Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Tıbbi Vakıf ve Dernekler / Türk Neonatoloji Derneği

Türk Neonatoloji Derneği

Türk Neonatoloji Derneği; yenidoğan bebek döneminde hastalıkların teşhis ve tedavilerin uygulanması amacıyla 12 Aralık 1989 tarihinde Ankara’da kurulmuştur.

Dernek, ilk olarak Hacettepe Üniversitesi’nde “Neonatoloji Derneği” adıyla kurulmasının ardından birçok eğitim faaliyetleri gerçekleştirmiş olup; ayrıca yayınları ve sosyal sorumlulukları ile ön plana çıkarak toplumsal farkındalık yaratan sivil toplum örgütü olmuştur.

Dernek, 15 Temmuz 1998 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile “Türk Neonatoloji Derneği” adını almıştır. Türkiye’de yenidoğan bebek ölümlerinin azaltılması, yaşayanların sekelsiz olmalarını sağlamaya çalışmak olan Neonatoloji Derneği; ulusal bir dernek olması ve bunun yanında bünyesine günümüzde katmaya devam ettiği neonatologlar ile neonatoloji alanında Türkiye’yi temsil etme özelliğini kazanmıştır.

Türk Neonatoloji Derneği

Amaç ve Hedefleri

Hayatın ilk ayı içinde yer alan neonatal dönemde ortaya çıkan hastalıkların önlenmesi başta olmak üzere; teşhis ve tedavileri ile ilgili gelişmelerin izlenmesi, uygulanması sonrasında Türkiye’deki bebek ölüm oranlarının azaltılması amaçlamaktadır. Aynı zamanda, Neonatoloji Derneği; Türkiye’de yenidoğan alanında çalışan sağlık personelinin mesleki gelişimini hızlandırmak ve yenidoğan bebek ailelerini bilgilendirerek toplumsal farkındalık yaratmaktadır.

Türk Neonatoloji Derneği; özellikle eğitim amaçlı kurslar, bölgesel toplantılar ve kongreler düzenlemesinin yanı sıra tanı-tedavi protokolleri oluşturmaktadır. Ayrıca, tanı ve tedavi protokolleri ile Türkiye’de yenidoğan sağlık bakımı veren hekimler tarafından takip edilmektedir. Yenidoğan Bilim Dalı ile ortak çalışan Türk Neonatoloji Derneği; diğer bilim ve anabilim dalları ile işbirliği sağlayarak ortak toplantılar düzenlemekte ve protokoller oluşturulmasını sağlamaktadır. Yenidoğan alanında çok merkezli çalışmaların yapan Türk Neonatoloji Derneği; teknik altyapı hizmeti sağlanması ile kurduğu komisyonlarla çalışmaların planlanmasında öncülük etmektedir. Ayrıca bildiri, araştırma projesi ve araştırma makalesi alanında ödüller vererek yenidoğan alanında çalışmaların yapılmasını teşvik eden Neonatoloji Derneği; her yıl düzenlediği sınavda başarılı üyelerini yurtdışında bir merkezde gözlemci olarak burs sağlamaktadır. Türk Neonatoloji Derneği; üyelerinin bilgi ve deneyiminin arttırılması, yenidoğan bebeklere sunulan sağlık hizmetlerinin standartlara ulaşmasını sağlamayı hedeflemektedir.

Bilimsel faaliyetlerinde sağlık otoritesi ile yakın ve ortak işbirliği içinde olan Neonatoloji Derneği; ayrıca Dünya Prematüre Günü gibi özel günlerde aileler ve bebekleriyle bir araya gelerek bilgilendirici ve kaynaştırıcı toplantılar düzenlemektedir.

Misyon ve Vizyonu

Neonatoloji Derneği; klinik uygulamalar, eğitim, araştırma, mesleki gelişimde mükemmellik ile Türkiye’de neonatoloji hizmetlerini kolaylaştırmayı kendine misyon edinmiştir.

Neonatoloji Derneği; Türkiye’nin yenidoğan alanında dünyada lider bir toplum olmasını teşvik etmeyi kendine vizyon edinmiştir.

Üyelikleri

Türk Neonatoloji Derneği; Union of Mediterranean Neonatal Societies – UMENS – Akdeniz Ülkeleri Neonatoloji Birliği ve Union of European Neonatal & Perinatal Societies – UENPSAvrupa Neonatoloji ve Perinatoloji Dernekleri Birliği Üyesidir. Ayrıca, Türk Tabipler Birliği Uzmanlık Dernekleri Koordinasyon Kurulu’na üye olarak derneklerle işbirliği içinde çalışmalarını sürdürmektedir.

İletişim

Adres: Mustafa Kemal Mah. 2159. Cad. No: 4/8 Çankaya /Ankara

Telefon: 0 312 428 52 89

Faks: 0 312 310 55 09

E-Posta: turkneonatolojidernegi@gmail.com

Web: www.neonatology.org.tr

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Tıp Bilişimi Derneği

Tıp Bilişimi Derneği

Tıp Bilişimi Derneği; tıp ve sağlık bilişimi ilgili çalışmalar yapmak amacıyla bir grup hekim tarafından …

Bir cevap yazın