollerinde Julianne Moore ve Mark Ruffalo rol almaktadır. 2008 yılı ABD yapımı Dram, Gizem, Bilim Kurgu ve bulaşıcı bir körlük hastalığını konu alan distopik filmdir.Jose Saramago - Körlük

Salgın bir hastalık gibi kişiden kişiye bulaşan körlüğün, ilk kurbanlarının karantinaya alınma sürecinde sorunun çözümünü üretemeyen devlet yönetimi, sınırları belli bir alan oluşturup hastaları kendi haline bırakmıştır. Filmde körlüğün bir metafor olarak kullanıldığı insanların açık gözlerle bile hiçbir şey göremediği ima edilmektedir.

Konusu

Körlük filmi, trafiğin yoğun olduğu bir saatte kalabalık bir caddede arabasında olan ve trafik ışıkları değişirken bekleyen genç Japon bir adam (Yusuke Iseya) aniden görme yetisini kaybetmesiyle trafik karışır ve kargaşaya neden olur. Yoldan geçen bir kaç kişi ile birlikte hırsız olan (Don McKellar) genç Japon adama onu eve götürmeyi teklif ederek yardım etmek ister. Kurtarıcı ile yola çıkan aniden kör olan Japon adam; göz kamaştırıcı beyaz bir alanda sütün içinde yüzüyormuş gibi hissettiğini söyler. Kurtarıcı, kör Japon adamı lüks dairesine bırakarak anahtarları alarak arabasını çalar. Kör olan Japon adamın karısı akşam eve döndüğünde kocasının görme yetisini kaybettiğini farkeder ve göz doktoruna (Mark Ruffalo) götürerek, belirli testler ve muayene sonrası bir hastalık tespit edemez.

Beyaz körlük salgınına yakalanarak, göz doktoruna gelen hastalar arasında siyah göz bandı olan yaşlı bir adam (Danny Glover), koyu gözlüklü fahişe bir kadın (Alice Braga) ve erkek bir çocuk (Mitchell Nye) bulunmasının yanı sıra ilerleyen saatlerde, Japon adamın arabasını çalan hırsız da kör olur ve salgına yakalanarak doktorun yanına gelenler arasında yerini alır.

Karantina

Ertesi günün sabahı; doktor kör olarak uyanır ve şehrin çeşitli yerlerinde çok sayıda kişinin kör olması ile salgına neden olmuştur. Hükümet terk edilmiş bir akıl hastanesini karantina alanı olarak belirlemesinin ardından; göz doktorunun karısı, (Julianne Moore)  kocası ile gidebilmek için bulaşıcı hastalığa sahipmiş gibi davranarak kendisini de karantinaya aldırır.

körlük filmi türkçe dublaj izleAni gelişen beyaz körlük hastalığı uluslararası boyuta çıkarak, her gün yüzlerce vaka bildirilmesi ile umutsuz bekleyişle beraber zamanla daha fazla kör insan hastanede karantinaya alınır. Hijyen ve yaşam koşullarının kısa sürede korkunç bir hal alarak kötüleşmesinin yanında kısıtlı gelen yiyeceklerle şartlar daha da kötüleşmiştir. Hükümetin, gerekli olan ilaçlara izin vermemesi sonrasında; karantina alanını koruyan askerlerin düşmanca davranışları ile birlikte iki kişinin öldürülmesi yaşam koşullarını iyice kötüleştirir. Karantina alanında çıkan kargaşa ile birlikte bina yanar ve doktorun karısı, kocası, Japon çift, yaşlı adam, koyu gözlüklü fahişe kadın ve genç çocuk yangından kurtularak; askerlerin karantina bölgesini terk etmesinden sonra, onlarda şehir merkezine gider. Doktorun karısı, yeni aileleri ile birlikte kalıcı bir yuva kuracakları doktorun evine yerleşir.

Aile yeni yaşam tarzına alışmaya başlarken, Japon genç adam bir sabah görme yetisini yeniden kazanmasının ardından; diğer insanların körlüklerinin bir şekilde ortadan kalkacağını düşünürler. Sonuç olarak Doktorun karısı evin verandasında, beyaz bulutlu bir gökyüzüne bakar ve bir an için “kör oluyorum” düşüncesine kapılır.

Körlük & Blindness

Körlük & Blindness; IMDb derecelendirmesi 6,6/10 puan ve yorumları ile birlikte bir çok film uygulamasında Türkçe Dublaj ve Full Altyazılı olmasının yanında 720p ve 1080p formatlarında online olarak izlenebilmektedir. 12 yaş ve üzeri yaş grubuna hitap eden Körlük filmi fragmanına Hipokratist & Sağlık Ansiklopedisi Youtube sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yönetmen Fernando Meirelles
Yapımcı Sonoko Sakai
Niv Fichman
Andrea Barata Ribeiro
Senaryo Jose Saramago – KitapDon McKellar – Senaryo
Oyuncular Julianne Moore – Göz doktorunun karısı

Mark Ruffalo – Göz doktoru

Yûsuke Iseya – Japon genç adam

Don McKellar – Hırsız

Danny Glover – Siyah göz bandı olan adam

Alice Braga – Koyu gözlüklü fahişe kadın

Mitchell Nye – Erkek çocuk

Müzik Marco Antônio Guimarães
Görüntü Yönetmeni Sezar Charlone
Kurgu Daniel Rezende
Stüdyo Toronto Film Studios
Dağıtıcı Miramax Films
Türü Dram, Gizem, Bilim Kurgu, Salgın
Renk Renkli
Yapım Yılı 2008
Süre 121 Dakika
Dil İngilizce

 

 

 

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Uyanışlar

Uyanışlar

Uyanışlar & Awakenings; Oliver Sacks‘ın kendi hayatından kesitler sunduğu 1973 tarihli aynı isimli kitabından ayrıca …

Bir cevap yazın