Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Sağlık Bilimleri Fakülteleri / Kastamonu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi

Kastamonu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi

Kastamonu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi; ilk önce Gazi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu olarak 18 Mayıs 1993 tarihinde Kastamonu’da eğitim ve öğretime başlamıştır.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Sağlık Meslek Liseleri içerisinde Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu açılmasına ilişkin 10 Şubat 1992 tarihinde Sağlık Bakanlığı ile imzalayan protokol sonrasında resmi olarak 18 Mayıs 1993 tarihinde Gazi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’na dönüştürülmesinin ardından 19 öğrenci ile eğitim ve öğretime başlamıştır.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Yüksek Sağlık Şurası kararları doğrultusunda; ebelik, hemşirelik ve sağlık memurluğu eğitiminin 4 yıllık yüksekokullarda yapılması amacıyla 23 Mayıs 1995 tarihinde benimsenmiştir. Bakanlar Kurulu Kararı ile Hemşirelik Ön lisans Programına son verilmesi sonrasında, Gazi Üniversitesi’ne bağlı 4 yıllık lisans programı uygulayan Kastamonu Sağlık Yüksekokulu kimliğini kazanmıştır.

Bunun sonrasında Sağlık Yüksekokullarının Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık meslek lisesi binalarında faaliyete geçilmesi ile; Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında 22 Kasım 1996 tarihinde bir işbirliği protokolü imzalanmıştır.

Bununla birlikte, Gazi Üniversitesi bünyesinde olan Kastamonu Sağlık Yüksekokulu; 17 Mart 2006 tarihinde kurulan Kastamonu Üniversitesi bünyesinde Fazıl Boyner Sağlık Yüksekokulu olarak devam etmiştir.

Son olarak, Bakanlar Kurulu Kararı ile kapatılan Fazıl Boyner Sağlık Yüksekokulu; 25 Ocak 2016 tarihinde Kastamonu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi adıyla Kuzeykent Kampüsünde eğitim ve öğretime devam etmektedir. Fakültede 6 bölüm mevcut olup, sadece Hemşirelik, Ebelik ve Beslenme ve Diyetetik bölümlerine öğrenci alınmaktadır.

Kastamonu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi

Misyon ve Vizyonu

Özellikle Atatürk İlke ve İnkılapları doğrultusunda bireye – topluma karşı görev ve sorumluluklarının bilincinde olan Fakülte; mesleki davranış haline getirmek amacıyla deneyimleri ile çevresine liderlik edebilecek yapıdadır. Aynı zamanda özgür, bilimsel düşünebilen, modern dünya görüşüne, çağdaş düzeyde düşünce yeteneğine sahip yapısı ile; özellikle profesyonel prensip ve felsefeyi anlayan, etik kurallara bağlı, insan ve hasta haklarına saygılı; dolayısıyla ailenin, toplumun sağlığını koruyan geliştiren, sağlık hizmeti ve bakımı veren, araştırmalar yapan fakülte; böylelikle bilimsel ve mesleki performansları nedeni ile tercih edilen meslek üyeleri yetiştirmeyi kendine misyon edinmiştir.

Ulusal ve uluslararası düzeyde bilgi üreten, bilim alanında sürekli gelişen Kastamonu Sağlık Bilimleri Fakültesi; hızlı büyüyen ve gelişen sağlık sektöründe tercih edilen, toplumun sağlıklı gelişimine katkısı bulunmaktadır. Eğitim ve yayın faaliyetlerinde bulunan Sağlık Bilimleri Fakültesi; yetiştirdiği insan ve ürettiği bilgi ile örnek gösterilen yeni bölümlere sahip olmayı kendine vizyon edinmiştir.

Bölümleri

  • Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü
  • Beslenme ve Diyetetik Bölümü
  • Ebelik Bölümü
  • Hemşirelik Bölümü
  • Sağlık Yönetimi Bölümü
  • Sosyal Hizmet Bölümü
İletişim

Kuzeykent Kampüsü

Adres: Kuzeykent Mah. Org. Atilla Ateş Paşa Cad. PK: 37150 Kastamonu

Telefon: 0 366 280 41 02

Faks: 0 366 215 28 89

E-Posta: saglikbf@kastamonu.edu.tr

Web: sbf.kastamonu.edu.tr

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Gaziantep Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi

Gaziantep Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi

Gaziantep Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi; Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu olarak 1989 yılında Gaziantep‘te kurulmuştur. Meslek …

Bir cevap yazın