Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya Kekemelik Günü

Dünya Kekemelik Günü

Dünya Kekemelik GünüUluslararası Kekemelik Farkındalık Günü; ilk kez 1998 yılında İngiltere ve İrlanda’da 22 Ekim günü yıllık bir kutlamadır.

Uluslararası Kekemelik Farkındalık Günü; halkın kekemelik hakkında farkındalığını artırılması amaçlanmaktadır. European League of Stuttering AssociationsAvrupa Kekemelik Dernekleri, International Fluency AssociationUluslararası Akıcılık Derneği ve International Stuttering AssociationUluslararası Kekemelik Derneği‘nin düzenlediği Uluslararası Kekemelik Günü; her yıl dünya genelinde kekeme toplulukları ve dernekleri bir araya gelmektedir. Kekeme veya kekeleyen insanlar için toplumun belirli yönlerinin ne kadar zor olabileceğini vurgulamak için etkinlikler ve kampanyalar düzenlenmektedir.

Milyonlarca insanın karşılaştığı ve dünya nüfusunun yüzde birinin etkilendiği kekeme veya kekeleme; kekeleyen insanların gergin veya az zeki olduklarına gibi olumsuz tutum ve ayrımcılığa karşı meydan okunmaktadır. Erkekler kızlardan 8’e 1 oranında kekelemekte olup; kızlar olgunlaştıkça kekemeliklerini gidermede daha az başarılı olduğu tespit edilmiştir.

Dünya Kekemelik Günü

Uluslararası Kekemelik Farkındalık Günü, 1998 yılından itibaren her yıl 1 ile 22 Ekim tarihleri ​​arasında düzenlenen ve kekemeliğe ilgi duyan kişilerin yanı sıra konuşma ve dil terapistleri ile çevrimiçi konferansı düzenlenmektedir. Ayrıca dünya genelinde halkı bilinçlendirme etkinlikleri; medya kampanyası, eğitim faaliyetleri ve çevrimiçi kaynaklar kullanılmaktadır.

Dolayısıyla 22 Ekim Dünya Kekemelik Farkındalık Gününün önemi dikkate alınarak, Türkiye’de kekemeliği olan bireylerin yaşadığı; ekonomik, psikolojik, sosyal sorunları, sağlığa, terapilere erişim güçlükleri Sağlık Bakanlığı dikkate alarak, gerekli çalışmaları yapmaktadır.

Dünya Kekemelik Günü

Dünya Kekemelik Günü

Referans

Referans

Resim mcmurryjulie tarafından yüklenen Pixabay‘dan alınmıştır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü

Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü; akılcı antibiyotik kullanımı konusunda toplumu bilgilendirmek amacıyla 2008 yılından itibaren 18 …

Bir cevap yazın