Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Doktorlar / Prof. Dr. Mehmet Turan Çetin

Prof. Dr. Mehmet Turan Çetin

Prof.Dr.Mehmet Turan Çetin; 1953 yılında Reyhanlı, Hatay’da doğmuştur. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Tüp Bebek Uzmanı ve Tıp Profesörüdür.

İlk, orta ve lise öğrenimini Hatay, Dörtyol ve Adana’da tamamlayan Mehmet Turan Çetin; 1971-1977 yılları arasında Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nde tıp öğrenimini birincilikle tamamlaması sonrasında tıp doktoru ünvanını almıştır. Ardından, 1977 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD uzmanlığına başlayan Dr.Çetin; 1981 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur.

Bununla birlikte, 1981-1983 yılları arasında Ankara’da 171’nci dönem yedek subay okulunu birincilikle bitiren Turan Çetin; 400 Yataklı TSK Sağlık Komutanlığı Ankara Etimesgut Askeri Hava Hastanesi‘nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmıştır.

Bunun sonrasında, 1983-1986 yılları arasında Karabük SSK Hastanesi‘nde mecburi hizmet görevini tamamlayan Dr. Çetin; 1986 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nde Yardımcı Doçent olarak göreve başlamıştır. Dr. Çetin; 1988 yılında Çukurova Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD’nda Doçentlik unvanını almıştır.

Prof. Dr. Mehmet Turan Çetin

Endoskopi Eğitimleri

Aynı zamanda, 1989 yılında Fransa, Lyon’da Minimal İnvaziv Jinekoloji Cerrahisi‘nin öncülerinde Profesör Michel Cognat‘ın kliniğinde; Histeroskopi, Laparaskopik Cerrahi, Tubal Mikrocerrahi, İn Vitro Fertilizasyon ve Embryo Transferi konularında eğitim almıştır.

Fransız hükümeti bursuyla 1990 ve 1992 yılında Montpellier Üniversitesi Tıp Fakültesi Üreme Tıbbı, Jinekoloji-Obstetrik Anabilim Dalı’nda Profesör Bernard Hedon kliniğinde; Tubal Mikrocerrahi, Endoskopik adı verilen Laparoskopi ve Histerokopi Cerrahi, IVF_ET olarak adlandırılan Tüp Bebek ve Mikroenjeksiyon konularında eğitim almıştır. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan eğitimleri sonrasında 1993 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında Endoskopi ve Türkiye’nin 7. Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezini kurmuştur.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi Sorumlusu Doçent Mehmet Turan Çetin; 1995 yılında Adana’nın ilk IVF gebeliği ve sonrasında Ocak 1996 tarihinde Özlem adıyla Adana’nın ilk kız bebeğini dünyaya getirmiştir.

Doçent Mehmet Turan Çetin; 1992-94 yılları arasında European Society of Human Reproduction and Embryology ESHREAvrupa İnsan Üreme ve Embriyoloji Derneği Türkiye Temsilcisi olarak Danışma Kurulu’nda yer almıştır.

Teorik ve Pratik Kurslar

Bunun sonucunda, Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı ve Johns Hopkins Üreme Sağlığı Uluslararası Eğitim Programı‘nın işbirliği ile düzenlenen Klinik Uygulama Becerileri’nin Standardizasyonu ve Klinik Eğitim Becerilerinin Geliştirilmesi Seminerleri‘nde 1994 yılında yer almıştır. Bunun ardından Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda Profesörlük ünvanını alan Dr. Mehmet Turan Çetin; internlere Aile Planlaması hakkında yıllarca teorik ve pratik kurslar düzenlemiştir.

Özel Prof. Dr. Mehmet Turan Çetin Tüp Bebek Merkezi

Ayrıca Profesör Mehmet Turan Çetin, 1994-1997 yılları arasında Adana Sağlık Meslek Yüksekokul Müdürlüğü yapmıştır. Bunun yanında, Çukurova Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak bilimsel çalışmalarına devam eden Profesör Çetin; ek olarak, Şubat 2004 tarihinde Adana’da Özel Prof. Dr. Mehmet Turan Çetin Tüp Bebek Merkezi‘ni kurmuştur. Merkezinde Uzman Doktor, Embriyolog, Hemşire ve Yardımcı Sağlık Personeli ile Türkiye, Ortadoğu ve Avrupa’da infertil problemleri ile ilgili bilimsel ve teknik donanımıyla hizmet sunmaktadır.

Bilimsel Çalışmalar ve Üyelikleri

Bunlara ek olarak, 2007 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürütmüştür. En önemlisi, 2014-2016 yılları arasında Üreme Tıbbı ve Cerrahi Derneği – UTCD başkanlığı yapan Profesör Çetin; başkanlığı döneminde çeşitli şehirlerde kongre başkanlığında UTCD kongresi, kurs ve seminerler organize etmiştir. Prof.Çetin; 25 Eylül 2016 tarihinden itibaren UTCD – Endometriozis Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Yurt içi ve yurt dışında birçok bilimsel toplantı ve kongrelere katılan Prof.Dr.Mehmet Turan Çetin; 100’e yakın ulusal ve uluslararası yayını olup, özellikle “Tavşanlarda Over Transplantasyonu” adlı bildirisi ile birincilik ödülü almıştır. Türkiye’de ilk defa “Laparoskopik Video Presentasyonu ve Laparoskopik ilk Tubal Anastomozu” gerçekleştiren Prof.Dr.M.Turan Çetin; buna ek olarak, Vaginoplastilerde Laparoskopik Bean yöntemini geliştirmiştir.

Özellikle, kitap ve çevirilerinin yanı sıra birçok dergi ve derneklerde bilimsel kurul üyeliği yapan Prof. Dr. Çetin; ulusal – uluslararası kongre ve seminerlerde eğitici, oturum başkanlığı veya dinleyici olarak katılmıştır. Özellikle Adana’da Endoskopik Cerrahi, İnfertilite, Üreme Endokrinolojisi ve Tüp Bebek konularında kongre ve toplantılar düzenlemiştir.

Böylelikle Türkiye Endoskopi Derneği, Çukurova Üniversitesi Derneği, AIDS Derneği kurucuları arasında olan Prof.Çetin; aynı zamanda Üreme Tıbbi Derneği, Tıp Fakültesi Mezunlar Derneği kurucu başkanlığı ve Adana Türk Jinekoloji Derneği başkanlığı yapmıştır.

Dolayısıyla, Çukurova Üniversitesi’nde öğretim üyesi ve kendi Tüp Bebek Merkezi‘nde çalışmalarına devam eden Prof. Dr. Çetin; evli ve üç çocuk babası olup, Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

İletişim

Adres: 100. Yıl Mah. 85017 Sok. No: 9/A Çukurova / Adana

Telefon: 0 322 256 31 7785 Pbx

Faks: 0 507 289 72 44

E-Posta: tcetin@cu.edu.tr

Web: www.tupbebekmerkezi.netavesis.cu.edu.tr//tcetin

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Prof. Dr. Sadık Ersöz

Prof. Dr. Sadık Ersöz

Prof.Dr.Sadık Ersöz; 11 Mart 1962 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Tıp Profesörü, Genel Cerrah, Organ Nakli, Karaciğer …

Bir cevap yazın