Ana Sayfa / Tıbbi Vakıf ve Dernekler / Lösemili Çocuklar Vakfı

Lösemili Çocuklar Vakfı

Lösemili Çocuklar VakfıLÖSEV; lösemili ve kan hastası çocukların, sağlıkları ve eğitimleri en başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarının sağlanmasına yardımcı olmasının yanında, kalıtsal ve edinsel kan hastalıkları konusunda ulusal düzeyde tedavisi, eğitimi ve araştırma kurumları kurma ve işletmek amacıyla 1998 yılında Ankara’da kurulmuştur.

Lösemili Çocuklar Vakfı

Türkiye’de yılda ortalama olarak 2000 üzerinde yeni lösemili çocuk vakası ortaya çıkmaktadır. LÖSEV‘in gerçekleştirdiği tüm faaliyetlerinde, gelir elde etmenin yanında Lösemi Hastalığını tanıtmayı, lösemili çocuklar ve ailelerinin sıkıntılarını topluma aktarıp, lösemi ile ilgili toplumu bilinçlendirip farkındalığı amaçlamaktadır.

LÖSEV 24 Eylül 2000 tarihinde Türkiye’nin ilk  Lösemili Çocuklar Hastanesi LÖSANTE‘yi hizmete açmıştır. Vakıf, günümüz koşullarına gelene kadar binlerce lösemili çocuk ve ailesini yaşama bağlamış ve ihtiyaçlar doğrultusunda 2006 yılında yoğun tedavileri nedeniyle eğitimlerinden uzak kalan çocuklar için Lösemili Çocuklar Okulu’nu, 2008 senesinde lösemili çocuklar ve ailelerinin ücretsiz konaklayabilecekleri LÖSEV Köyü’nü açmıştır. Vakıf, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da Pediatrik Hematoloji Servislerine tam destek vererek köklü çözümler yaratarak, toplumsal ve kalıcı hizmetler vermeyi sürdürmektedir.

Lösemili Çocuklar Vakfı Hizmet ve Etkinlikler

Eğitim
Lösemili Çocuklar Okulu
Lösemili Çocuklar Okulu

Uygulanan tedavilerin olumlu sonuçlar verebilmesi adına çocukların steril ortamlarda olmaları gerekmektedir. Tedavinin belli aşamaları tamamen hastane ortamında gerçekleşmektedir. Uzun süren tedaviler, lösemili çocukların okul ortamından ayrı kalmaları ve eğitimleri aksamasına sebep olmaktadır. Çocukların eğitimleri yaşıtlarıyla aynı seviyeye ulaşabilmesi için LÖSEV; kendi bünyesinde bilgisayar, drama, ingilizce, kültür-sanat, müzik, resim ve Türkçe dersleri verilmektedir.  Lösemili Çocuklar Okulu, günümüzde 5-6 yaş anasınıfı, 6-12 yaş ilköğretim, 12-18 yaş ortaöğretim olmak üzere öğrenciler ders görmektedir. Çocukların sosyal-kültürel faaliyetlerini gelişmelerine katkıda bulunmak için; tiyatro, sinema, gezi gibi etkinlikler sürdürülmektedir. Çocukların her türlü ihtiyaçları karşılanmakta olup; okula geliş gidişleri Lösemili Çocuklar Vakfı tarafından karşılanmaktadır.

Eğitim seferberliği çerçevesinde Lösemili Çocuklar Vakfı, lösemili çocuklara her ay düzenli olarak eğitim bursu vermektedir. Vakıf; iş çevrelerinden, kurum ve kuruluşlardan aldığı destek ve katılımları artırmaktadır. 

Sağlık

Lösemili Çocuklar Vakfı, lösemili çocukların sağlıklarıyla ilgili her türlü ihtiyaçlarına çözüm yaratmaya çalışmaktadır. Kan ihtiyacını gönüllü üyelere ulaşarak, merkezlerde kan anonsu ile kan bulunmasını sağlamakta; zor durumda kalan hastaların ilaçları için yardımcı olmakla beraber, hastaların tedavilerine düzenli devam edebilmeleri sağlamktadır.

Özel Lösemili Çocuk ve Yetişkin Hastanesi

Vakıf bünyesinde, Çocuk Hematoloji Uzmanları ve Pediatristlerle, lösemili çocuklara tedavi hizmetleri vermektedir. Lösemili çocuklara daha iyi tedavi hizmeti vermeyi amaçlayan vakıf, 24 Eylül 2000‘de Türkiye’nin ilk Özel Lösemili Çocuk ve Yetişkin HastanesiLÖSANTE‘yi açarak önemli bir projeye imzasını atmıştır.

Vakıf, ailelere maddi ve manevi destek, psikolojik sorunlarına karşı destek olmakla beraber; hastaların hastanede tedavi gördükleri ortamların iyileştirilmesine ve hastaların yurt içi ve yurt dışı tetkiklerini de yaptırarak oluşacak diğer sorunlarının çözülmesine de yardımcı olmaktadır. LÖSEV, aynı amacı taşıyan ulusal ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği yaparak destek sağlamaktadır.

Kemik İliği Bankası

Kemik İliği Doku Bankası
Kemik İliği Doku Bankası

Lösemili Çocuklar Vakfı Faaliyetleri

Lösemili Çocuklar Vakfı, gerçekleştirdiği yardımların yanında, danışmalık hizmetleri vererek hastaların izlemeleri gereken yolları göstermektedir.

Lösemili Çocuklar Vakfı Lösemili Çocuklar Köyü 
Lösemili Çocuklar Köyü
Lösemili Çocuklar Köyü

Lösemili Çocuklar Köyünde yaşayan çocuklar bir yandan tedavileri, diğer yandan okullarına devam ederek; her şeyin bulunduğu aile konutları olan Sevgi Evlerinde yaşamaktadır. Çocuklar oyun sokağında, neşe bahçesinde resimler yaparak, sek sek oynayıp, bilgi işleri ve zeka odalarında büyümektedir. Lösev Konukevi, Kirazlı Konak içinde 5 yıldızlı tatil köyü konforunda misafirlerine ücretsiz hizmet vermektedir. Her türlü özel günler,  yılbaşı baloları, sünnet düğünleri ve nikah törenleri Kirazlı Konağın iki yüz kişilik balo salonunda yapılmaktadır.

İletişim

Adres: Turgutlu Sokak No: 30 Gaziosmanpaşa / Ankara

Telefon: 0 312 447 06 600 312 666 00 20

Lösev Aktif İletişim:0 312 666 03 12

Whatsapp: 0 549 760 10 10

Faks:0 312 447 68 33

E-Posta: losev@losev.org.tr

Web: www.losev.org.tr

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Alzheimer Vakfı

Alzheimer Vakfı

Alzheimer Vakfı, toplumu alzheimer hastalığı konusunda bilgilendirmek amacıyla 2000 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Alzheimer Hastalığı ve …