Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya Sepsis Günü

Dünya Sepsis Günü

Dünya Sepsis Günü; sepsis konusunda farkındalık yaratılması amacıyla Küresel Sepsis İttifakı – GSA ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2012 yılında ilan edilmiştir.

Dünya genelinde sepsis yükünü azaltmak ve küresel sepsis farkındalığını arttıran etkinlikler düzenlenmektedir. Her yıl 13 Eylül günü; tıp eğitimi, spor etkinlikleri, pembe piknikler gibi bağış toplama ve toplum için bilgilerle birçok etkinlik düzenlenmektedir.

Dünya Sepsis Günü; sağlık hizmeti felaketi konusunda halkın farkındalığını artırmak, sevdiklerini kaybeden veya sepsis mağdurlarının uzun vadeli sonuçlarından muzdarip milyonlarca insana destek ve dayanışma göstermek için önemli bir gündür. Sepsis Günü; halk, medya, ulusal ve uluslararası sağlık yetkililer, sağlık hizmeti sunucuları, sağlık çalışanları, politika yapıcılar ve hükümetlere tesis, bölgesel, ulusal eğitimin acilen artırılması ve iyileştirilmesine ihtiyaç olduğunu hatırlatmaktadır. 13 Mayıs Günü, dünya çapında insanların sepsisle mücadelede birleşmesi için bir fırsat olarak görülmektedir.

Sepsis, dünya genelinde yılda en az 11 milyon kişinin ölümünden sorumlu olarak gösterilmektedir. Ancak sepsis, ülkeye ve eğitime bağlı olarak insanların sadece %7 ile 50’si tarafından bilinmektedir. Aynı şekilde, sepsisin aşılama ve temiz bakım ile önlenebileceği ve erken teşhis ve tedavinin sepsis mortalitesini %50 azalttığı bilinmektedir. Sepsis, dünya genelinde bir numaralı önlenebilir ölüm nedeni olarak gösterilmektedir.

Dünya Sepsis Günü

Dünya Sepsis Günü 2023 Teması

Dünya genelinde 7 bin üzerinde tesis ve organizasyonlar ile Dünya Sepsis Günü’nde etkinlikler düzenlenmektedir. Etkinlikler çerçevesinde kişisel veya kurumsal sosyal ağ üzerinden gerçekleştirilen faaliyetler #DünyaSepsisGünü ve/veya #SepsisÖnleme etiketi eklenmesi ile paylaşım yapılması hedeflenmektedir.

Dünya Sepsis Günü 2023 teması fotoğraf yarışmaları ile www.worldsepsisday.org/wsd2023 üzerinde yer alan fotoğraf panolarından birini yazdırılarak oluşturulmaktadır.

Ayrıca Bilgi Formları, Testler, İnfografikler, Posterler, Broşürler, Video Klipler, Cep Kartları, Duvar Kağıtları, Pembe Piknik görselleri ve diğer etkinlik materyallerini içeren ücretsiz ve çeşitli dillerdeki resmi araç kitleri ile etkinliğe katılım sağlanabilmektedir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Trafik ve İlkyardım Haftası

Trafik ve İlkyardım Haftası

Trafik ve İlkyardım Haftası; trafik ve ilkyardım sorunlarını çözümlemek amacıyla 1-7 Mayıs haftası olarak kabul …

Bir cevap yazın