Ana Sayfa / Tıbbi Vakıf ve Dernekler / Hipertansiyonla Mücadele Derneği

Hipertansiyonla Mücadele Derneği

Hipertansiyonla Mücadele DerneğiHİPERDER; hipertansiyon hastalığı ile mücadele etmesinin yanı sıra hastaları bilgilendirme, eğitme ve dikkat çekmek amacıyla 1988 yılında İzmir’de kurulmuştur.

Hipertansiyonla Mücadele Derneği, kuruluş amacı doğrultusunda aterosklerotik damar hastalıkları ve buna bağlı kalp hastalıklarının başlıca nedenlerinden biri olan hipertansiyon başta olmak üzere, yürütülen bilimsel etkinlikleri ve gelişmeleri teşvik ederek desteklemektedir. Bununla birlikte kardiyoloji uzmanları ve uzmanlık eğitimi gören mesleki ve bilimsel gelişmelerine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda, mesleki ve bilimsel faaliyetleri ile kardiyologlar arasında dayanışmayı kuvvetlendirmek ve dernek çalışmalarını halk sağlığına katkı sağlamaktır.

HMD, Ulusal Hipertansiyon ve Kardiyovasküler Hastalıklar Kongresi ve Hipertansiyonla Mücadele Kongresi başta olmak üzere Kardiyoloji ve İç hastalıkları konuları çerçevesinde konferans, panel, sempozyum, kongre ve benzer bilimsel içerikli toplantılar ile bilimsel içerikli yayınlar yapmaktadır. Dernek üyeleri arasındaki bağları kuvvetlendirmek amacıyla sosyo-kültürel içeriği olan toplantı ve geziler düzenlemektedir. Özellikle üyelerinin mesleki ihtiyaçlarının yanı sıra bunlara ağırlık veren pediyodik gelişme toplantıları düzenlemektedir.

Bunun yanı sıra hipertansiyon ile mücadele konularında yapılan çalışmaları desteklemek amacıyla teşvik ödülleri vermektedir. Dernek, yurt içinde hipertansiyon konularında incelemeler ile medikal ve sosyal yönlerinden hükümeti ve halk sağlığını yakın ilgilendirmesi nedeniyle halkı aydınlatmaya çalışmaktadır.

HİPERDER, temel ilkeleri doğrultusunda halk sağlığını ilgilendiren konularda sohbet, panel, sempozyum veya toplantılar düzenlemektedir. HMD, resmi sağlık kuruluşları ile ortaklaşa veya müstakil hipertansiyon kontrol ve tedavi üniteleri kurmaktadır.

Bunlara ek olarak, yabancı dernekler ile temasta bulunarak bilimsel toplantılara temsilci gönderen HMD; yabancı bilim insanlarını bilimsel toplantılara davet etmektedir. Son olarak, bilimsel konularda uluslararası haberleşme ağına katılarak bilimsel iletişim ile bilimsel literatür alışverişine katılmaktadır.

Hipertansiyonla Mücadele Derneği

Hipertansiyonla Mücadele Derneği Kurucuları

Hipertansiyonla Mücadele Derneği Kurucuları

  • Prof. Dr. Ahmet Mithat Özer
  • Prof. Dr. Aptullah İstemi Nalbantgil
  • Prof. Dr. Mehmet Remzi Önder
  • Prof. Dr. Ali Ekmekçi
  • Prof. Dr. Akif Güney Berki
  • Prof. Dr. Abdullah İlhan Özdemir
  • Doç. Dr. Taner Çamsarı
  • Doç. Dr. Sema Güneri
İletişim
Adres: Kıbrıs Şehitler Cad. 1441. Sok. No: 2/13 Alsancak / İzmir
Telefon: 0 232 421 98 21
Faks: 0 232 422 47 77
E-Posta: hmd@hipertansiyonmd.com
Web: hipertansiyonmd.com

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Alzheimer Vakfı

Alzheimer Vakfı

Alzheimer Vakfı, toplumu alzheimer hastalığı konusunda bilgilendirmek amacıyla 2000 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Alzheimer Hastalığı ve …

Bir yanıt yazın