Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

İlaç Takip Sistemi

İlaç Takip SistemiİTS; beşeri tıbbi ürünlerin karekod kullanılarak tekilleştirilmiş ürünler üzerinde gerçekleştirildiği merkezi kayıt ve takip sistemidir.

İTS, her biriminin geçtiği noktalardan yapılan bildirimler ile; alış, satış, devir, geri ödeme, ihracat, ithalat, tüketim, üretim, zayi olma gibi tedarik zincirinde gerçekleşen tüm hareketleri ya da hareket iptalini gerçek zamanlı bloke etme, izleme, geri çekme gibi ürünler üzerinde yapılması gereken iş ve işlemlerin gerçekleştirmektedir.

Toplumun güvenli ilaca ulaşımı ile izlenebilirliğini sağlanması amacıyla kurulan İTS sistemi; ürünlerin dağıtımı ile tedarik süreçlerinde bulunduğu konumun belirlenmesi mümkün hale getirmektedir. İTS, beşeri tıbbi ürünlerin üretim veya ithalatından itibaren tedarik zincirinde gerçekleştirdiği her hareketi karekod teknolojisi sayesinde izlenmesini sağlamaktadır. İlaç kutularının üzerine basılı karekod ile ürün tekilleştirilmekte ve bununla birlikte ürünlerin tedarik zincirine girişinden, geçtiği tüm konumlar, zaman ve durum kaydedilerek veri tabanında saklanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın hayata geçirdiği İlaç Takip Sistemi projesi başarıyla hizmet vermekte ve uygulanmaktadır.

Kapsamı

İlaç Takip Sisteminin esasları; “Beşeri Tıbbi Ürünlerin Ambalaj Bilgileri, Kullanma Talimatı ve Takibi Yönetmeliği’’nde belirtilmiştir. Ayrıca ilgili yönetmeliğin 20’nci maddesi gereğince hazırlanan “Beşeri Tıbbi Ürünler Barkod ve Karekod Uygulama Kılavuzu“nda beşeri tıbbi ürünlerin ambalajlarına barkod ve/veya karekod basma zorunluluğu bulunan gerçek ve tüzel kişileri kurum ve kuruluşları kapsamaktadır.

Tüm paydaşlarıyla ilgili mevzuata dahil olan; eczane ve ecza depoları başta olmak üzere, sarf merkezleri, ruhsat sahibi firmalar, ihracata yetkili firmalar, geri ödeme kurumları İlaç Takip Sistemi’ne kaydolmak ve sistem üzerinde bildirimlerini yapmakla yükümlüdür.

İlaç Takip Sistemi

Amacı

İlaç Takip Sistemi; insan sağlığını tehdit eden ilaç sahteciliği ve kaçakçılığını önleyerek ilaç tedarik zincirinin güvenliğini sağlamaktadır.

Dünyada bir ilk olma özelliği olan T.C. Sağlık Bakanlığı İlaç Takip Sistemi faaliyete geçmesinin ardından kuruluş amacı doğrultusunda; özellikle ilaç ve sahte ilaçlar üzerinden yapılan yolsuzluğun önlenmesi amaçlanmaktadır.

İlaçların geçiş noktası, hareket kayıtları ve ilaç güvenilirliğinin sağlanması ile sahtecilik açısından önem taşıyan İTS; ayrıca ilaçların tüm aşamalarında sürekli kontrol edilmekte ve izlenmektedir. Özellikle sahte, kaçak ve yasadışı ilacın satışının önüne geçilmesi mümkün olan İTS sisteminde; ilaçların stok durumları görüntülenebilmesine ek olarak Sağlık Bakanlığı kararıyla ilaçlar üzerinde geri çekme, blokaj işlemleri uygulanabilmektedir.

İlaç Takip Sistemi’nin amacı başta hasta güvenliğinin sağlanması olmak üzere; hasta güvenliğini iyileştirmesinde sistemin topladığı veriler incelenmesinin ardından gerekli çalışmalar yapılmakta ve engelleyici faaliyetler devreye alınarak hastaların ilaca güveni korunmaktadır.

İlaç Takip Sistemi verileri, özellikle Sağlık Bakanlığı ilaç politikalarını oluşturmak için önemli olup; ilaç tedarik zinciri ve buna ek olarak ilaç piyasası hakkında önemli bir kaynak oluşturmaktadır.

Çalışma Prensibi

İlaç Takip Sistemi, karekod teknolojisi kullanarak; ilaçların tedarik ve/veya dağıtım süreçlerindeki güncel durum ve geçmiş bilgilerinin belirlenmesi esasına dayanmaktadır. Ürün hareketleri ve bununla birlikte paydaşların eş zamanlı bildirimleri ile izlenmektedir.

Temel Bildirim ve Servisleri

  • Üretim / İthalat Bildirimi
  • Satış Bildirimi
  • Eczane Satış Bildirimi
  • Doğrulama
  • Mal Alım Bildirimi
  • Deaktivasyon
  • Mal İade Bildirimi
  • Mal Satış İptali
  • Sarf Bildirimi

İlacım Nerede Online İşlemler  İlaç Sorgulama

İletişim

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu

Adres: Söğütözü Mah. 2176. Sok. No: 5 PK: 06520 Çankaya / Ankara

Telefon: 0 312 218 30 00

Faks: 0 312 218 34 60

KEP: titck@hs01.kep.tr

E-Posta: halkla.iliskiler@titck.gov.tr

Web: www.its.gov.tr

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Sağlık Bakım Hasta Hizmetleri ve Eğitim Dairesi Başkanlığı

Sağlık Bakım Hasta Hizmetleri ve Eğitim Dairesi Başkanlığı

Sağlık Bakım Hasta Hizmetleri ve Eğitim Dairesi Başkanlığı; Sağlık Bakanı onayı ile Kamu Hastaneleri Genel …

Bir cevap yazın