Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Tıbbi Dergiler / Farmasötik Bilimler Dergisi

Farmasötik Bilimler Dergisi

Farmasötik Bilimler DergisiJournal of Pharmaceutical Sciences; Farmasötik Bilimler Ankara DerneğiFABAD tarafından 1969 yılında Ankara‘da yayın hayatına başlamıştır.

Dergi ilk olarak “Ankara Eczacılık Bilimleri Derneği“’nin çeşitli bilimsel ve sosyal faaliyetleri yayınlamak amacıyla; 1969 yılında “Ankara Eczacılık Bilimleri Derneği Bülteni” adıyla yayımlanmaya başlamıştır. Eylül 1981 tarihine kadar yılda 2-3 kez yayınlanan Dergi; bu tarihten itibaren “FABAD Eczacılık Bilimleri Dergisi” olarak yeniden adlandırılmıştır. Dergi, 1982 yılında yeni formatı ile dört ayda bir düzenli olarak yayınlanmaya başlamıştır. Ayrıca Ankara’da bulunan dernek yönetimi; kuruluşundan itibaren yıllar içinde dönüşümlü olarak Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ve Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi arasında değişerek günümüzde Farmasötik Bilimler DergisiJournal of Pharmaceutical Sciences adını almıştır. Ayrıca derginin kapak sayfası beş kez değiştirilmiştir.

FABAD Farmasötik Bilimler Dergisi; 19 Eylül 1983 tarihinden itibaren Chemical Abstracts’da indekslenmeye kabul edilmiştir. Dergi, 2021 yılı itibariyle; Chemical Abstracts, Analytical Abstracts, International Pharmaceutical Abstracts, Excerpta Medica, ScopusTurkish Medical Index tarafından indekslenmektedir. Dergi elektronik yayıncılığına geçmeden önce; Türkiye’den 393 ve yurt dışında 59 adet çeşitli kütüphane, üye ve ilgili veri tabanı merkezlerine toplam 452 adet dergi dağıtmıştır. 2005 yılında derginin web sitesi yenilenmesinin ardından; 1995 yılından itibaren yayınlanan yayınların özetleri, 2003 yılından itibaren yayınlanan yayınların tam metinlerine erişim sağlanmıştır. Derginin web sitesi 2016 yılında yeniden güncellenmesi sonrasında; derginin yayın hayatına başladığı 1970 yılından itibaren tüm makalelerin özellikle PDF dosyalarına erişim sağlanmaya başlanmıştır.

Farmasötik Bilimler Dergisi

Farmasötik Bilimler Dergisi; yılda Nisan, Ağustos ve Aralık aylarında üç sayı İngilizce ya da Türkçe olarak yayınlanan açık erişimli, hakemli bir dergidir. FABAD Journal of Pharmaceutical Sciences; sağlık ve ilgili alanlarda İngilizce yazılmış orijinal araştırma makalesi ve İngilizce ya da Türkçe yazılmış derleme makaleleri yayınlamaktadır.

Derginin hedef kitlesi, eczacılık bilimleri ile ilgili alanlarda uzman olan profesyonellerdir. Dergi, eczacılık alanındaki ulusal ve uluslararası gelişmeler ile ilaçla ilgili multidisipliner çalışmalar başta olmak üzere; yüksek bilimsel değere sahip makaleler yayınlayarak okurlarına iletmeyi amaçlamaktadır. Dergi kişilerin özgün çalışma alanından yaptıkları ve/veya kaynaklar bölümünde çalışmalarını kaynak gösterdikleri derleme makaleleri öncelikli tercih olarak belirlemiştir.

İletişim

Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi

Adres: Farmasötik Kimya Anabilim Dalı PK: 06100, Sıhhiye / Ankara

Telefon: 0 312 305 30 17

E-Posta: fabadankara@gmail.com

Web: dergi.fabad.org.tr

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Genel Tıp Dergisi

Genel Tıp Dergisi

Genel Tıp Dergisi; Konya ilinde bulunan Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin resmi yayın organı olup, 1997 …

Bir cevap yazın