Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya Astım Günü

Dünya Astım Günü

Dünya Astım Günü; genetik, alerjik veya çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan astıma karşı farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl Mayıs ayının ilk Salı günü çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Dünya Astım Günü; özellikle dünyada Dünya Sağlık Örgütü tarafından kurulan Global Alliance Against Respiratory Diseases (GARD), Türkiye’de Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği ve Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği işbirliğiyle astımın farkındalığının artırılması için her yıl mayıs ayının ilk Salı günü etkinliklerin yanı sıra hekim ve hastalara yönelik bilgilendirme toplantıları yapılmaktadır.

Dünyada 300 milyon kişinin astımlı olduğu tahmin edilmektedir. Türkiye’de yaklaşık her 100 erişkinden 5-7 kişide ve her 100 çocuktan 13-15 çocukta astım görülmektedir. Astım, sık görülen kronik hastalıklardan biri olup, genetik ve çevresel faktörlerin etkisi ile ortaya çıkmaktadır. Ayrıca astım, kontrol altına alınabilen ve tedavi edilebilen hastalıktır. Astım; hasta/aile eğitimi ve hekimle iyi işbirliğinin kurulması ile astım kontrolü sağlanmaktadır.

Astım ve diğer alerjik hastalıkların sıklığı dünyada ve Türkiye’de giderek artmaktadır. Her geçen gün daha da artan astım, toplum sağlığı sorunu haline gelmektedir. Çocuklarda görülen kronik hastalıkların en başında astım yer almaktadır. Ebeveynlerde alerjik hastalık bulunması çocuklarda astım gelişme riskini artırmaktadır.

Çevresel faktörler olarak alerjenler, rutubet ve küf olması, sigara dumanı, hava kirliliği ve beslenme alışkanlıkları astımın gelişmesinde önemli bir risk faktörüdür. Ev tozu akarları, polenler, hayvan tüyleri, küf mantarları ve hamamböceği gibi alerjenlere karşı duyarlılık astımlı hastalarda çok sık görülmektedir. Astımlı hastalarda havayolları mikrobik olmayan iltihaplanma nedeniyle aşırı duyarlı olup uyaranlara (alerjenler, hava kirliliği, vb) karşı aşırı yanıt vermektedir.

Dünya Astım Günü

Astım Hastalığı Bulguları
  • Öksürük
  • Nefes darlığı
  • Hışıltı

Şikayetlerin uzun sürmesi veya tekrarlaması halinde hastanın astım olabileceği düşünülmelidir.

Dünya Astım Günü Hedefleri

Dünya Astım Günü kapsamında daha iyi hedeflere ulaşılabilmek için çalışmalar sürdürülmektdir. Aynı zamanda astımlı hastaların daha rahat yaşam sürebilmesi için topluma ve yönetimlere büyük görevler düşmektedir.

Dumansız hava sahası projesi bu konuda atılan en önemli adımlardan biri olarak gösterilmektedir.

Diğer yandan çocukların okul/kreşlerinde gerekli düzenlemeler yapılmaktadır. Dolayısıyla hastalık konusunda farkındalığın artırılması ile daha iyi hedeflere ulaşılmaktadır.

Astımlı hastalar yaşamlarını istediği şekilde sürdürebilmektedir. Astım buna engel değildir. Astımdan korkulmaması, aksine barışık olarak yaşam sürülmesi önerilmektedir.

Referans & Kaynak

Referans & Kaynak

Resim Satheesh Sankaran tarafından Pixabay‘a yüklenerek düzenlenmiştir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Kızılay Haftası

Kızılay Haftası

Kızılay Haftası; Türk Kızılayı tarafından Türkiye genelinde  29 Ekim – 04 Kasım tarihleri arasında kutlanmaktadır. …