Ana Sayfa / Tıbbi Vakıf ve Dernekler / Türk Ostomi Cerrahi Derneği

Türk Ostomi Cerrahi Derneği

Türk Ostomi Cerrahi Derneği, Genel Cerrahi dalında ve Stomaterapi konusundaki ilerlemeleri takip etmek, bilgi alışverişini ve Türkiye’de yüksek cerrahi standartlarını geliştirmek amacıyla 2001 yılında Adana’da kurulmuştur.

Türkiye’nin ilk Ostomi Derneği olarak Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi bölümünde değişik şehirlerden doktor ve hemşire katılımları ile faaliyetlerine başlamıştır. Dernek, kolorektal kanser ve inkontinans rahatsızlıklarına bağlı stoma açılan hastalara stoma uygulaması ve/veya bakımı konusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

Ostomi Derneği, Türkiye’de konuyla ilgili düzenlendiği sempozyum ve/veya kurslar ile stomaterapi eğitimi yönünde faydalı formal bir nitelik kazandırmıştır. Daha sonra, ilerleyen dönemlerde T.C. Bakanlar Kurulu Kararı ile “Türk” ismini almaya uygun görülmüştür.

Dernek, özellikle stomalı hastaların bakım ve yaşam kalitelerini artırmaya yönelik eğitim toplantıları düzenlemektedir. Aynı zamanda stoma uygulamaları, bakım ve ürünleri konusunda doktor ve hemşirelere yönelik eğitim toplantıları düzenleyen Dernek; eğitim yetersizliğine bağlı gereksiz ve yanlış ostomi uygulamalarını önlemesinin yanı sıra Türk ekonomisinin zararını azaltmak için hasta eğitimleri gerçekleştirmektedir.

Ulusal ve uluslararası stoma ve bakımı konusunda bilimsel kongreler, kurslar seminerler ve yayınlar düzenleyen Türk Ostomi Cerrahi Derneği; Türkiye’de ihtiyacı olan eğitimli Stoma Bakım Hemşiresi yetiştirmek amacıyla sorumlu merkez olarak gerekli girişimlerde bulunmaktadır. Dolayısıyla Dernek, yurt içi ve yurt dışında benzeri kuruluşlarla ilişkileri ve işbirliğiyle müştereken toplantı düzenlemektedir. Ayrıca dernek, cerrahi dallardaki çalışmaları destekleyerek, yarışmalar ile ödüller vermektedir. Bunlara ek olarak, dernek Ostomi Dergisinin bilimsel nitelikli olarak düzenli çıkmasını sağlamaktır.

Türk Ostomi Cerrahi Derneği

Kongreleri

Kongreleri

  • Ulusal Kolo-Proktoloji & Stoma-Terapi Kongresi
  • Çukurova Gastro-İntestinal Hastalıklar ve Cerrahisi Kongresi
İletişim
Adres: Güzelyalı Mah. Adnan Kahveci Bul. Tuncay Kenanoğlu Apt. No: 45/1 Çukurova / Adana
Telefon: 0 322 338 72 72
Mobil: 0 532 738 80 50
Faks: 0 322 338 64 32
E-Posta: oalabaz@yahoo.com
Web: ostomicerrahi.org

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Alzheimer Vakfı

Alzheimer Vakfı

Alzheimer Vakfı, toplumu alzheimer hastalığı konusunda bilgilendirmek amacıyla 2000 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Alzheimer Hastalığı ve …