Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Genel Sağlık / Floroskopi

Floroskopi

Floroskopi; gerçek zamanlı olarak floroskop adı verilen cihaz yardımı ile hasta görüntüsü alınmasını sağlayan tıbbi görüntüleme tekniğidir.

Floroskopi tekniği yaygın olarak mide, üreme organları, sindirim ve üriner sistem gibi içinde boşluk bulunan organların kontrast madde verilerek görüntülenmesi yöntemidir.

Floroskop, hastanın arasına konulduğu röntgen ışını kaynağı ile floresan bir ekrandan oluşmaktadır. Modern floroskop cihazlarında ekran, görüntüler bir monitör ile izlemeyi ya da kayıt etmeye olanak sağlayan röntgen ışın yoğunlaştırıcısı ve bir CCD video kameraya bağlanmaktadır.

Radyasyon nedeniyle işlem sırasında hastanın maruz kalacağı riskler ile alacağı fayda arasında denge oluşturulması sağlanması gerekmektedir. Röntgen ışınlarının dozu ile yöntemin uzunluğu açısından hasta oldukça yüksek miktarda radyasyona maruz kalmaktadır. Ayrıca son yıllarda, teknolojik gelişmeler ile birlikte görüntülerin düz ekran ve dedektör yardımıyla alınması radyasyon dozunun düşürülmesini sağlamıştır.

Floroskopi

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Plastinasyon

Plastinasyon

Plastinasyon; Alman anatomist Gunther von Hagens tarafından anatomide biyolojik doku örneklerini korumak için ilk kez …